התקיפה ברמת החייל: כרוניקה של אלימות ואיוולת

זו הייתה הפגנה שכונתית. עשרות אנשים, שזכות ההפגנה שלהם הוגבלה לקילומטר הקרוב לביתם, נאספו בערב שבת כדי להפגין. מרבית הנוכחים מכירים זה את זה, היו שם ילדים על אופניים, בני נוער, וכולם התפרשו בכיכר הדשא הרחבה מול צומת הרחובות ראול ולנברג ודבורה הנביאה בתל אביב. איש לא חזה את מה שעומד להתרחש. 

בין המפגינים, זוג בסוף שנות החמישים לחייו, רונית וניר ברק, תושבי השכונה שמגיעים למקום עם הכלב המשפחתי קשור ברצועה.  

לפתע מגיעים זוג צעיר והתינוק שלהם בעגלה. והתוקף מתחיל להתעמת עם הזוג בגלל הכלב בדרישה שישימו לו מחסום. כך מתארת רונית ברק את שארע: "ירדנו בסביבות חמש וחצי. פעם ראשונה שאני יוצאת לצומת שהיא מרחק 50 מטר מהבית, עם דגל שהוא מפה שחורה על במבוק. אנחנו גרים באחד הבתים שקרובים ובאנו עם הכלב קשור ברצועה, בעלי הלך לפניי כמה צעדים. הגיע מישהו והתחיל לצרוח ולקלל. הוא צרח 'תשים מחסום לכלב' ואז הוא צורח עוד צרחה ובצרחה השלישית, ניר מסתובב לראות מי צורח מאחוריו. והבנאדם מוריד את המסכה ויורק עליו. 'תסתלקו מפה', 'אתם תעופו מפה', והיה רצף של קללות 'אני אסלק אתכם מפה' כך שזה לא היה קשור לכלב עצמו. כל הזמן הזה אני מאחורי הבנאדם כמה צעדים מאחור. ועברה לי מחשבה בראש שהכלב יתקוף אותו בגלל שהוא רואה אותו תוקף את ניר. רציתי רק להרחיק אותו וצפרתי וכמו שאני צופרת הבנאדם מסתובב והכניס לי אגרוף בפנים ואני נפלתי לדשא ומפה זה כבר סיפורים מאחרים." לדבריה ההפגנה במקום הזה הייתה תמיד 'שלושה קשישים עם כסאות ושלט'. וזה היה מאוד טבעי לרדת עם הכלב.

ניר ברק מוסיף: "רונית לא הלכה לידי, הוא בכלל לא יכול היה לדעת שהיא קשורה אליי. והיא צופרת, והוא נותן לה אגרוף בפנים ואני רץ אליו ומתחיל להתעמת איתו כדי להרחיק אותה ממנה. הוא חטף מהיד שלי את הדגל ואיתו הוא מכה אותי ושובר לי אותו על הראש ונותן לי כזו בומבה שאני נופל על הרצפה. והוא מתחיל ללכת. אני רואה שרונית לא בסכנה אז אני רץ אליה לטפל בה כי הפנים שלה מלאות דם. "

 רונית ברק מיד אחרי התקיפה. צילום דב שמש

התקיפה הזו נעצרת כאמור רק כשהמקל נשבר בידיו. האנשים סביב מנסים להתערב, אבל התוקף מתכתש עם כל מי שבא מולו. הם דורשים שיעצור וימתין למשטרה אך הוא, אשתו והילד מתחילים בהליכה מהירה לעבר השכונה הסמוכה בה הם מתגוררים. בני הזוג ברק פונו לאיכילוב, היא סיימה את הלילה עם 5 תפרים בפרצוף ואף שבור, הוא עם חבלת ראש קלה. ברק, בת 57, אדריכלית במקצוע  עדיין מתקשה להאמין שהאירוע הזה התרחש. "אני מתקשה לנשום בעיקר כשאני חושבת על מה קרה אתמול. יש לי איזה מחשבה שטורדת אותי כל הזמן, מי שתקף אותי יצא לטיול עם אשתו בהריון והילד. לא חבר'ה שבאו להרביץ למפגינים. אתה לא יורד מהבית עם המשפחה כדי להרביץ. זה היה משהו שיצא ממנו. לא היה לו שום מנגנון שיעצור את זה. שום דבר, ההיפך, ברור שהזעם הזה היה שם עוד לפני כן, וזו המועקה שלי."  

