השחתת שלטי נשים באשדוד: ונדליזם נקודתי או מגמה מדאיגה?

עוד בטרם שככה מהומת השביס של לינור אברג'יל, וזו שקדמה לה בה הורדה נערה מאוטובוס בשל מלבושיה, קמה לשתי אלו מתחרה על התואר "אירוע ההדרה החמור של השבוע" – השחתת שילוט של אירועי תרבות בהשתתפות נשים בעיר אשדוד. 

מזה זמן שאשדוד בכותרות בחסות הפרת האיזון החילוני-דתי בעיר. בשנה שעברה היו אלו הפגנות שסבבו סביב חוק המרכולים, וגם בבחירות לראשות העיר התמודדו רשימות חילוניות מול דתיות, כמנבאות את הבאות. בהופכה לעיר החרדית השלישית בגודלה בישראל אחרי ירושלים ובני ברק, עם מעל רבע מיליון תושבים מתוכם 17% חרדים, הפכה אשדוד למרחב עירוני נפיץ על רקע דתי.

השבוע דווח במקומון אשדודנט כי אלמונים ריססו תמונה של הזמרת כריסטינה ברנקו שאמורה להופיע בפסטיבל מדיטרנה, וכן רוססו שני שלטים נוספים של מירי מסיקה שאף היא תופיע ברובע הסיטי בעיר. בעקבות הדברים הוגשה תלונה במשטרה מטעם העירייה וזכתה לגינוי מטעם סגן ראש העיר אבי אמסלם נציג ש"ס, אך אירועים קורים מספר פעמים בשנה, וזאת למרות שבבחירות המוניציפליות האחרונות הקואליציה באשדוד היא ברוב חילוני וחרדים וחילונים יושבים יחד בקואליציה. הנהגת העדה החרדית מתייחסת לפעולות אלו כ"פעולת יחיד" ולאו דווקא לרצף שאפשר להסיק ממנו על התארגנות מכוונת להשחתת שלטי נשים.

 

שלט של אורלי לוי-אבקסיס מהבחירות הארציות, מושחת בעיר אשדוד. צילום חדשות 13

גם במערכת הבחירות הארצית ראינו מקרים דומים בהם שלטי חוצות של פוליטיקאיות הושחתו או הודרו מהם נשים. האם המגמה הצליחה? למרבה הצער כן. מיעוט של פוליטיקאיות נכנסו לכנסת הנוכחית, והאבדן מר. פחות מרבע מחברי וחברות הכנסת בישראל הן נשים, והמשמעות היא שלנשות ישראל יש פחות למי לפנות בעת הצורך. הנוכחות של חברות כנסת בכנסת קריטית להמשך המאבק בטיפול בנפגעות תקיפה מינית ואונס למשל, וקידום זכויות נשים בכלל.

 

"משהו באיזון התערער"

נראה כי הדרת הנשים נהיית למסורת, ולא לאקט סימבולי במרחב הציבורי. בין אם שנובעת מתנועת הנגד שקמה מול תנועת #metoo בדמות "לא כל הגברים / כבר אסור להגיד מילה / תתלונני, נראה אותך", ובין אם רוח שמרנית חזקה המנשבת מאז היבחרו בפעם החמישית של ראש הממשלה נתניהו. כך או כך, העיסוק האובססיבי באופני הנראות הנשית במרחב הציבורי משקפת אובייקטיביזציה של נשים באשר הן, וזה נכון גם לגבי העיסוק בבחירה של לינור אברג'יל מה ללבוש – לאור ובגלל כל המורכבויות שיש באישיות שלה. בה בעת, המשמעות של שיער אסוף ומכוסה היא ניצחון היצר ודיכוי המיניות ועל כן סערו הרוחות. בנוגע לשיווין – מה השחתת שלט של זמרת מובילה כמו מירי מסיקה באמת אומר, ולמה אין את אותו דיון על גברים? דמיינו שילוט של שלומי שבת מושחת על רקע זכריותו. אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק.

אבל במקומות שונים בישראל, ביניהם בית הנבחרים, נראה כי את לא באמת יכולה להיות אישה מבלי לעבור דרך פריזמה שתהפוך אותך, לא משנה מי ומה את, לאובייקט. כיאה לחברות שוביניסטיות, מיליטריסטיות ודתיות, המתקשות לקבל את העובדה שיכול להיות לך פות ובמקביל שתהיי בת אדם, (ואולי אף זמרת או בעלת כשרון אחר), הנשיות מצומצמת לכדי גבולות היצר, והאבסורד זועק כפליים במקרים של אירועי אמנות ותרבות, שכן יצר ויצירתיות מגיעים מאותו מקום.

פניה של הזמרת כריסטינה ברנקו, מרוססים. צילום: באדיבות אשדודנט

גם ברמת-גן בערב יום העצמאות קרה מקרה של הדרת נערה מבמה, אשר חילץ מראש העיר כרמל שאמה הכהן תגובת נגד מהירה ומוחצת שאינה משתמעת לשתי פנים: "אין עיר שהסיכון בה להדרה או פגיעה אחרת בנשים נמוך יותר מאשר ברמת-גן. נגיב בנחישות ובעוצמה לכל אירוע דומה. הדברים כמובן יפים גם לגבי היחס לקהילת הלהט"בים. אירוע הורדת הנערה מהבמה ברמת עמידר יתוחקר והמסקנות יפורסמו לציבור. כל עוד האחריות עליי ברמת-גן, אף אחד לא יפגע מהדת, אף אחד לא יפגע בדת ומי שידיר יודר בעצמו קודם."

לא ניתן להכיל את אותו חוק על כל המרחבים העירוניים בישראל בנוגע להדרה, זה ברור, אך תגובתו המהירה של שאמה הכהן לאירוע מעידה כי הטיפול במאזן הכוחות החילוני דתי כן עומד לפתחו של ראש העיר. שאמה גם מקיים במינויים, אגב, אלו אינן מילים בעלמה. ברמת-גן מנכ"לית העירייה, ראשת מועצת העיר, ראשת המטה, מהנדסת העיר וכן ראשת אגף החינוך – כולן נשים. יתרה מזאת – בקריאת המפה המוניציפלית, היחס המגדרי עלה משמעותית בבחירות האחרונות. זו נקודה שחשוב לזכור לכל מי שמתענג על הרגע הזה – לכל תנועה יש תנועת נגד, מטוטלת שנעה בין קיצון לקיצון עד שהיא נעצרת בנקודת האמצע.

צווארה של הזמרת מירי מסיקה, מרוסס. צילום: באדיבות אשדודנט

ממשרד יחסי הציבור חגית נוביק סלומון & ירון כהן המייצג את פסטיבל 'מדיטרנה', נמסר: "פסטיבל מדיטרנה, פסטיבל בינלאומי למוזיקה, קולנוע, אמנות וטעמים ממדינות הים התיכון יתקיים החל מה-14 ביוני באשדוד. בפסטיבל מופיעה רשימה מפוארת של זמרים וזמרות, יוצרים ויוצרות. בהנהלה האמנותית של הפסטיבל שותפים גברים ונשים. הפסטיבל חף מכל הדרת נשים. אנו מגנים כל פגיעה בפרסום הפסטיבל ומצפים לאלפי המבקרים והמבקרות אשר יפקדו את מופעי הפסטיבל."

התמונה הראשית במאמר באדיבות אשדודנט

אשדודבחירותהדרת נשיםהשחתת שלטיםחילוניםחרדיםש"ס