"צעקנו לצעירה הבריטית מכל הלב 'את לא לבד, אנחנו מאמינות לך'"

ארבעה חודשי מאסר על תנאי נגזרו הבוקר בבית המשפט בקפריסין על הצעירה הבריטית שהואשמה והורשעה בבדיית האשמות נגד צעירים ישראלים. הבריטית טענה שנאנסה באונס קבוצתי אלים וחזרה בה אחרי חקירה שנמשכה שמונה שעות ללא עורך דין או בליווי בן משפחה. זמן קצר אחר כך הצעירים חזרו לישראל והתקבלו בחגיגות שמחה בנתב"ג. הבריטית טענה לאורך המשפט כולו שאכן נאנסה והביאה לכך ראיות רבות אבל עדיין הורשעה. ישראליות וישראלים רבים החליטו לא לעמוד מנגד והיו שם לצידה במסדרונות בית המשפט בקפריסין. הפגנה נוספת נערכה מול שגרירות קפריסין בתל אביב. על פי הדיווחים, נשיא קפריסין יחון אותה אולם בכוונתה לערער על ההרשעה. אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית שנסעה אף היא לקפריסין העבירה לנו את רשמיה מהיממה האחרונה:

 

ישראליות מפגינות למען הצעירה הבריטית בקפריסין. צילום באדיבות "כולן"

הגרון כואב. צעקתי מכל הלב, ובאנגלית: "את לא לבד! אנחנו מאמינות לך! כתם גדול מוטל על מערכת המשפט הקפריסאית". כך עמדנו אני ועוד כמה עשרות נשים, וגם כמה גברים, ליד בית המשפט בפארלימני, קפריסין. אתמול בערב, בהתכנסות של קבוצת הנשים הישראליות שהגיעו לכאן במיוחד כדי להשתתף בהפגנה ניגשתי לאמא של הצעירה, שבאה לומר תודה, לכל מי שהגיעו לתמוך. היא אישה יפה, שנראית בעצמה מאוד צעירה, עטופה במעיל שמגן עליה מהצינה שבחוץ.

אמרתי לה שאני יודעת שהרבה מונח על כתפיה הצנומות, שהיא גיבורה ובתה עוד יותר. ושאנחנו הגענו לכאן כדי לתמוך. כי חוסר הצדק שנעשה כה משווע, האשמת הקורבן כה בוטה, ואוסף של דעות קדומות השפיע על ההליך המשפטי בקפריסין בצורה בלתי נתפסת. היא התרגשה והתחבקנו.

 

אורית סוליציאנו יחד עם מפגינות ישראליות נוספות. צילום באדיבות מרכזי הסיוע

לא ייאמן איך הפכה בתה, צעירה שהתלוננה  על אונס, לפושעת איומה, עד כדי כך שנעצרה למשך חודשים ארוכים בקפריסין, תקועה כאן בהמתנה לסיום המשפט. המקרה הזה כל כך קיצוני, כל כך הזוי, כל כך פוצע את הנשמה, שאי אפשר היה לעמוד מנגד. המינימום שיכולתי לעשות היה לעלות על טיסה לקפריסין ולהגיע היום לזעוק את זעקת הכאב, הכעס והתסכול מול בית המשפט בפארלימני. חשוב לי שהצעירה תדע, שאנחנו הישראליות רואה את העוול שנגרם לה ואת הניצול שעברה. חשוב לי גם שבחברה הישראלית יבינו ויפנימו שמה שהצעירים הישראלים עשו הוא פשע מוסרי, התייחסות לאישה כאל צעצוע וחפץ ולא כאל בת אדם.

גזר הדין אמנם היה מעוות ולא הוגן, אבל עצם העובדה שאנחנו כאן זה דבר משמעותי וקריטי גם בשביל שהצעירה הזו תרגיש שיש כאן אחוות נשים אוניברסאלית, אבל גם כדי שהנערים הישראלים שחזרו לארץ וממשיכים את חייהם כאילו לא קרה כלום, ידעו, יבינו ויפנימו – שאנחנו לא נשכח ולא נסלח, ושהמעשים שלהם הם איומים,  לא מוסרים, גם אם הם לא עמדו לדין פלילי. כולי תקווה כי הזעקה שלנו תשמע, וכי תגיע גם לאוזניהם של הצעירים שהרסו נשמה יקרה ושלא שילמו על כך שום מחיר.

ההפגנה מול שגרירות קפריסין בישראל צילום עדי כספי

קמנו היום בקפריסין לבוקר סגרירי ואפרורי, גם הלב מכווץ ואפרורי. הסיפור עדיין לא הסתיים, בתקווה שהצעירה תתחזק מהר ותשוב לאיתנה. שבעה חודשים לאחר שהגיעה לאי, בית המשפט גזר את עונשה של בת ה-19 והטיל עליה ארבעה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בגובה 140 יורו. ריסטה, עורכת הדין של הנפגעת אומרת שהיא משוכנעת שהשופט הורה על מאסר על תנאי- בזכותנו. אבל גזר הדין שניתן היום מראש לא היה צריך להינתן. הוא ניתן מתוך עיוורון והצעירה הזאת נותרה עם הרשעה פלילית שתלווה אותה כל חייה.

 

אורית סוליציאנואלימות נגד נשיםהצעירה הבריטיתפרשת האונס בקפריסין