התוקף מחזיק את המוט בידו. צילום דב שמש

אבל זה לא סוף הסיפור. אחד הנוכחים, דב שמש, בן 71, איש עסקים תושב השכונה, רואה את הדברים ומתחיל לתעד: "אני רואה מישהו מפיל אישה בצורה איומה, לוקח מקל של שתי מטר וחובט במישהו ששוכב על הרצפה עד שהוא שובר לו את המקל על הראש. ואז כל מיני אנשים באו לעזרה. אני לא כזה בריון ומפאת גילי לא נכנסתי לעימות פיזי אלא התחלתי לצלם." הצילום הזה יוביל אותו אחר כך למעצר בן 8 שעות בתחנת המשטרה הסמוכה. התוקף ממהר להסתלק מהצומת, בדרך הוא עוד מספיק לירוק על אדם נוסף שמנסה לעצור אותו. דב והבחור שזה עתה ירקו עליו, מתחילים ללכת אחריהם ומעדכנים תוך כדי הליכה את המשטרה על מקום הימצאם. "אני אמרתי לו 'אתה תקפת, אתה חייב לעצור' אבל הוא סרב.  הגיע שוטר על קטנוע ואז הוא נעצר. הוא סרב לעלות לניידת כי אמר שהוא לא נוסע בשבת. השוטרים אמרו לו שאין לו ברירה. איך שהוא נכנס לניידת אז הוא אמר 'הם גם התקיפו אותי'. ולא עזרו ההסברים שלנו והתבקשנו לעלות גם אנחנו לניידת."

התוקף, אשתו והילד נמלטים מהמקום. בדרך כפי שניתן לראות בתמונה, הוא ממשיך לתקוף את העוברים והשבים שמנסים לעצור אותו. צילום דב שמש

את מה שקרה בתחנת המשטרה שמש מכנה "גועל נפש אחד גדול". "הייתה שוטרת צעירה שהתחילה לצעוק עליי. אמרתי לה 'תתנהגי עליי יפה', והיא ממשיכה לצעוק 'אתה לא תגיד לי מה לעשות, אני אשים עליך אזיקים'. אמרתי לה 'דברי אליי בכבוד', אבל היא המשיכה לצעוק" לדבריו זה המשיך גם בחקירה. "התעקשתי עם החוקר – 'דבר אליי יפה' והחוקר עונה לי 'אתה לא תגיד לי מה לעשות.'  כל ההתנהגות שם היא דוחה. לא נתנו לי לדבר עם אף אחד סביבי אז התחלתי לשיר." שמש מספר שלא נתנו לו לאכול ואחרי כמה שעות שאלו אם ירצה לאכול. " אמרתי שאני טבעוני. אז לא הביאו לי כלום." לדברי שמש, התוקף והם שהו באותו חלל למרות שביקש שוב ושוב שיפרידו ביניהם, מאוחר יותר הגיע למקום צעיר שעוכב אחרי שלא חבש מסכה ואז הוא דרש שוב שיוציאו אותו  מהחלל המשותף הזה. "אני חצי שנה לא יוצא מהבית ואתם שמים אותי עם מישהו בלי מסכה?"

