גיוס המונים לטובת הסוהרות שאסירים ביטחוניים הטרידו מינית

הסיפור הזה נשמע כאילו הוא לקוח ממשטרים אפלים אבל הוא התרחש כאן אצלנו, הפרטים ידועים ובכל זאת אף סערה ציבורית לא קמה. פרשת הסוהרות והאסירים הביטחוניים, הטרדה מינית של שלוש סוהרות בכלא גלבוע על ידי אסירים בטחונים שקצין המודיעין שלח אותן במכוון לעבוד באגף הביטחוניים, מתחיל בסיפורה של יעל (שם בדוי), אישה צעירה בשנות ה-20 לחייה, שעבדה כסוהרת בכלא גלבוע, לאחר ששרתה גם במהלך שירותה הצבאי כסוהרת. הכלא מכיל אסירים פליליים וביטחוניים כאחד, ויעל עבדה באחד האגפים הפליליים. עם זאת, מפעם לפעם נדרשים סוהרים לבצע משימות באגפים אחרים, וכך ראה את יעל האסיר הביטחוני מוחמד עטאללה אסיר עולם ודובר האסירים באגף. מדי פעם, כשהייתה במשימה באגף בו שהה, היה עטאללה מעיר לגבי רצונו שיעל תעבוד באגף שלו, או במילותיו "מתי את באה לעבוד אצלי?".

בזמן שיעל מילאה משימות באגף בו היה עטאללה כלוא, היא הוטרדה מינית על ידו. למרות זאת , מפקד המשמרת של יעל ביקש ממנה, לעבור לעבוד באגף הביטחוני בו כלוא אסיר זה. יעל סירבה בתוקף, סיפרה למפקד המשמרת שלה על ההטרדה המינית שחוותה באותו אגף, ומילאה מזכר של השב"ס לשם הגשת תלונה רשמית, שהופנה לקצין המודיעין של הכלא. עוד באותו יום, הראה לה מפקד המשמרת שלה הודעת טקסט שקיבל מקצין המודיעין, ובה הוא מבקש לדעת, מכיוון שיעל מסרבת לעבוד באגף הביטחוני, אלו סוהרות אחרות הוא יכול לשבץ בעבודה שם.

יעל נחרדה. היא הבינה שקצין המודיעין מספק סוהרות לאגפים הביטחוניים על פי דרישת האסירים הביטחוניים, על מנת להשיג שקט תעשייתי בכלא ו/או על מנת להשיג מידע מודיעיני מאותם אסירים. בו ברגע היא החליטה, שלא תסתפק במזכר הפנימי שכתבה, אלא תבקש להגיש תלונה רשמית. וכך היה. בסמוך לאחר מכן הגישה יעל תלונה לחוקר משטרה במשטרת ישראל תחת שירות בתי הסוהר. בתלונתה סיפרה יעל גם על אירוע ההטרדה המינית שחוותה, וגם על מה שנראה כשיטה של קצינים בשב"ס להשתמש בסוהרות כדי לרצות אסירים ביטחוניים. יעל הפנתה את החוקר לראיות ממצלמות האבטחה בכלא, וכן ציינה כי מפקד המשמרת שלה הראה לה הודעת טקסט מקצין המודיעין, שיכולה אף היא לשמש כראיה לגבי ניצול הסוהרות.

קצין המודיעין ראני באשא צילום מתוך הרשתות החברתיות

האסיר הביטחוני הועבר למחרת הגשת התלונה לכלא אחר, אך יעל גילתה, למגינת לבה, כי מלבד העברה זו, אין תלונתה מטופלת. בחלוף מספר חודשים ממועד התלונה, קיבלה יעל הודעה מהפרקליטות, כי בכוונתה להעמיד לדין פלילי רק את האסיר, אך לא את קצין המודיעין או עובדים אחרים בשב"ס. יעל הבינה מהשיחה עם הפרקליטה כי הראיות אליהן הפנתה כלל לא נאספו, וכי לדעת הפרקליטות אין מספיק ראיות להעמדה לדין של קצין המודיעין.

