משטרת ישראל משתמשת בתקיפה מינית כנשק לפיזור הפגנות

בסוף ההפגנה אתמול תועדה המשטרה גוררת מפגינה על הכביש תוך שמפשיטים אותה מבגדיה, חלק עליון וחלק תחתון, והפגינה צועקת במצוקה ״אני בתחתונים!״.

העיתונאי ישראל פריי העלה ציוץ עם סרטון מהאירוע ובו כתב: ״חרפה בבירה מעצר ברוטלי של מפגינה בבלפור, שנגררת כמעט עירומה לאחר שנתלשו ממנה בגדיה״. למרות שהתיעוד חשוב ביותר ומוכיח את קיום האירוע, את הסרטון הזה בחרנו שלא לפרסם פה. לא צריך לשוב ולפגוע במי שנפגעה כל כך קשה בגלל שלא חבשה מסכה. בראיון לרזי ברקאי בגל"צ הסתבר שיש לה פטור מעטית מסכה, זה לא הפריע לעשרים שוטרים להתנפל עליה, להפשיט אותה באקט שכל כולו תקיפה מינית ולהאשים אותה אחר כך שהתפשטה כפרובוקציה. מזל שהתיעוד נמצא בידי מי שיגישו את התלונה למח"ש, מזל שאנחנו יודעים את האמת.  

לפי עדת ראייה, במשך שעה ארוכה עשרות מפגינות ומפגינים ניסו לגונן על האישה מפני מעצר ואז המשטרה העבירו אותה מעבר למחסום ברחוב אגרון, שלא אפשר למפגינים להמשיך לגונן עליה, שם מוקפת שוטרים נגררה.

פרסום האירוע כבר החל להציף סיפורים דומים. מפגינה אחת סיפרה שהגישה תלונה במשטרה אחרי שהפשיטו גם אותה בפינוי מההפגנה, אבל מכיוון שלא מצאה עדות מצולמת לא המשיכה, יודעת שאין לה סיכוי מול המנגנון בלי הוכחה מצולמת. 

בספטמבר מאשה אברבוך וסיון תהל פרסמו במקום הכי חם בגיהנום מאמר שסוקר מספר מקרים, חלקם עם תיעוד בסרטונים, של תקיפה מינית של מפגינות ומפגינים בידי המשטרה. בעיקר חפינה של שדיים בידי שוטרים הפכה לשגרה בקרב מפגינות בלפור. מדי שבוע המשטרה כדי לפזר את ההפגנות בבלפור, מתחילה לבצע מעצרים שרירותיים ברובם כדי לפזר את ההפגנה בכוח. אלפי מעוכבים ועצורים אבל כמעט כולם משתחררים מיד כי אין עילה להחזקתם. במקרים הבודדים שעצורים הגיעו לבתי המשפט, מתחו השופטים והשופטות ביקורת על המשטרה על מעצרי השווא אז עכשיו פחות מביאים בפני שופט אבל מסדר המעוכבים נמשך. אבל את התקיפה המינית בידי שוטרים, הדחיפות וצביטות דווקא בשדיים ודווקא באשכים, את זה הם מבצעים גם בלי עילה. ברוב המקרים אין תיעוד לפעולה הזריזה בתוך ההמולה, או שאין יכולת לזהות איזה שוטר ביצע את התקיפה.

וכך, בין מבוכה, חוסר ראיות ודמוניזציה של פעילי המחאה, משטרת ישראל משתמשת בתקיפה מינית כנשק לפיזור הפגנות.