באחת בלילה הודיעו לשמש שהם מוכנים לשחרר אותו תמורת ערבות של אלפיים שח. "סירבתי בכל תוקף, החוקר אמר 'אם אתה מסרב אצטרך לקחת אותך לאבו כביר ולקחת אותך לשופט'. אמרתי לו 'אדרבא, אתה תצטרך להתמודד מול כל העיתונאים ולהסביר למה עצרת אדם חף מפשע'. רק בשלב הזה הגיע קצין בכיר יותר וניסה לשכנע אותו באדיבות לחתום על הערבות. שמש המשיך לסרב. "אמרתי אני מצטער, אם אני חותם אז זה כאילו אני מודה שעשיתי משהו. אתה רוצה לשחרר אותי? שחרר אותי." לבסוף הסכימו לשחררו ובתנאי שלא יהיה  בקשר עם התוקף. "אני אשמח לדעת מי הוא כדי שאוכל לתבוע אותו אזרחית", הוא אמר להם. בסביבות השעה שתיים בלילה הוא הצליח לחזור לביתו.  

שמש מספר שגם בתום 8 שעות העיכוב שלו בתחנת המשטרה, השוטרים לא ביקשו ואף סרבו לצפות בוידאו שצילם. התוקף אגב שוחרר בערבות זמן קצר אחריו אפילו מבלי שיובא בפני שופט. 

ניר ברק: "אני חושב שאם יש גיבורים אמיתיים זה אלו שהלכו אחריו וסיפרו בזמן אמת איפה הוא נמצא ומביאים למעצר שלו. הם עשו מעשה מחושב, שאני יכול לקרוא לו מעשה גבורה. ברור לכל מי שראה שמדובר באיש סופר אלים. כששמעתי שהמשטרה עצרה גם אותם אני פשוט הזדעזעתי, המשטרה פועלת באופן מודע נגד הקורבנות, האנשים האלה צריכים לקבל צל"ש ולא מעצר." 

דב שמש המפגין שצילם בהפגנה קודמת על גשר קק"ל

ברק ושמש מודאגים שניהם מההשלכות החברתיות, של התקיפה והמעצר, לא רק שלהם אלא במדינה כולה. 

"אני מסתובבת עם נבואות שחורות הרבה זמן, אני הרבה שנים בחרדה, " אומרת רונית ברק, " אני מסתובבת עם מועקה, לא סתם יצאתי להפגין. וכשזה קורה, זה קורה ממש מהר. אתמול כשהייתי במיון, כל רופא שואל מה קרה, ומצאתי את עצמי אומרת שוב ושוב, היכו אותי וכל פעם ששמעתי את עצמי לא האמנתי שאני אומרת היכו אותי'. אני לא מפחדת אבל יש לי שלוש בנות שצריכות לבנות את החיים שלהם פה ואני מודאגת. ראיתי את המעצרים האלימים בטלוויזיה והטוקבקים התחילו להגיד שאני עברתי על החוק.  הייתי רוצה להגיד לאנשים שחושבים שזה מגיע לי, אם באמת ככה הם רוצים לחיות את העתיד שלהם"

"סיימתי לראות את הסנדק שעה לפני ההפגנה ופתאום אני רואה אלימות בלייב וזה הזכיר לי יהודים בשואה שנאצים מכים יהודים חסרי אונים על הרצפה. הייתי בשוק. " אומר שמש. " יצא לי לדבר עם התוקף כשצילמתי אותו בדרך הביתה, ושאלתי 'למה בכזו אלימות?', הוא אמר 'היה שם את הכלב, פחדתי על התינוק', אבל למה המשכת כשהוא שכב על הרצפה? הוא לא ענה לי. זה איש אלים."

ממשטרת ישראל נמסר: המשטרה חקרה אירוע של חשד לתקיפה הדדית שדווח ברמת החייל ת"א במוצ"ש האחרון. המעורבים נעצרו והועברו לחקירה בתחנת המשטרה ובסיומה שוחררו בתנאים מגבילים. החשודים נחקרו באופן מקצועי תוך שמירה על כבודם וזכויותיהם.

הפגנות נגד נתניהוהתקיפה בתל אביבקילומטר מהביתרונית ברק