ינון מגל: 10 ציטוטים בלתי נשכחים

1. ההתנצלות שלא תישכח

לא משנה אילו פניני חכמה יספק לנו מגל בעתיד, מבין מאות הציוצים, הסטטוסים והפוסטים שלו, האמירה הפומבית הזו שמתייחסת לדברים שאמר לרחלי רוטנר תיחרט בזיכרוננו לעד. "ישנם דברים שנאמרו בין ידידים" הוא כבר מזמן משפט קאלט ובצדק. זו הייתה אחת ההתנצלויות המבריקות, האינטליגנטיות והמכעיסות ביותר שידענו.

בשניים וחצי משפטים מגל הספיק גם להודות בפרטי האירוע, גם לבקש סליחה וגם להפוך את הקערה על פיה באלגנטיות ולהציג את עצמו כקרבן. האיש גאון, אין ספק. אבל מעבר לגאונות, מגל הוא פשוט גבר שהפנים היטב את חוקי המשחק. הוא הבין שהכחשה גורפת של האירוע היא טמטום גמור ושהניסיון למזער את הטיעונים נגדו או לחבל באמינות המתלוננת הוא מיותר. במקום זה הוא הודה ש"יש דברים שנאמרו בין ידידים" וביקש סליחה "ממי שנפגע". כמובן, שמה של זו שנפגעה כלל לא מופיע בהתנצלות.

2.  מגל עם שביט

ומאותו רגע בו התפוצצה הפרשה שבסופה פרש מהכנסת והותיר אותנו כמהים לקצת שנאת נשים מתובלת בגאווה יהודית, ינון מגל ממשיך להתייצב לצד כל מי ששמו הוכתם אי פעם בהקשר של אלימות מינית. הראשון היה העיתונאי ארי שביט. וכן, כל האמצעים כשרים.

ינון מגל, האיש שניסה בזמנו להיכנס לתחתונים של רחלי רוטנר שגם היא לגמרי נשואה כדת וכדין (כך פורסם, אני לא עושה אאוטינג) מדבר על רומנים מחוץ לנישואין שזה מדהים כשלעצמו. מעבר לכך, ההשוואה בין מערכת יחסים בין שני אנשים בוגרים שנעשתה כולה בהסכמה מלאה וללא יחסי מרות לבין הטרדה מינית היא לא פחות מאווילית.

3. מגל עם בוכריס #1

אחרי שביט, הגיע בוכריס. כמה מקסים מצדו של מגל להתייצב לימינו של בוכריס. תודו שיש דמיון. עבר צבאי מפואר, אישה וילדים, חקירות במשטרה על הטרדות מיניות וכמובן- "עדר פמיניסטיות שהתיר את דמו של הקרבן". פלא שמגל מתייצב? הרי בוכריס הוא אח.

שאלו את מנהל מוזיאון 'גולני' האם תמונתו של בוכריס תועף משם בעקבות הרשעתו ומגל ממהר להגזים- "למה פשוט לא להעלות אותו על המוקד כמו באינקוויזיציה הקודמת?". אוי, כמה מסכן בוכריס. נכנס למיטה עם פקודה שצעירה ממנו ב-20 שנה, לא ראה כלא מבפנים אפילו לרגע, לא שילם שום קנס כספי, יצא לאזרחות, יקבל פנסיה שמנה עד יומו האחרון ועוד שניים וחצי רגעים ודאי יעמוד בראש איזה מיזם או חברה. לא מספיק העונש החמור הזה, אתם רוצים גם להסיר את תמונתו ממוזיאון 'גולני', אתם השתגעתם?

מעניין לאיזו אינקוויזיציה הוא מתכוון. כי בגדול, המחאה וההתנגדות של הציבור לעבירת מין היא אחד התוצרים המבורכים של הרשתות החברתיות.

4.  מגל עם בוכריס #2

**דם= צדק
**המון= נשים וגברים שנמאס להם לקרוא על עונשים מגוחכים והסדרי טיעון שמלטפים את העבריין

5. מגל עם גולן #1 

התיק נגד אייל גולן נסגר בעילה של חוסר ראיות. זה לא אומר שהוא לא ביצע את מה שנחשד בו אלא שאין די ראיות להרשיע אותו בכך. מה שכן, יש די ראיות לדרוש שלא יופיע על במת יום העצמאות. הנה, זה מספיק:

"אני לא זוכר בדיוק מתי, אבל במהלך השנה האחרונה אבא שלי הגיע אליי הביתה עם שתי בחורות. אחת מהן הציגה עצמה כ-ע', בת 21, והתחילו ביני לבינה עניינים שהגיעו לקטע של מין אוראלי. תוך כדי זה שהיא ביצעה בי מין אוראלי הרגשתי משהו לא בסדר ולא בטוח בקשר לגיל שלה. משהו בהתלהבות שלה לא נראה לי. בזמן שע' ביצעה בי מין אוראלי אבא שלי והבחורה השנייה היו בסלון לידנו. אחרי שלוש דקות עצרתי ושאלתי אותה שוב לגילה והיא אמרה לי שהיא שיקרה והיא בת 17 וחצי 18, התלבשתי. כעסתי מאוד על אבא שלי ואמרתי לו שבגללו הקריירה שלי תיהרס".