העיתונאי לירן לוי מערוץ 20, חשף את הפרשה בתקשורת. אך התקשורת סירבה להזדעזע, וגם הציבור נחשף לעובדות במידה קטנה ביותר. הסיפור הזה לא הצליח לעורר סערה ציבורית. ביום בו התפרסמה הפרשה בתקשורת, ועוד לפני שננקטו הליכים כלשהם נגד מי מהמעורבים בפרשה, הוחזר האסיר הביטחוני לכלא גלבוע, בו עבדה יעל, וזאת, כמובן, מבלי שיעל עודכנה על חזרתו.

לקצין המודיעין נערך שימוע, כאשר במכתב הזימון לשימוע נכתב "מכלול מעשיך והתנהגותך, המפורטים לעיל, מעידים כי, לכאורה, אינך מתאים עוד לשרת בשב"ס". אך הקצין לא פוטר מהארגון. למעשה, נוהל נגדו הליך משמעתי, הוא ננזף והועבר לתפקיד אחר בכלא אחר, אך עדיין משרת כקצין בשב"ס.

יעל נותרה לבדה. אישה צעירה, בשנות ה-20 לחייה, שחוותה לא רק הטרדה מינית בוטה, המערבת את הממונים עליה ומי שאמורים היו לדאוג לשלומה, אלא גם הפניית גב של חבריה לעבודה, של המערכת האמורה להגן עליה ושל הסובבים אותה. היא לא זכתה לתמיכת הארגון בו עבדה, לא זכתה לחיבוק מהתקשורת או לתמיכה ציבורית, ונאלצה להתמודד לבדה מול הקשיים המשמעותיים שחשיפתו של סיפור כזה מעוררת.

ביוזמת הפעיל החברתי דורון שבתאי נפתח מימון המונים עבור יעל, שיאפשר לה לקבל את התמיכה לה היא זקוקה, הן במישור המשפטי והן במישור הרגשי והכלכלי. בשבוע שעבר ישבה יעל במשרדנו, וגוללה באומץ, בבהירות וברהיטות את השתלשלות העניינים. היכולת המרשימה שלה לחזור ולספר את הסיפור הקשה הזה, שגרם לטלטלה אדירה בחייה הצעירים, כמו גם הנחישות שלה לפעול למען צדק, לא רק עבור עצמה, אלא עבור חברותיה בשירות המדינה בכלל ובשירות בתי הסוהר בפרט, מעוררות השראה כפי שכתבנו גם בדף המאבק, המקרה חמור ומסובך יותר ממה שכולנו חשבנו, ומהדברים עולים חשדות כבדים שהמקרים שפורסמו הם רק קצה הקרחון וחלק קטן מתרבות של פגיעה, ניצול וטיוח. התיק הוא תיק מורכב שכולל מאבק בגוף בטחוני מתוקצב שעשה, עושה וכנראה גם יעשה הכל על מנת להשאיר את הדברים באפילה. לשם כך אנחנו ממשיכים לגייס משאבים בכל הכח, ככל שנצליח להגיע לסכום גבוה יותר כך כמות הזמן והאמצעים אותם ניתן יהיה להפעיל תהיה גבוהה יותר, וכך גם הסיכוי של יעל להשיג צדק

משרדנו, יחד עם מרכז תמורה – המרכז לקידום השוויון (ע"ר), מייצג את יעל. ביחד אנו מחויבות לצדק עבורה בפרט ועבור הסוהרות והנשים בשירות המדינה בכלל!

נותרה יממה בלבד לקמפיין מימון ההמונים לתמיכה ביעל. אל תשאירו אותה לבד! הצטרפו, תמכו, שתפו, חזקו!

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
 
פרשת הסוהרות והאסירים הביטחוניים