מירי מסיקה מעבירה מסר חשוב, אבל אף אחד לא שומע אותו

לפני כמה שבועות, מצאה את עצמה הזמרת מירי מסיקה תחת מתקפה, אחרי שבראיון ל"לאישה" היא הצהירה שהיא הגיעה למסקנה שגברים אוהבים נשים מלאות, אז בשביל מה להתאמץ ולהפסיק לאכול. מסתבר שללא מעט נשים המשפט הזה שלה הציק, משום שלכאורה הוא אומר שגברים לא אוהבים רזות – מה שבעיניהן מעליב את כל הרזות באשר הן. בכתבה עליה ששודרה בשבת ב"חדשות ערוץ 2", שוב נשאלה מסיקה על הסוגיה הזו, וגם הפעם היא התעקשה – היא מרגישה נחשקת, למרות שהיא לא סופר סקיני, ולכן היא לא מוצאת טעם לרעוב.

בעולם הפוליטיקלי קורקט הצבוע שלנו, אסור למירי מסיקה לשכוח את הרזות, או את העגלגלות, או את השריריות, השחורות, הלבנות, הבלונדיניות והג'ינג'יות – הרי את כולן גברים אוהבים, לא רק נשים מלאות. ואם מירי מסיקה לא הזכירה את כל אלו כשדיברה על אהבה גברית, היא נחשבת מיד לשונאת נשים שוביניסטית. אבל מה שעוד יותר נורא בעולם הפוליטיקלי קורקט הצבוע שלנו, זה שעוד לא היה ראיון בלי מירי מסיקה בלי לדבר על המשקל שלה. רק שעל זה אף אחד לא מתלונן.

השער המדובר של גיליון "לאישה" 

לאורך כל הקריירה שלה, מסיקה דיברה על המלחמה במשקל, או יותר נכון – עיתונאים שיודעים מה באמת מעניין את הקוראים/צופים שאלו אותה עליו. במשך שנים היא מן הסתם הרגישה צורך להתנצל או להסביר או לתרץ מדוע היא, כוכבת במעמדה, לא רזה כמו יתר הדמויות שאנחנו רואים על המסך. היא ראתה את חברותיה קרן פלס ומרינה מקסימיליאן מדברות על אהבה עצמית ויורדות עשרות קילוגרמים ממשקלן, ובזמן הזה היא "נכשלה" לעשות מהפך כמוהן. אז עכשיו היא אמרה "פוס, משחק", וגם על זה באים אליה בטענות, כי היא לא ניסחה את זה מספיק טוב ומהודק עבור כל הנשים בעולם.

"אם הייתי יכולה לעשות ככה (נושקת באצבעותיה – ת.נ) ולהראות כמו…לא יודעת מה..בר רפאלי, אז הייתי עושה את זה. אבל לעבוד בזה עכשיו…לקרוע את עצמי בשביל זה? כאשר אני באמת מרגישה מאוד מאוד נחשקת? חבל על כל המאמץ".

עוד סיפרה מירי שחברות פמיניסטיות שלה שואלות אם היא לא מעוניינת לרזות "בשביל עצמה". "מה זה בשביל עצמי?", היא עונה. "כל אחת: 'אני עשיתי ניתוח חזה בשביל עצמי'…בתחת שלי. זה לא מעניין אותי מה נשים חושבות. אף פעם. נשים, אל תקשיבו לנשים אף פעם".

אז לא, גם זו לא אמירה פוליטקלי קורקט של מסיקה, אבל וואו- היא אמתית, והיא מהלב, והיא באה אחרי שנים של מאמצים ודיאטות והרעבות וכישלונות והרס ושנאה עצמית – בדיוק כמו אלו שעברו על (כמעט) כולנו. אז אולי לא כל אחת אוהבת לשמוע את הנוסח הזה, אבל האם המסר של הדברים לא שווה בסופו של דבר?

מסיקה אפילו לא יוצאת בהצהרות מפוצצות של "אני אוהבת את עצמי", אלא היא אמרה את מה שכולנו חושבות – היינו מאוד רוצות להיות כמו בר רפאלי, אבל אנחנו לא, וכנראה שגם אם נרעב לא נראה כמוה – אז מה הטעם להמשיך ולהיאבק ולבזבז כוחות ואנרגיות? היא הגיעה לשלב שבו היא באמת שלמה עם עצמה, לא כי היא עבדה על עצמה שהיא מושלמת, אלא כי למרות הפגמים – זה מה יש, וזה בסדר. בעצם, זה יותר מבסדר – זה ממש טוב.

אנחנו חיות בתוך המסר הכללי שאנחנו צריכות להיות רזות. אנחנו רואות את הרזון גוער בנו מכל מקום שאנחנו מסתכלות אליו, אנחנו מרגישות על בשרנו את הלחץ לעמוד בסטנדרטים. והנה, באה מירי מסיקה עם מסר רענן כמו קרטיב באמצע גל חום ואומרת "נשבר לי" – נשבר לי להילחם מלחמה שאין לה סיכויי הצלחה וגם אין לה שום תכלית וטעם. ובמקום לחבק אותה ולעודד אותה על המסר האמיץ והחשוב והנדיר, ועל טיפת מחשבה בריאה בתוך כל ים החולי הזה שאנחנו טובעות בו, אנחנו מתלוננות על הניסוח.

אז אולי אלו לא בדיוק המילים שאני הייתי בוחרת, אולי גם אתן הייתן מתנסחות קצת אחרת, אבל זה כל כך חבל להתעסק רק בזה, במקום לצעוק עם מסיקה את מה שהיא זועקת.