"אל תשלו את עצמכם, לכולכם יש חלק באירועים שהיו אתמול"

בואו נדבר על היום שאחרי.

מה יקרה לאחר שהרוחות יירגעו? האם קהילת יוצאי אתיופיה תמצא שקט? האם היא תקבל צדק? מקרי העבר הוכיחו לנו שהתשובה היא באופן חד משמעי- לא צורם. זוהי תשובה שכל צעיר וצעירה אתיופית יודעים. האירועים האחרונים שכולנו עדים להם, המחאות הלא אלימות והאלימות הם תוצאה של ייאוש מדיכוי מתמשך של אוכלוסייה ומוצא אחרון של אזרחים שאין להם יכולות מחאה אחרות. ככה זה שמדירים אוכלוסייה שלמה מעמדות כוח והשפעה. אוכלוסייה שמונה פחות מ- 2% מהאוכלוסייה הכללית אבל המשטר דואג פעם אחר פעם לדכא אותה כאילו היא בעייתו הגדולה. אוכלוסייה שכל זעקה שלה על העוולות מהן היא סובלת בכל יום, זוכה לזלזול מצד האזרח הישראלי הממוצע.

כל אדם שסבל מהפקקים שהיו אתמול וגם זה שישב בבית וצקצק בלשונו על המראות, צריך לעשות חשבון נפש עם עצמו. תשאלו את עצמכם מה הייתה תרומתכם באירועים האחרונים, ואל תשלו את עצמכם – לכולכם יש חלק באירועים שהיו אתמול.

השתיקה הרועמת והעמידה מנגד כשקורים אירועים מין הסוג הזה שבו שוטר יורה בצעיר בן 18 והורג אותו, היא לקיחת חלק, חלק לא נכון. ותשאלו את עצמכם עוד שאלה – מה אדם, אזרח במדינת ישראל, צריך לעבור כדי להגיע למצב שבו הוא מוחה בצורה כזו. כי הרי האזרח הסביר לא נוהג כך, לא מוחה בצורה כזו, ואנחנו אזרחים סבירים, כאלה שרוצים לקום בבוקר וללכת לעבודה ולעסוק בענייני היום יום המעסיקים גם אתכם. אף אחד מאיתנו לא רוצה לעמוד שעות בצמתים ולמחות על זכויות בסיסיות שהוא לא זוכה להן. אני נגד כל אלימות באשר היא אך אנא, אל תעשו את אותה טעות שוב ושוב. תעסקו בעיקר – הנסיבות שהביאו לאירועים האלה. תתגייסו עכשיו ותיקחו אחריות אזרחית כדי למנוע את האירוע הבא.

בימים האחרונים אני שומעת בין היתר גם אמירות מתנשאות ופטרנליסטיות של כאלו ש"מחבקים את קהילת יוצאי אתיופיה". 'אחים אנחנו', הם אומרים, 'אתם חלק מהחברה הישראלית'. לאלו אשיב – אנחנו החברה הישראלית! ואנחנו לא צריכים חיבוק, מאף אחד. אנחנו צריכים שתעזרו לנו לקבל ולשמור על הזכויות הבסיסיות שלנו, כאלו שיש לכל אחד ואחת מכם. אנחנו צריכים שתצאו למחות כאשר יורים בצעיר בלב שכונת מגורים והורגים אותו ולא תחזרו לסדר יומכם כאילו דבר לא קרה. אנחנו צריכים שתדרשו חקירה עניינית ושקופה שתבדוק את נסיבות המקרה. שתציפו את מח"ש, תעסיקו אותם בפניות, תהיו אזרחים מודאגים. תדרשו שמשטרת ישראל תפסיק לפתוח תיקים לישראלים ממוצא אתיופי, כי על פי המחקר שאגודת יהודי אתיופיה ערכה, הנתון המדאיג הוא שנפתחים כ- 600 תיקים בממוצע בשנה לישראלים ממוצא אתיופי. נתון לא הגיוני בהשוואה ליחסה הנמוך של הקהילה באוכלוסייה ובהינתן העובדה שמדובר באוכלוסיית הצעירים שבקהילה. המסר הוא ברור: אל תהיו צופים מן הצד.

באשר לחקירת מח"ש, הבשורה היא שלאף אחד מהישראלים ממוצא אתיופי אין ציפייה מהחקירה הזו. הקהילה עוד המומה מממצאי חקירת מותו של יהודה ביאדגה ז"ל ושוב קרה מקרה נוסף ומחריד אף יותר. יש חוסר אמון עמוק במערכות ובמוסדות של מדינת ישראל, אלו מערכות שאכזבו שוב ושוב את הקהילה ומח"ש עומדת בראשם. על כן, אם יש משהו שאולי ייתן שביב של תקווה שיוכיח שמדינת ישראל לא הפקירה לחלוטין את אזרחיה הישראלים ממוצא אתיופי, היא החלטה שקובעת שחקירת מותו של סלמון טקה ז"ל תיעשה על ידי ועדת חקירה חיצונית ולכל הפחות – גם אם החקירה תיעשה על ידי מח"ש, שחקירה זו תהיה מלווה בגוף חיצוני, בלתי תלוי שיהווה גוף מבקר להליך החקירה.

שנדע ימים טובים יותר!

אלימות משטרתיתמחאת האתיופים