פעוטון ללא גננים גברים? לא ככה תגנו על הילדים שלכם

אתמול (יום ב') פורסמה ב"וואלה" ידיעה על פעוטון בקדימה-צורן בו אמור היה להתחיל לעבוד גנן במקום גננת שעזבה. בצילומי מסך משיחות וואטסאפ הביעו ההורים התנגדות נחרצת לכך ש"גבר יחליף טיטול לילדות", והוסיפו ש"זה עולם מפחיד שם בחוץ". התכתבות הוואטסאפ הפכה למחאה של ממש וההורים בחרו להשאיר את הילדים בבית. כשהבין הגנן החדש את הסיטואציה החליט להתפטר.

הידיעה התפרסמה ברשתות החברתיות ועוררה שיח סביב הסיפור. הורים רבים הביעו הזדהות עם ההורים בכתבה, כשהם מציינים שהיו נוהגים כמוהם מכיוון ש"רוב הפדופילים והאנסים הם גברים ואנחנו לא מוכנים לסכן את הילד שלנו לסטטיסטיקה".

לדבר על כמה שאנחנו כחברה רוצים שוויון, מעודדים גברים להיות שותפים מלאים לגידול הילדים ולא מעוניינים באפליה במקומות עבודה זה נחמד ומעניין אבל אני חושב שבמקרה הזה זה קצת פחות רלוונטי, כי כמו שהורים רבים כתבו במפורש, עם כל הכבוד לכל הדברים האלה, מה שעומד מנגד לעיניהם לפני הכל זה טובת הילד שלהם, אז תשמרו את הערכים החברתיים שלכם לפעם אחרת.

כמובן שכל הורה אחראי לילדים שלו ואי אפשר להכריח אף אחד לשלוח את הילד שלו לגן מסוים או לקבוע עבורו מי יטפל בילדים שלו אבל נשאלת השאלה האם הגישה הזאת באמת מגנה על הילד ומטיבה איתו או שמדובר בפעולה חסרת היגיון ובסיס.

אחת למספר חודשים כולנו שומעים על סיפור התעללות של גננת או עוזרת גננת או מטפלת בגן זה או אחר.  מדובר בהתעללויות שיטתיות, לאורך תקופות ארוכות, וסביר להניח שגם מטפלת שמתעללת עושה את זה ליותר מילד אחד. בדרך כלל ההורים לא יודעים ולא חושדים בדבר ואפילו סימנים על גוף הילד מקבלים הסבר נוסח "הוא נפל". התעללויות לא פיזיות (וגם אלה שכן) יכולות להתרחש בלי להתגלות לעולם, ואפשר רק להניח שעל כל סיפור כזה שנחשף יש עוד מספר רב של סיפורים שלא נחשפו.

דאגה לילדים תוך חשש מהגרוע מכל הוא הגיוני ולגיטימי, אבל הבעיה פה היא שבעוד הגבר בסיפור נפסל על סמך היותו גבר בלי שום היכרות איתו, אישה שמגיעה לעבוד בגן מקבלת אישור אוטומטי בלי שום בחינה או חשד. כל מטפלת ומטפל צריכים להיבחן על בסיס אינדיבידואלי. מי שחושב שהוא מגן על הילד שלו כי הוא פשוט לא נותן לשום גבר לטפל בו אבל את המטפלת שהגיעה אחריו הכניס בעיניים עצומות – טועה. אל תשכחו שבסופו של דבר מי שפוגע  הוא זה שמנצל את העובדה שסומכים עליו בעיניים עצומות.

מבחינה סטטיסטית, עד כה, 100% מפרשיות ההתעללות בגנים היו על ידי נשים, כמובן שהסיבה העיקרית היא שיש גברים בודדים בתחום הזה, אבל לדעתי יש סיבה נוספת: זה מאוד לא מובן מאליו שגבר יעבוד בתחום הזה, כדי להגיע לשם הוא צריך באמת להתחבר לתחום, להתגבר על סטיגמות ומבטים חושדים ולהוכיח את עצמו יותר מכל אחת מהנשים שסביבו, כל זה בזמן שהעיניים של כולם בוחנות אותו, לא בדיוק התנאים האופטימליים לפגוע בילדים.

בתגובות ברשתות החברתיות סיפרו הרבה אנשים על גננים שהם מכירים ומתארים אותם כמצוינים בתפקידם ובולטים, כנראה מהסיבות שפירטתי למעלה. פסילת עבודתו של אדם בגן ילדים על בסיס מגדר זו לא רק טעות ועבירה על החוק, זו גם מניעה מהילד לגדול בסביבה מגוונת ועשירה. זה נכון שכמעט כל הפדופילים בעולם הם גברים, כך שהפחד הוא לגיטימי (ובכל מקרה, אי אפשר לומר לאנשים ממה לפחד) אבל מה שבחרו ההורים בגן הזה לעשות איננו לגיטימי. גם הרוב המוחץ של המחבלים נכון לעכשיו בעולם הם מוסלמים אבל אי אפשר להשית החלטה גורפת לגבי מקום עבודתם של כל המוסלמים בעולם. כשלוקחים החלטה גורפת על אוכלוסייה שלמה פוגעים קשות באותה אוכלוסייה אבל לא רק בה. אנחנו פוגעים גם בעצמנו.

גן ילדיםגנןחינוך ילדיםפדופיליםפעוטון