אסור להדיר נשים בפוליטיקה אבל בשאר המקרים מותר?

לאחר שבחודש ינואר האחרון התעוררה סערה בעקבות אי הימצאותה של ח"כ ציפי לבני על שלט פרסומת הקורא לאיחוד בגוש המרכז-שמאל – ובשונה מהמודעה בערים אחרות – ניתנה אתמול החלטה חד משמעית של ועדת הבחירות המרכזית, הקובעת כי מניעת פרסום שלטים עם תמונות נשים עליהם מהווה אפליה אסורה של מועמדים. למרות זאת, בירושלים נשים מודרות ממודעות הפרסומות על הרכבת הקלה, כפי שחשפה בשבוע שעבר כתבת ynet בירושלים, יעל פרידסון

ההחלטה בעניין שלטי הבחירות בבני ברק, ניתנה לאחר עתירה של פרופ' קרין נהון ושדולת הנשים נגד העירייה, בשל החלטתה להדיר נשים משלטי הבחירות בשטחה (גם בעניינים אחרים אין נשים או ילדות או אפילו דרדסית בפרסומת לסרט בעיר). יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, קבע כי לעיריית בני ברק אין זכות למנוע פרסומי בחירות שעליהם דמויות נשים. לפי ההחלטה, מניעת פרסום השלטים מהווה אפליה אסורה של מועמדים. עוד כתב מלצר בהחלטה, כי על אף שביקשה שדולת הנשים כי יוציא צו מניעה כללי בנוגע להדרת נשים משלטי חוצות בבני ברק, אין באפשרותו אלא להכריע רק בעניינים הנוגעים לתעמולת הבחירות. השופט מלצר אף פסק הוצאות משפט לטובת שדולת הנשים, על סך 7,500 ש"ח, שישולמו על ידי עיריית בני ברק.

"החלטה זו מתפרסמת ערב חג הפורים הבא עלינו לטובה, ולמותר לציין, בהקשר זה, כיצד חג זה מדגיש את תפקידן וחשיבותן של הנשים, ואת הצורך בכיבודן ובשמירת מעמדן, וד"ל", סיכם השופט מלצר את החלטתו.

הדרת הפוליטיקאיות משלטי החוצות עלתה לכותרות כאשר העיתונאי עמרי מניב פרסם ידיעה בחדשות 13 על כך ששלטי חוצות של יושבת ראש מרצ, תמר זנדברג, נאסרו לפרסום מול קניון איילון, כמו גם באזורים נוספים השייכים לתחום השיפוט המוניציפלי של עיריית בני ברק, וזאת בשל העובדה שהיא אישה. לאחר מכן העיתונאית טל שניידר העלתה לעמוד הטוויטר שלה תמונות של כרזות שנוצרו על-ידי משרד הפרסום ראובני-פרידן, הקוראות למחנה השמאל להתאחד – כאשר בגרסה אחת מופיעה ציפי לבני, ובגרסה אחרת, המוצבת בשטחה של העיר בני ברק, לבני איננה.

בחודש ינואר האחרון ובימים הראשונים שהנושא עלה על סדר היום, פנו חברות כנסת ומועמדות ממפלגת "יש עתיד", במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על מנת שיתערב לדבריהן, ב"נוהל המגונה" של הדרת נשים בקמפיין שילוט חוצות באזור העיר בני ברק. "על פי הפרסומים האחרונים בתקשורת, סירבה מחלקת הרישוי של עיריית בני ברק לאפשר הצבת שלטי חוצות בשטחה המוניציפלי", נכתב, "בהן מופיעות מועמדות לבחירות הארציות. מן הכתבות האמורות עולה תמונה מטרידה כי מדובר באיסור גורף שמטרתו היא למנוע פרסומם של שלטים בהם מופיעות נשים", נכתב. "למעלה מן העובדה שמדובר באפליה אסורה על פי חוק ובהדרה בוטה ומכוערת של נשים מן המרחב הציבורי, מדובר בהחלטה מסוכנת לחברה הישראלית ולדמוקרטיה הישראלית. התנהלותה של עיריית בני ברק, מקוממת ויש לשים לה סוף. על כן, אנו קוראות לך להתערב בנושא."

אך כעת, ובהמשך לתשובתו של מלצר כי ביכולתו להשפיע רק על עניינים הנוגעים לתעמולת הבחירות, חשפה בשבוע שעבר פרידסון, כי קמפיין נישואים אזרחיים של של התנועה הרפורמית, התנועה המסורתית וישראל חופשית, נפסל לפרסום ברכבת הקלה בירושלים, בטענה ל"וונדליזם שמתרחש בקמפיינים המציגים דמויות נשים". ב"סיטיפס", החברה המפעילה את הרכבת הקלה, הכחישו את הטענה, אך אישרו את פסילת הקמפיין מטעמים של "פרובוקציה". הבוקר פרסמה פרידסון ידיעה נוספת, הנוגעת לקמפיין של מעדן החלב "מילקי" של שטראוס, וזאת לאחר ההנחיה של זכיינית הפרסום של הרכבת הקלה שלא להעלות פרסום הכולל נשים. בפרסומים על הרכבת הופיעו נערים בלבד, ובעקבות פניית ynet הסירה החברה את הקמפיין.

מילקי בת"א. צילום: מאיה עזריה

מילקי בת"א. צילום: מאיה עזריה

מילקי בי-ם. צילום: יעל פרידסון

מילקי בי-ם. צילום: יעל פרידסון

 

"אני מבינה את החשש של חברות מסחריות להפסיד כסף בגלל השחתת השלטים, ועל משטרת ירושלים לאכוף את החוק. טוב שחברת שטראוס גילתה אחריות והורידה את הקמפיין. אני מקווה שחברות מסחריות נוספות ילכו בעקבותיה ולא ישתפו פעולה עם הדרת נשים", מסרה לנו פרידסון הבוקר. 

הניצחון של פרופ' נהון ושדולת הנשים מעודד, אך נראה שהדרת נשים אסורה בישראל בכל הנוגע לתעמולת בחירות – אך לא בסקטור הפרטי. "מחיקה של נשים ממרחבים ציבוריים נועדה למחוק את דמותן, קולן והשפעתן של נשים ככלל", מסרה מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, לאחר החלטת בית המשפט מאתמול. "החוק במדינת ישראל אוסר על פרקטיקה של הדרת נשים והעלמתן מהמרחב הציבורי, ובפרט בכל הנוגע לפוליטיקאיות המתמודדות בבחירות, וקיבלנו פעם נוספת גושפנקה משפטית לכך."

"מחיקת נשים משלטים ופרסומות אינה לגיטימית בשום מקום ובשום אופן", הוסיפו עורכי הדין חגי קלעי ואוהד רוזן, שייצגו את העותרות. "משמח שוועדת הבחירות אסרה באופן מוחלט על פרקטיקה פסולה זו בתעמולת בחירות. טוב יעשו כל הערכאות בישראל אם יפסעו בדרכה של החלטה חשובה זו, וימגרו, כל אחת בגדרי הסמכות שניתנה לה, את תופעת הדרת הנשים."

בית המשפט העליוןהדרת נשיםיעל פרידסוןמיכל גרא מרגליותמילקיקרין נהוןשדולת הנשים