חשוב להבין, תקיפה מינית ואונס הם כלי לדיכוי מחאה בדיקטטורה. עשורים אחרי נפילת עריצים, ממשיכות להגיע עדויות של נשים שנעצרו, הופשטו, הוכו ונאנסו בידי ״כוחות הביטחון״ בשם ״הסדר הציבורי״. רק לאחרונה התפרסם שקבוצה של 28 אסירות פוליטיות לשעבר דורשות משפט צדק לעינויים ופשעים מיניים שביצע בהם המשטר הצבאי באורוגואי בין 1973-1985. לפני חמש שנים ועדת חקירת האמת בברזיל הציגה דוח על הפרות זכויות האדם בברזיל בתקופת הדיקטטורה בין 1964-1985 ובו פרק שמתעד בפירוט עדויות של פעילות חברתיות ופוליטיות שנחשבו ״חתרניות״ על האונס ואלימות מינית שחוו בידי המשטר. את העדויות של מה שעשו למתנגדות משטר בצ׳ילה כמעט בלתי אפשרי לקרוא, מדובר בזוועות בלתי נתפסות. כל מתנגדות המשטר של פינושה שהעידו סיפרו על מקרי אונס חוזרים, כולל אונס בעזרת חיות.

אנחנו אולי מסרבים להאמין שדבר כזה יכול לקרות אצלנו, אבל הוא כבר התחיל לקרות. תקיפה מינית, חפינה, צביטה ודחיפה באברי מין של מפגינות ומפגינים, גרירה תוך הפשטה מבגדים וגם דרישה להתפשט ולהתכופף ולעבור בדיקה רקטלית ללא עילה – בכל אלו כבר נעשה שימוש בישראל, אלימות מינית לצורך דיכוי המחאה.

בלי שהמשטרה תכיר בתופעה ותפסיק להכחיש אותה, בלי צעדים בוני אמון מצד המשטרה כולל בירור יסודי של תלונות גם ללא צילומים וסרטונים, דין משמעתי חמור לשוטרים שמשתמשים בתקיפה מינית לפיזור הפגנות, והדרכה מקיפה לשוטרים בנושא תקיפה מינית, אין שום סיבה להאמין שהמצב לא ימשיך להתדרדר.

רק שבוע שעבר ראש המשטר הנאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים עמד בכנס של הכנסת ואמר שנשים הן ״חיות עם זכויות״. אכן כך זה נראה. אני קוראת כאן לח״כ מיקי חיימוביץ׳ לערוך דיון בוועדת הכנסת, כולל הזמנת מפגינות ומפגינים שעברו תקיפה והטרדה מינית בידי המשטרה כדי להעיד בפני הועדה. כל מי שמתיימר או מתיימרת להגן על הדמוקרטיה, חייבים לשים סוף לשימוש בתקיפה מינית כנשק לדיכוי המחאה נגד הנאשם נתניהו.

***

בעקבות פניות חוזרות של המשטרה שביקשו להגיב על הדברים האמורים אנחנו מוצאות לנכון להביא את תגובתם כפי שהיא ולסייג שהעדויות שבידינו מצביעות אחרת לגמרי מהנאמר בתגובה. לדעתנו האשמת הצעירה כפי שהיא מוצגת בתגובת המשטרה אינה הפתרון ואנחנו מקוות שמשטרת ישראל אכן תעשה בדק בית ותבדוק לעומק את המקרה הזה והנוספים שמצטברים בחלוף הזמן. 

ממשטרת ישראל נמסר:
צר לנו על הניסיון הפסול להכפיש את שוטרי ישראל המבצעים את תפקידם כחוק למען שלומו ובריאותו של הציבור. בפעילות אכיפה שבוצעה במהלך המחאה, זיהו השוטרים אישה כשהיא לא עוטה מסיכה על פניה כנדרש, והיא סירבה לבקשותיהם החוזרות לעטות מסיכה ולהזדהות בפניהם, לכן הם נאלצו להוציאה מחוץ לקהל.
בהמשך נעצרה נוכח התנגדותה תוך שהיא משתוללת ומורידה את בגדיה במטרה לעורר פרובוקציה. לציין שבמשך כשעה נוספת, המשיכה בסירובה להזדהות ולעטות מסיכה ולבסוף נרשם נגדה דו״ח והיא שוחררה לדרכה. 

אלימות משטרתיתהפגנות בבלפורשיחת היום