אור אברמסון עתרה בדרישה לשרת בשיריון: "אני מאמינה בצבא, למה הוא לא מאמין בי?"

תזכרו את השם. 'אליס מילר של שנת 2019', כך כינה אותה לפני רגעים אחדים צחי דבוש הכתב הצבאי של גלי צה"ל כשהביא הבוקר את סיפורה של אור אברמסון, צעירה בת 19 מהיישוב קרני שומרון, בוגרת המכינה הצבאית 'רבין' בקריית טבעון שהגישה לפני שעה קלה עתירה לבג"צ בדרישה לשרת כלוחמת בשיריון. 

אור אברמסון שעתרה לבג"צ בדרישה לשרת כלוחמת בשיריון. צילום ביתי

הנה דברים שאמרה הבוקר בראיון לרינה מצליח בתכנית מה בוער:

"כשקראתי על תפקידים בצה"ל במיטב, אתר למתגייסים, היה כתוב שם שחיל השריון נחשב לגורם מכריע – הרגשתי שטנק הוא דבר עוצמתי, זה ריגש אותי אבל התלוותה לזה הרגשה לזה הרגשה נוראית שאמרה 'את לא יכולה'. במכינה בה למדתי מוציאים גרעיני שיריון מידי שנה, וכל השנה חשבתי למה אני ושאר הבנות לא יכולות גם."

"אני רוצה להיות מפקדת טנק, להגיע לעמדת השפעה. אני רואה בזה זכות גדולה. זה החלום שלי".  לדברי אברמסון ההורים תומכים בה. "זה קצת מפחיד אותם כמובן אבל הם אומרים לי שהם לגמרי מאחוריי.

לדבריה מה שעומד מאחורי ההחלטה של  צה"ל שלא לגייס נשים לשיריון למרות הפיילוט המוצלח עומדת רק אפליה. 

"בעיניי מה שעומד שם זה אפליה. אני חושבת שאין טיעון הגיוני. הדבר הכי לגיטימי בעולם הוא שאני כאישה אוכל לשרת בכל תפקיד שארצה. אני מאמינה בצבא, למה הוא לא מאמין בי?. אני חושבת שזה לא הגיוני להחליט בשביל כל הבנים שהם לא מפחדים ובנות כן. התפקיד צריך להיות לאנשים שמרגישים שהם רוצים ויכולים, לא משנה מי הם."

אברמסון טוענת שבנות רוצות להיות בקרבי אבל לא מקבלות את האופציה במנילה (רשימת האפשרויות לשירות) : "זו אפילו לא אופציה. הן לא חושבות שהן יכולות."

מצליח הקשתה ושאלה האם היא רואה בדמיונה טנק שמאויש על  ידי נשים: "אני יכולה לדמיין טנק שמאויש על ידי נשים בלבד וטנק שמאויש על ידי נשים וגברים יחד. כולנו  רוצים לתת למדינה אני לא רואה הבדל.

במסר לרמטכ"ל אביב כוכבי אמרה אברמסון: "אדוני הרמטכ"ל, אני קוראת לך לעשות שוויון מוחלט בין בנים ובנות. בנות שוות לבנים והן יכולות לעשות הכל. יש לך בנות ואני יודעת שיש לך בת שמשרתת בצה"ל, אני בטוחה שאתה מאמין שגם הבת שלך גם יכולה לעשות הכל."

בשיחה עם און לייף סיפרה אברמסון שהיא בת בכורה לאב שלא שירת בשיריון אבל השירות במכינה הוא שחשף אותה לאתגר הזה. "דיברו איתנו המון על זה במכינה, ראש המכינה היה מ"פ בשיריון, שמעתי את הסיפורים שלו. זה משהו שנהפך סנטימנטלי עבורי"

לדבריה היא לא נרתעת מכל מה שקשור בשירות קרבי ולמרות שהיא מתגייסת במרץ הקרוב, היא מקווה להצליח במהלך השירות להגיע לשרת בשיריון  "בכל מקרה אני מתגייסת לשירות קרבי בגדודים מעורבים כך שעדיין אהיה לוחמת אבל אני מקווה שבאמצע השירות ייתנו לי את האופציה לשרת בשיריון."

צריך לציין כבר לפני 20 שנה קבע צה"ל בבג"ץ אליס מילר, שאסור שמגדר יהיה חסם בפני פתיחת תפקידים לנשים בצה"ל והחוק אף תוקן בהתאם. השופטת דליה דורנר קבעה בפסק הדין כי 'יחס מפלה הנו משפיל ופוגע בכבודן של הנשים' וכי השיקול התקציבי דינו להידחות 'התועלת התקציבית מאי גיוס נשים לקורס טיס פחותה מהנזק שנגרם לנשים ולחברה כולה.'

הלוחמות שהוכשרו כמפקדות טנקים אך לא שירתו יום בתפקידן עם קצין שריון ראשי, תא"ל גיא חסון. צילום: דובר צה"ל

ביולי האחרון שודר תחקיר בתכנית 'המקור' ברשת 13 שחשף איזה יחס משפיל זכו לו הטנקיסטיות שגויסו לפיילוט לבדיקה האם יוכלו להשתלב כמפקדות טנקים בשיריון. מצפיה בתחקיר הסתבר ש"ראש ועדת ביינישים" הגיע באישון לילה לתחקר את החיילות בענייני "צניעות", ושהן התבקשו לשמור על פרופיל נמוך במהלך ההכשרה, כדי שאף חייל דתי בסביבה לא יתעצבן. בין היתר נאסר עליהן לקחת כלים לתפעול הטנק מהחיילים שלצידן. המפקדים הודו שהם "מאוד מפחדים ממרד בני ישיבות" וגם ש"התחייבו לדברים מול הרב"

בעקבות החלטת צה"ל שלא לגייס יותר נשים לשיריון פנו שמונה ארגוני נשים וזכויות אזרח לרמטכ"ל בדרישה לחזור בו מהחלטתו זו: "צה"ל זרק את כל 13 הנשים שהכשיר בלי למצמץ אל מתחת לגלגלי הטנק

המכתב שנשלח מטעם ארגוני הנשים

רינה מצליח סיימה את הראיון בכך שאמרה שהיא מתרגשת לשמוע את אור אברמסון, אנחנו אומרות לך כולנו גאות בך ונהיה לצידך במאבקך הכה צודק. 

 

אור אברמסוןאליס מילראפליה מגדריתלוחמות בצה"לשיחת היום