הילדים והילדות שלכם ממשיכים להנציח את גנדי אבל לא יודעים דבר על מורשתו האמיתית

כמה מהר הישראלים שוכחים? ובכן, מהר מאוד. פעם לפני עידן ועידנים, לפני שתי מערכות בחירות (והשלישית שבדרך), פורסם תחקיר "עובדה" המטלטל על רחבעם זאבי (גנדי) ובו עדויות של חמש נשים שונות (וביניהן השחקנית רבקה מיכאלי) על התקיפה המינית שעברו (אחת העידה על אונס) על ידי מי שהיה שר בממשלת ישראל, חבר כנסת ואלוף פיקוד מרכז בשנות השישים. הארץ כולה רעשה בעקבות התחקיר הזה, היה ברור מהעדויות שמדובר בדפוס חוזר, ושהעובדה שעמרי אסנהיים הביא עדויות של חמש נשים שהסכימו להעיד, אין בה כדי לשלול מקרים נוספים. חברי הכנסת דרשו לבטל את התקציב השנתי להנצחתו, וותיקי הפלמ"ח יצאו למאבק וניצחו שלא לקרוא על שמו את הגשר בשער הגיא – והנה, מסתבר שמפעל ההנצחה שלו חי ובועט: מחר (רביעי) שכבות שלמות בבתי ספר שונים ברחבי הארץ ישתתפו בצעדה לכבודו. כלומר אלפי תלמידים שיחלקו כבוד לו ולמורשת המפוקפקת שלו. ואל תדאגו, שכן על פי ההזמנה "הצעדה מאובטחת על ידי צה"ל והמשטרה" (ופה יחליט כל הורה האם לשלוח את ילדו למקום שמצריך אבטחה של צה"ל והמשטרה, אני לא הייתי שולחת).  

לשון ההזמנה שקיבלו ההורים לחתום עליה מדברת על צעדת הבקעה. בקטן מופיעות המילים 'מרוץ הלפיד לזכרו של השר רחבעם זאבי ז"ל'. (מי שיחפש ימצא שבחודש מרץ מתקיימת מדי שנה צעדת הבקעה לזכרה של סגן הילה בצלאלי ז"ל, אבל זה לא מפריע לפרסום הנוכחי). בתכנית סיור על פי מחוזות (ברחבי הארץ ה.ר.כ) ובסיומו ארוחת צהריים וטקס ממלכתי באנדרטה לזכרו של זאבי. מי בטקס? לא תמצאו על זה מילה בשום מקום, אבל הנה חלק מהנואמים בשנים קודמות: נפתלי בנט, גדעון סער ויריב לוין– כל אלו נאמו טרם פרסום התחקיר. אז מי ינאם השנה? לאור ההתפתחויות הפוליטיות וההצהרות של נתניהו כי סיפוח בקעת הירדן זו ה-סיבה לכך שהוא מבקש להיות ראש ממשלה ראשון בממשלת רוטציה (שכנראה כבר לא תקרום עור וגידים), אין לדעת אם לא הוא עצמו יופיע שם. מדי שנה מדובר במופע תמיכה לימין, רצוי המתנחלי, ואין סיבה שאנשי הימין יוותרו על הבמה הפתוחה שלהם כדי שיוכלו אחר כך להצהיר שהעם עם הבקעה, ולא משנה שמאות אם לא אלפים בקהל יהיו תלמידי תיכון, שבויים בהצגה שלא הם רצו בה וההורים שלהם לא שמו לב לפרטים הקטנים שבה. 

הזמנה לצעדת הבקעה כפי שנשלחה להורים

והנה בית ספר אחד, דווקא בית ספר דתי, דווקא בית ספר שקרוב מאוד פיזית לבקעת הירדן, אמר "עד כאן". ביה"ס שק"ד בשדה אליהו שבעמק בית שאן הודיע להורים והתלמידים שפנו אליו שהם לא ישתתפו בצעדה. הסיבה? "באירוע נקודתי זה, המוקדש לזכרו של רחבעם זאבי, החלטנו לא להשתתף מתוך מחויבות כלפי הנערות המתחנכות אצלנו, זאת מפאת הטענות שנקשרו בשמו בנוגע להתנהלותו כלפי נשים". כמה פשוט, כמה מתבקש, ועדיין מדובר בבית ספר יחיד מתוך רבים רבים שיופיעו כי הזמינו אותם, ולמה לבדוק בציציות? בית הספר הזה, כך לפי דיווח בערוץ 20, הבטיח לתלמידים וההורים שייקח על עצמו את "האחריות לטייל בבקעה ולהכיר לתלמידיו את חבל הארץ היפה הזה". 

האיש הזה, שאין חולק על הדרך בה נהג בפלסטינים בפרט וערבים בכלל, הוגה רעיון הטרנספר הגזעני, נהג בהם ובנשים באותו האופן – שיכרון כוח מוחלט, ואין בזה שום דבר ששווה הנצחה. והנה חוק ההנצחה של מורשת גנדי לא בוטל, הכספים (שלנו) ממשיכים לזרום להנצחתו, ותלמידי ישראל, חיילי משחק בטקסים של ממשלת המעבר הימנית שלנו, מוסיפים להתייצב איפה שאומרים להם. ללמד על מורשתו האמיתית של גנדי כולל הטרנספר והתקיפות המיניות, איש לא חושב. 

מנהלי ומנהלות בתי ספר שנותרה בהן טיפת יושרה למרות רצף שרי החינוך הדתיים, חייבים להתנגד. הורים, למרות שמדובר בפעילות חברתית, צריכים לא לאשר לילדים ובעיקר לילדות שלהם לצאת לצעדה שמנציחה את זכרו של התוקפן ולקיים במקומה פעילות חינוכית אחרת. כל בית ספר יכול לבחור את הנושא של אותה פעילות, אבל להנציח את זכרו של האיש הזה? הגיע הזמן שכולנו נלמד מבית ספר השק"ד – לא עוד. 

 

מרוץ הלפיד לזכרו של רחבעם זאביעובדהצעדת הבקעהרחבעם זאבי