הנשיא ריבלין: "צריך לוודא שקולן של נשים ושל ילדות יישמע"

אתמול (ד') התקיים כנס 'היום שאחרי' של און לייף בשיתוף נעמת וההסתדרות הרפואית, אירוע שעסק בחיים שאחרי המגיפה ובהתמודדות של נשים עם הקשיים הלא צפויים שמשבר הקורונה הביא איתו. בפתיחת הכנס, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא ברכה ודיבר על הצורך למצוא פתרונות לנשים ולקדם נושאים שנדחקו מסדר היום הציבורי:

"התכנסנו היום כדי לדבר על המחר, על העתיד שלנו, על העתיד של המשפחות שלנו, ועל העתיד של החברה הישראלית ביום שאחרי הקורונה.  בשנה הזו, שאופיינה באי וודאות מתמשכת, נדרשנו כולנו להתמודדויות שטרם הכרנו, גם במישור האישי, גם במשפחתי, החברתי והלאומי, כולם יחד. רבים מאיתנו מצאו עצמם בין לילה ללא מקור הכנסה. מאות אלפי תלמידים עברו ללמידה מקוונת ללא הכנה מוקדמת. מצאנו את עצמנו מסוגרים ומבודדים בבתים שלנו הרחק מהמשפחות ומהיקרים שלנו. נאלצנו למצוא דרכים חדשניות, יצירתיות ובלתי צפויות בכדי לצלוח את אתגרי התקופה.

היום, בעודנו חוזרים בשמחה ובזהירות, אנו נדרשים לעצור בכדי לבצע חשיבה מחודשת בנוגע לדרכנו העתידי. בשנה האחרונה עסקנו בענייני העכשיו, נתנו מענה לנושאי החירום, פיתחנו תגובה טקטית מידית. כעת עלינו לחזור ולפתח את שריר החשיבה האסטרטגית שלנו על מנת שנוכל לתת מענה מעמיק וארוך טווח בנושאים שנדחקו מסדר היום הציבורי בגלל כורח המציאות.

כולנו נפגענו ממשבר הקורונה אך אוכלוסיות מסוימות חלשות יותר נפגעו בצורה עמוקה יותר מאחרים. הסטטיסטיקות מצביעות על כך שרוב העובדים בשוק התעסוקה שהוצאו לחל"ת או איבדו את עבודתם, היו נשים. חלקן היחסי של הנשים בעלות עסקים קטנים ובינוניים גדול יותר באוכלוסייה, ואלו היו העסקים הראשוניים להיפגע מהמשבר הכלכלי.

נשים רבות נדרשו לתת מענה לטיפול בילדים שנשארו ללא מסגרת חינוכית, ומספר הדיווחים על אלימות במשפחה כנגד נשים עלה בעשרות מונים. היום כשאנו חוזרים לדבר על הדברים שהחברה הישראלית חייבת לטפל בהם, עלינו לפעול בכדי לוודא שאף אישה ואף איש לא נשארים מאחור. שקולן של נשים ושל ילדות נשמע, שהצרכים שלהן והדעות שלהן באים לידי ביטוי בסדר היום הציבורי. זוהי אחריות משותפת של כולנו, גברים ונשים לאחד, לוודא שחברת המופת הישראלית שאנו מבקשים להקים יחד, תהיה חברה שוויונית, משגשגת ומכילה, ללא הטיות מגדריות.

הנשיא ריבליןמאבק באלימות כלפי נשיםמשבר הקורונה