המאבק בהדרת הנשים בישראל מגיע לשיאו- הדרה בבית ספר תיכוניים

הבוקר התבשרנו שמשרד המדע החליט – פרויקט הדגל של חונכות לתיכוניסטים שעושים עבודת גמר במדעים תעשה בהפרדה: נשים סטודנטיות יחנכו תלמידות, גברים סטודנטים יחנכו תלמידים.

אולי מנחות מדעניות לתיכוניסטיות הן רעיון שיש לו פוטנציאל מעצים, אבל צריך להיות בת יענה רצינית ביותר כדי לא לראות אותו בהקשרו הנוכחי. וההקשר הוא יצירת סדר חברתי שבו מזכירים לכל מין מגיל רך שהוא שונה מהותית מהמין השני, לשם שימור הסדר הקיים. זו הבשורה לשנה החדשה אחרי שנה שכולה רצופה במאבקים נגד הדרת נשים.

רוצים דוגמאות? .

בינואר התנצלה איקאה העולמית על קטלוג לציבור החרדי ללא נשים, ונחשפו עדויות חניכי קורס רבנים צבאיים על אמירות מסיתות נגד שירות נשים ודרוזים.

הקטלוג של איקאה. עמוד הטוויטר של גלי צה״ל

בפברואר נעצרה לזלי זקס כיון שניסתה להגניב לרחבת הכותל אמצעי לחימה מסוכן – ספר תורה.

במרץ קרא הרב יגאל לוינשטיין  לתלמידיו להתחתן עם נשים בעודן ״חמות״ ולפני שיספיקו להתגייס, והכריז שגייז הם סוטים. בצמתים ובתיכונים הושק קמפיין "מצילים את צה"ל" (מהנשים). ולקינוח החודש הסוער הזה החליט מישהו בחברת חוצות זהב- מרקעים שתושבי בני ברק לא ישרדו דרדסית על הפוסטר (לקידום הסרט דרדרסים) – אז הוא ריטש אותה החוצה.

ריטשו אותה החוצה. דרדסית

באפריל ספרה שדולת הנשים בישראל  26 רשויות מקומיות, כולל ערים מרכזיות, שבהן לא שרה ולו זמרת אחת על בימות יום העצמאות.

במאי אסר מנהל בית ספר בגבעת זאב על תלמידיו להשתתף בטקס זכרון כיוון שתלמידות כיתה ו' ישירו, ומנגד סירבו תלמידי עירוני ד' בתל אביב לבקשת תיכון דתי לקיים מפגשים בין התלמידים בהפרדה בין המינים.

באותו החודש גם החליטה המועצה להשכלה גבוהה לזנוח את הבטחותיה לצמצם את ההפרדה באקדמיה, ופתחה אותם גם לדתיים לאומיים, תוך שהיא מכריזה שהיא שוקלת הרחבת ההפרדה לתואר השני והכנסת כיתות נפרדות לקמפוסים הרגילים.

ביוני חזרה בה הממשלה ממתווה הכותל, שסימן הבטחה למעט יותר שוויוניות בתפילה ובביקור במקום. בית משפט פסק פיצויים לנוסעת אל על שהתבקשה לזוז ממקומה בשל סירובו של נוסע חרדי לשבת לצד אישה, ובית משפט אחר פסק שעיריית בית שמש אחראית לביזיון בית משפט על אי הסרת שלטי צניעות.

ביולי התקיים בבית החולים אסותא רמת החייל בתל אביב כנס רפואת נשים ללא נשים (כנסים דומים התקיימו במשך השנה בקופות חולים ובמכונים במימון ציבורי – אבל תבינו, זה למטרה טובה: חיזוק שיתוף הפעולה בין רבנים לרופאים בטיפול בפוריות נשים). ביולי גם מצאו עצמן צועדות בטיילת בתל אביב ובערים נוספות מנועות מלעבור בשביל ההליכה בימי הרחצה הסגורים לגברים בחוף הנפרד וכך לא יכולות ללכת בטיילת מקצה לקצה.

רפואת נשים ללא נשים. צילום: בוני עולם

באוגוסט החליטה הממשלה להעביר את הסמכויות לאכיפת דוח היועץ המשפטי לממשלה למניעת הדרת נשים מהמשנה ליועמ"ש עו"ד דינה זילבר לגוף קטן שמצוי במשבר ונטול צוות משפטי – הרשות לקידום מעמד האישה. לא נורא, חודשים ספורים אח"כ ממילא ידרוש השר דרעי לבטל את הדוח הזה, שפוגע בזכויותיהם של גברים.

בספטמבר גילתה נהגת מרמת גן כי לא תוכל לקחת קורס נהיגה מונעת בעיר שלה, כי הקורס פתוח לגברים בלבד. לא ירגיע אותה לשמוע שהיועמ"ש מנדלבליט סיכם עם נציגי המפלגות הדתיות וחרדיות על ריכוך האכיפה נגד הדרת נשים. אם מישהו צריך הדגמה למה צריך ח"כיות חרדיות במפלגות חרדיות, עתירה תלויה בבג"ץ כרגע – אז הנה.

