מירי רגב, אייל גולן לא זקוק לתמיכה שלך

לפני קצת פחות מחצי שנה ראיינתי את מירי רגב. הריאיון הזה בוצע במסגרת פרויקט מסוים ולא היה נשכני ובועט בשום צורה. אחרי הריאיון הזה הודיתי קבל עם, עדה ופייסבוק, שבניגוד לכל הציפיות, מירי רגב מעוררת בי גם הערכה. זה מה שכתבתי אז:

אז סיימתי כרגע לראיין את מירי רגב ומה שידעתי בחושיי התחדד אצלי היום ברבע שעה: אני מחבבת את האישה הזאת. חיבבתי אותה עוד קודם אבל בכל פעם שזיק של סימפטיה התעורר בי כששמעתי את שמה, מיהרתי לצנן אותו עם איזו אמירה בלתי נסבלת שלה, לשלוף מהזיכרון איזו פנינה שהוציאה מפיה, שסותרת כמה מערכיי הבסיסיים, למלמל 'טיפשה' או 'פאשיסטית', לעוות את השפתיים כדי שמסר הלגלוג או הסלידה יעבור לבן/בת שיחי. 

כי הרי איך אני – שמאלנית אנטי ציונית ליברלית שכמוני- יכולה להודות שבניגוד לכל הציפיות, מירי רגב מעוררת בי גם הערכה? שלצד האמירות שלפעמים גורמות לי לרצות להיעלם יש גם ריספקט לאישה הזו שהצליחה להתקדם כמו מטאור במערכת הצבאית הפטריארכלית שמקשה על נשים, שמגיעה למצעד הגאווה ומתחבקת בלבביות ובטבעיות עם הצועדים ומסרבת להשאיר את הזירה למפלגות השמאל, שהיא אישה מזרחית מאוד לא מתנצלת ומאוד לא מתביישת שאיכשהו, עם הרבה מרפקים וכנראה, לא נעים להודות, עם הרבה אינטליגנציה, הצליחה להושיב את עכוזה על כסא שרה במדינה גזענית לתפארת ובעולם שבו הרבה יותר קל לנשים להישאר בעורף, שלפעמים היא נורא לא פוליטיקלי קורקט ומדי פעם העברית שלה שגויה והיא לא נכנסת להיסטריית תיקונים ושיפוצים ואוי מה יגידו וברור לה שקורה, אי אפשר להיות מושלמת 100 אחוז מהזמן ומי בכלל רוצה. 

ואולי זאת כל התורה- המציאות היא לא שחור או לבן, היא גם לא ימין או שמאל. רוב בני האדם הם קצת יותר מורכבים מסך הסטריאוטיפים שאנחנו מדביקים עליהם בכל הזדמנות ואפשר לא להעריך במישור אחד ולהעריך מאוד באחר ואולי שווה, בעיקר לנשים, בנקודות בהן ישנה הסכמה, להחזיק ידיים, פשוט כי בחיים, בדיוק כמו במתמטיקה, שתיים הוא מספר גדול יותר מאחת.

***********

היום התעוררתי בבוקר לסרטון קידום התכנית "אייל גולן קורא לך" בכיכובה של רגב. יותר מכל, הסרטון הזה מדכא אותי. הפער בעמדות ובתפיסות העולם ביני לבין רגב ברור לי. אני יודעת שרשימת הנושאים עליהם ככל הנראה לא נסכים לעולם ארוכה יותר מרשימת הנושאים בהם נצליח, איכשהו, להגיע לעמק השווה. אני לא שותפה לעליהום הכללי על רגב שמאופיין פעמים רבות מדי בגזענות, שנאת נשים, יהירות, התנשאות והרבה פחד ועדיין, הסרטון הזה הצליח להכאיב לי ממש.

נניח לרגע בצד את העובדה ששרת התרבות לא אמורה לקדם שום תכנית טלוויזיה מסחרית ונניח לרגע בצד את העובדה שגולן הוא עבריין מס מורשע שגנב מקופת המדינה ונתמקד במה שמעניין באמת:

"כן, זה נשמע גרוע מאוד. אבא שלי הגיע אליי לדירה אחרי אינספור פעמים שהוא מצלצל אליי ואני מתחמק. ואז הוא עולה לדירה ונכנס עם שתי בחורות. ואז הן נכנסו וישבו בסלון, ואתה יודע, אני עומד כזה והולך כזה לכיוון המטבח אצלי.  אחת מהן יושבת בדיוק על הקצה כזה של הספה. אני נעצר לידה והיא כזה באה לפתוח לי את המכנסיים, מורידה לי את המכנסיים ועושה מה שעושה. איך שזה מתחיל, אבא שלי לוקח את השנייה ויוצא למרפסת".

כן, אני זוכרת, אייל גולן לא הורשע בדבר והתיק נגדו נסגר מחוסר ראיות. יחד עם זאת, ישנו דין פלילי וישנו דין מוסרי. הראשון שייך לבתי המשפט. השני שייך לציבור. עושה רושם שהמלך של המוזיקה המזרחית נהג לנצל את מעמדו ככוכב בקרב נשים צעירות ולא ממש התעניין בהשפעה של מעשיו. אחרי התפוצצות הפרשה עוד הגדיל לעשות ואיים בתביעה על מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית– ארגון קודש שמסייע לנשים וגברים בכל הגילאים ומכל המגזרים שמתמודדים עם תקיפה מינית. ועכשיו שאלה- זה האיש שאת מקדמת, גברת רגב? למה בעצם? הרי כל כך הרבה אנשים לפנייך הצטרפו לקמפיין לטיהור שמו של גולן. למרבה הצער, הם עשו עבודה מצוינת וכבודו חזר למלא אולמות כאילו לא היו דברים בעולם. למה גם את?

אם יש איזשהו נושא שלא רלוונטי לשמאל וימין הוא אלימות מינית. אם יש איזשהו נושא שלא רלוונטי למזרחים ואשכנזים הוא אלימות מינית. אם יש איזשהו נושא שנשים מתוקף היותן נשים, מחנין זועבי, דרך מרב מיכאלי ועד מירי רגב, יכולות להגיע בו להבנות הוא אלימות מינית.

כאמור, שרה בישראל בכל מקרה לא אמורה לקדם שום דבר מסחרי אבל את מתעקשת לקדם מוזיקה מזרחית? בבקשה. תמצאי לך זמרים (אפשר גם זמרות, גב' רגב) או להקות שאין ברזומה שלהם את הרפש הזה.

 

אור סופראייל גולןמירי רגבפרשת אייל גולן