די לעסקאות טיעון עם גברים אלימים

הרצחת וגם הצלחת לסדר עסקת טיעון? בתחילת שבוע שעבר התפרסמה ידיעה בתקשורת על עסקת טיעון  המתגבשת במשפטו של אביעד משה שניסה לרצוח את אשתו, שירה איסקוב.

שירה איסקוב פרצה לחיינו בנסיבות טרגיות כשבעלה ניסה לרצוח אותה אך בנס, בזכות תושייה של שכנתה ובשל אישיותה המיוחדת ונחישותה, הצליחה לשרוד ולהתייצב בהמשך מול המצלמה בתוכנית עובדה, בראש מורם ובפנים גלויות ולספר את זוועות אותו יום.

כל מי שצפה בה נחשף לאירועים הקשים שעברה ולא נשאר אדיש אל מול הזוועות ועוצמת האלימות שחוותה. בעל כורחה  הפכה שירה לגיבורה וסמל למאבק בתופעת האלימות כלפי נשים. הרגשנו צורך לעטוף, לחבק ולהרעיף עליה אהבה, לכפר על אוזלת היד שלנו כחברה בתופעת האלימות כלפי נשים. מאותה סיבה, כשהתפרסמה הידיעה על עסקת הטיעון הזדעזענו אל מול חוסר הצדק.

שירה איסקוב באדיבות עובדה, קשת 12

לא מפתיע שעשרות אלפי ישראלים חתמו על עצומה נגד עסקת הטיעון. שירה היא אחת מכ-200,000 נשים הסובלות מאלימות מבית. בשנים 2018-2020 שישים ותשע נשים נרצחו  ו-30,000 תיקי משטרה נפתחו על עבירות אלימות כלפי נשים מצד בני זוגן.

באוגוסט 2020, ליאנה חזן משדרות שרדה ניסיון רצח אכזרי מצד בעלה. הוא תקף, חתך ופצע אותה ולא עצר חרף תחנוניה, מותיר אותה חבולה ומדממת ברחוב. לאחרונה התבשרה ליאנה כי הפרקליטות עומדת לחתום על עסקת טיעון בנגוד לרצונה.

נלך אחורה בזמן, שנת 2017 ראיד רושרוש מואשם ברצח והתעללות בחברתו תהילה נגר ז"ל, הוא חנק אותה ורוצץ את גולגולתה. המשפחה מגלה כי הפרקליטות הגיעה להסכם טיעון  ורושרוש מואשם בהריגה בקלות דעת בה העונש המירבי הוא 12 שנה. האם מדובר בצירופי מקרים? או שמא קיימת מגמה לסגירת תיקים בהסדרי טיעון?

תהילה נגר ז"ל

מדו"ח שפורסם בוועדה לקידום מעמד האישה מלפני שנים מספר עולה כי 22% מכתבי האישום בגין עבירות אלימות במשפחה נסגרו בהסדרי טיעון. עוד עולה כי בעבירות של תקיפת בן-זוג, ברבים מהתיקים הושתו על הנאשמים עבודות שירות, ולא עונש מאסר. כאשר הושת עונש מאסר הוא נמשך 8.7 חודשים בממוצע. יצוין כי העונש המרבי הקבוע בחוק על תקיפת בן-זוג הוא ארבע שנים (48 חודשים).

כמו כן עולה כי ברבים מגזרי-הדין בעבירה של תקיפת בן-זוג היה העונש הפעלה של מאסר על תנאי אשר נגזר על העבריין בהרשעה קודמת. נתון זה מעיד על פשיעה חוזרת ועל מידת ההרתעה של הענישה הקיימת.

לא אחת עולה השאלות 'למה היא לא קמה ועזבה?' 'למה לא התלוננה?' ואני שואלת: מה אנחנו עשינו בכדי לעזור לה לקום ולעזוב, ולהרגיש בטוחה לצאת ממעגל האלימות? מה אנחנו עושים בכדי למנוע את הרצח הבא? מה המסר שאנו מעבירים?

יעל גולד, מנכ"לית ל.א לאלימות לשעבר 6724*

אביעד משה צילק את גופה ונפשה של שירה, מי מבטיח שלא יסתובב חופשי בעוד עשר/ חמש עשרה שנה, ימשיך בחייו ויפגע באישה הבאה? ביום שני הקרוב בוועדה לקידום מעמד האישה יתנהל דיון בנושא הסדרי טיעון בעבירות אלימות במשפחה. כולי תקווה שנשכיל להבין את האחריות המוטלת עלינו למניעת הנרצחת הבאה ונבין שדם נשים אינו הפקר ולא ניתן להקל ראש.

** יעל גולד היא מנכ"לית ל.א לאלימות לשעבר, ופעילה בתחום האלימות נגד נשים

 
אביעד משהאלימות כלפי נשיםעסקת טיעוןשירה איסקוב