חוקי הפלות מחמירים ופוליטיקאים קיצוניים: מה גרם לנשות פולין לצאת לרחובות?

בשבוע האחרון, עשרות אלפי נשים בפולין מילאו את הרחובות והפגינו נגד הפסיקה החדשה של בית המשפט העליון, שהגבילה באופן דרסטי את זכותן להפלות בטוחות וחוקיות. הנשים ותומכיהן אחזו בשלטים ובכרזות, שחלקן נשאו ברק אדום – סמל מוכר בפולין לזכות האישה להפיל. המפגינים דרשו להפוך את פסק הדין השנוי במחלוקת. גם ארגוני נשים בפולין ומסביב לעולם גינו את הפסיקה וכינו אותה 'מתקפה על זכויות האדם הבסיסיות של נשים'.

באחד העימותים, המשטרה תקפה באלימות את המפגינים שמחו מול ביתו של ירוסלב קצ'ינסקי, מנהיג מפלגת השלטון הלאומנית "חוק וצדק" הנחשב כאחד מהגורמים המשפיעים במערכת הפוליטית. כשכוחות המשטרה החלו לפזר תרסיס פלפל על המפגינים, פרצו מהומות. במקביל, ברחבי העולם כולו פרצו הפגנות סולידריות עם נשות פולין.

יואב זהבי כותב על ההפגנות נגד איסור ההפלות שעבר לאחרונה בפולין: למה שממשלת פולין עשתה בשבוע שעבר קוראים "דוקטרינת ההלם"…

פורסם על ידי ‏כולן – كلهن‏ ב- יום ראשון, 1 בנובמבר 2020

 

מה אומר החוק בפולין, ומה המצב דה פקטו?

ההפלות היו אסורות בפולין עד לשנת 1932, כאשר הפלות מטעמים רפואיים הוחרגו מהאיסור הגורף. ב-1956, הבית התחתון אישר גם הפלות כתוצאה מ"תנאי מחייה קשים". ההגדרה הזו הייתה נתונה לפרשנות כך שבפועל לאורך התקופה הקומוניסטית אושרו ההפלות לפי דרישה. אחרי נפילת המשטר הקומוניסטי, הקריטריונים שוב הוחמרו.

בשנת 1993 נחקק חוק הפלות חדש, שביטל את קריטריון "תנאי המחייה הקשים". מאז, היו ההפלות מותרות רק במקרים של איום חמור על חייה או על בריאות האישה ההרה ובכפוף לחוות דעתם של שני רופאים; במקרים של אונס או גילוי עריות שאושרו על ידי תובע; ובמקרים של מום חמור ובלתי הפיך בעובר. חוקי הפלות אלה היו מהמחמירים באירופה, תחתיהם בוצעו בפולין פחות מ –2,000 הפלות חוקיות בשנה, רובן כתוצאה ממומים בעובר. הפלות במקרים של אונס, גילוי עריות או במקרים של איום על חיי האם היוו כ -2% בלבד מכלל הפסקות ההיריון. החקיקה המגבילה הולידה תופעה נרחבת של הפלות מחתרתיות ותיירות הפלות למדינות השכנות. מספר אזרחיות פולין אשר מבצעות ההפלות במדינות אחרות נאמד ב – 80,000 עד 120,000.

ההפגנות בפולין. צילום: shutterstock

איום על הזכות המצומצמת ממילא להפלה הפך מוחשי בשנת 2016 כאשר מפלגת השלטון הגישה הצעה לחוק האוסר על ההפלות. אלפי נשים פתחו בשביתה במחאה נגד ההצעה. הנשים לבשו שחור, המסמל אבל על זכותן על גופן. הנשים לא יצאו לעבודה וללימודים, נמנעו מביצוע מטלות הבית וצעדו תחת הכותרת "יום שני השחור". לו הייתה הצעת החוק עוברת – על הנשים שביצעו הפלה היה עלול להיגזר עונש מאסר של עד חמש שנים וגם על הרופאים המבצעים הפלות הייתה מוטלת אחריות פלילית. בשנה שעברה, פתחו שוב חברי הפרלמנט ממפלגת "חוק ומשפט" במאבק, שמטרתו לצמצם את זכות האישה על גופה. ראוי לציין, כי רוב שופטי בית המשפט העליון ממונים על ידי מפלגת השלטון עצמה.

נקודת השבר שהוציאה את הנשים לרחובות

ביום חמישי ה-22.10.2020, קבע בית הדין החוקתי של פולין כי החוק הקיים אשר מאפשר הפלות של עוברים עם מומים, אינו חוקתי. יוליה פרזילבסקה, נשיאת בית הדין, פסקה כי התרת הפלות במקרים של מומים עובריים היא "פרקטיקה אאוגנית ביחס לילד שטרם נולד, אשר שוללת ממנו את הכבוד וההגנה על כבוד האדם". מכיוון שהחוקה הפולנית מבטיחה זכות לחיים, טענה פרזילבסקה, כי הפלה על רקע המום בעובר היא "סוג של אפליה אסורה באופן ישיר".

האם ניתן להסביר את המצב על ידי מעמד הדת במדינה? פולין היא מדינה קתולית מהמדינות הדתיות באירופה. אף על פי כן, רוב האזרחים מתנגדים, לפי הסקרים, לכל החמרה בקריטריונים להפלה. הכנסייה הקתולית תמכה בהתחלה בביטול הזכות לפלות בשנת 2016 אך בהמשך נסוגה ומסרה שהיא אינה יכולה לתמוך בכליאת הנשים שעברו הפלה. מנגד, הנשיא אנדרז'אי דודא, בירך על החלטת בית המשפט.

לכאן אנחנו יכולות ללמוד שזכויות הנשים בכלל וזכות האישה על גופה בפרט אינן מובנות מאליהן ועלולות להילקח מאתנו בכל רגע נתון. החברה האנושית אינה צועדת באופן טבעי על דרך הנאורות, מדיכוי קיצוני לעבר שוויון מוחלט. כל זכות שאנו נהנות ממנה היום: להחזיק רכוש, לרשת, לפרנס את עצמנו, להצביע, לא להיות מותקפות מינית או פיזית על ידי זרים ובני משפחה, להביא לעולם ילדים או לא להביא אותם – היא צעירה מבחינה היסטורית ושברירית מבחינה פוליטית וחברתית. רגרסיה מהותית בזכויות הנשים התרחשה בעשורים האחרונים במדינות רבות: איראן, אפגניסטן, תורכיה ועכשיו גם פולין. לעולם לא נוכל לקחת את זכויותינו כמובנות מאליהן.

***

חייבות לעדכן שהיום 05/11 הגיעו משם גם חדשות טובות – ממשלת פולין דוחה את הכניסה לתוקף של פסיקת בית המשפט העליון, המבטלת את הזכות להפלה כמעט לחלוטין וזאת ככל הנראה בשל ההפגנות ההמוניות. כפי שכבר קראתם- זה עדיין משאיר זכויות מצומצמות מאוד לביצוע הפלות וגם את ההחלטה הזו הממשלה השמרנית הזו יכולה לבטל. 

 

הפלותפולין