או כפי שהיטיבה לנסח זאת הפעילה החברתית, לילך בן דוד: "אנשים נוטים לשכוח את העניין הזה, אבל הדין הפלילי הוא רק התחנה האחרונה מבין הסנקציות שאפשר להטיל על התנהגות פסולההמשמעות היא שיש המון מעשים בזויים שעשויים בצדק להביא אנשים להאמין שאדם לא ראוי להראות את פניו יותר בחברה, גם אם הפרקליטות החליטה שהיא לא הולכת לסכן את סטטיסטיקת ה-97% הרשעות שלה ולהגיש כתב אישום נגדו. וזה חשוב: זה אומר שהעובדה שלא הוגש כתב אישום אומרת שאדם הוא חף מפשע *בעיני המדינה*. למדינה אין זכות לכלוא אותו או להעניש אותו. אבל זה ממש לא אומר שהוא חף מפשע בעיני החברה".

6. מגל עם גולן #2

מגל לא נח ומספק לעוקביו את תגובתו לטור של צפי סער ב'הארץ' שדן בבחירה לתת לאייל גולן להופיע על במות החג. כמובן, סער לא "פסלה פרנסה של בן אדם" אלא הזכירה לציבור שמדובר בכסף שהוא עצמו משלם וכמובן, זכותו של ציבור להדיר רגליו בגלל "חשד בתיק שנסגר" וזכותו (אולי אפילו חובתו) של כל אדם להזכיר שהיה תיק כזה, שהוא נסגר מהעדר ראיות ושהמעשים בהם הודה גולן בפה מלא בהחלט מספיקים בשביל שכולנו נדרוש לא לראות את האיש הזה על הבמה. וכמובן, שומדבר לא יתפוצץ, אל תדאג, כפרה.

אבל מגל, למרבה הצער, לא מצייץ רק במה שקשור בעבירות מין ובפמיניסטיות הזועמות שקמות בבוקר בשביל להגיש תלונת שווא ולחסל קריירות של גברים, לפעמים הוא סתם נכנס בנשים שלא עשו לו כלום. רק כי זה קל.

7. קודם יהודי, אחר כך בן אדם

עדי שילון, שדרנית רדיו ומנחת טלוויזיה מתראיינת לאקסנט בין היתר על מערכת היחסים שלה עם השחקן יוסף סוויד שהוא, לא עלינו, ערבי. הכותרת שניתנת לריאיון הזה? "סבתא שלי הייתה שמחה על הזוגיות שלי עם ערבי-נוצרי". למגל ברור שלא היא בחרה את הכותרת הזו. הוא גם יודע שהמשפט הזה נלקח מבליל דברים שאמרה שילון בריאיון על הזוגיות שלה ועל התגובות של הסביבה לזוגיות הזו. מערכת היחסים בין שילון לסוויד לא מסכנת את חייו. למען האמת, היא לא ממש עניינו. אבל למה לא לנצל את במת הטוויטר לקצת שנאת חינם, אם אפשר?

"רק סבתא שלך? דורות של יהודים היו גאים בך. את הגאווה שלנו. את העתיד שלנו"

אין כמו ציוץ ציני, מלגלג ועמוס רוע על בחירת הלב של אדם אחר שסביר להניח שאינך מכיר ולא עשה לך דבר מעולם. הרי בדיוק בשביל זה הומצא הטוויטר. הציוץ הזה אמנם לא יגרום לשילון להגיד "אתה שומע, יוסף? ינון מגל בעצם הזכיר לי שאני יהודייה ושעליי להתאהב רק ביהודים כי התבוללות זה איכס" אבל הוא כן יגרום למגל להרגיש קצת יותר יהודי וקצת יותר צודק.

8. אם תעשה השוואות הגיוניות, לא נעבוד עלייך, מבטיחות

מדובר באירוע שהיה אמור להתקיים בכיכר רבין לקראת יום הכיפורים אליו הוזמנו לשיר שמונה זמרים ואף לא זמרת אחת כדי "לא לפגוע ברגשות הציבור". עיריית תל אביב בעצמה אישרה את האירוע אך סירבה לשתף עמו פעולה ומסרה את הדברים הבאים: "העירייה אינה משתתפת ואינה משתפת פעולה עם העצרת לאור הדרת הנשים המתקיימת במסגרתה. אנו מתקשים להבין כיצד עצרת המתיימרת לקדם קירוב לבבות מתיישבת עם הדרת נשים. הציבור נבון מספיק כדי להחליט אם לקחת חלק באירוע שבו נאסר על נשים לשיר".

מה שקרה בכיכר רבין הוא הדרת נשים קלאסית אבל זה לא מפריע למגל להשוות את זה למצעד הגאווה. אז כדי לעשות קצת סדר בדברים, הנה: אירוע שרק גברים שרים בו ויש בו איסור על נשים לשיר= הדרת נשים. אירוע שמזמין אליו את כולם ללא הבדלים של דת, גזע, מגדר ונטייה מינית= לא הדרת נשים. די פשוט בסך הכל.

9.  העיקר שקורים דברים מעניינים

את הלקח העיקרי מהתמונות בחאלב כבר כתבו המגיבים לציוץ המבחיל הזה. אגב, מי זכתה בליגת האלופות עשוי להיות "מעניין", מי נבחרה לזמרת השנה זה אולי "מעניין" וסרטים בערוץ ההיסטוריה זה בד"כ "מעניין". ערימת גופות של ילדים שנשחטו בטבח אכזרי זה לא "מעניין", זה נורא.

10. יש, מלחמה!

מלחמת העולם הראשונה הובילה למותם של 16 מיליון בני-אדם (20 מיליון הפכו לנכים לשארית חייהם), מלחמת העולם השנייה הובילה למותם של 72 מיליון בני אדם, המספר הגבוה ביותר של הרוגים מכול מלחמה אחרת בהיסטוריה. לא יודעת לאן תוביל השלישית אבל יש לי הרגשה שמישהו יצליח למצוא גם בזוועה הזו משהו חיובי. חג שמח.

אופק בוכריסאור סופראייל גולןאלימות מיניתינון מגל