באוקטובר הוגשה עתירה נגד משרד התיירות בישראל על המכרז למורי דרך חרדים בהפרדה מגדרית. חגי קלעי, משפטן מבריק שמחוייב לנושא פרו-בונו, ייצג את שדולת הנשים בטענה שזו לא הפרדה לשם הנגשה, אלא הפרדה לשם עוד הפרדה: אם ההכשרה היא בהפרדה, ברור מה יהיה עם קבוצות המטיילים, נכון?

 

לא מתאימה כשלט חוצות בירושלים. נינט טייב. צילום: יח"צ חן ושגל

בנובמבר הושחתו תמונותיהן של נינט טייב, בר רפאלי ואחרות בשלטי חוצות בירושלים ובטבריה, רביב דרוקר בהמקור בערוץ 10 אזר אומץ להגיד בשידור שהוא מקווה שד"ר תירוש לא תהרוג אותו, אבל מסקנתו מהתחקיר המקיף שעשה היא שהמחיר של אפליית הנשים הוא שווה כדי לשלב חרדים (וזאת להבדיל מהמחיר של פשרות על רמה אקדמית – את זה חייבים לשפר).

בדצמבר שונתה פקודת המטכ"ל על השירות המשותף והקלה על קצינים לקבל פטור מפיקוד על נשים. בוטלה גם ההוראה שמגבילה את ההפרדה בין גברים לנשים רק למקרים ההכרחיים, וההנחיה החדשה היא לשמור על אמונתו וכבודו של כל חייל. צה"ל וגם סגן שר הביטחון הכחישו נמרצות שיש פה פגיעה כלשהי בנשים. בדצמבר גם נחשפנו שוב להושבת ספורטאיות על הספסל כשהנבחרת שלהן משחקת נגד קבוצת נערים דתיים (הספורטאיות הצעירות הוחתמו על מסמך שמחייב אותן לשבת במידה ומשחקים מול קבוצות של ספורטאים דתיים). מצד שני, הייתה נחת בחודש הזה, נוכח התגייסותם של גופים ואנשים רבים והצטרפותם לעתירה על הפרדה בין המינים באקדמיה – שמסתמנת כעתירה חוקתית מכוננת, בע"ה.

אם הרשימה שלעיל לא שכנעה אתכןם שהדרת נשים מאיימת לשנות ללא הכר את פני החברה הישראלית, חישבו על בה"ד 1, שהושיב לפני שבועות אחדים צוערות מאחורי מחיצה בסוף האולם, כי המפקדים הניחו שזה מה שירצה המרצה הדתי .

************

בין ביטול השינה המשותפת לחניכי הצופים לבין שלילה מהבנות את האפשרות להעזר בהנחיית המדענים המתאימים לתחומי העניין שלהן ומהבנים את המדעניות המתאימות לתחומי העניין שלהם לצורך כתיבת עבודת גמר – אנחנו ממסדים פה חברה שבה כל תקשורת בין מין אחד לשני, גם חינוכי ולימודי, מתוך רצון טוב ואהבת ידע – הופכת חשודה ומסוכנת, לא צנועה, לא רצויה, מיותרת.

סיפורה של שפחה, הגרסה הישראלית. מתוך עמוד הפייסבוק של יופי תירוש

אז מה לעשות? להזדעזע ולדאוג זה לא מספיק. להתייאש זו לא אפשרות. הרגש המומלץ הוא זעם קונסטרוקטיבי. הנה שלוש דרכים לשנס מותניים:

לתת שם. לזהות ולסמן ולדווח ולתעד כל הדרה. לסמן ולא לשתוק. אומרים לך לשים משהו על הכתפיים? זו הדרת נשים. אומרים לך לזוז לצד של הנשים? זו הדרת נשים. ב'אנה, זו לא התחשבות, זה לא תורם לאחדות העם, וברוב המוחלט של המקרים זה גם לא נובע ממצוות היהדות (למעט בשירת נשים נגיד, וגם אז לא ברור שמי שצריך לזוז הוא הנשים ולא מי שמכנה את קולן ערווה). לדבר על זה, לכתוב על זה אונליין ואוף. להציע שיחה על הנושא בכל מסגרת – בתי ספר, מקומות עבודה, תנועות נוער, קבוצות מקצועיות או קהילתיות. וגם להתכונן נפשית ולוגיסטית ליום שבו לא תהיה ברירה אלא לצאת לרחובות.

לגייס את הגברים שלצדכןם. להבהיר להם שלא מדובר ב"ענייני נשים", אלא בגורלה של מדינת ישראל. להסביר שכשהם יושבים במוקדי קבלת החלטות, מהמטכ"ל ועד המל"ג, מהרשות המקומית ועד החברה העסקית – אסור להם לתת יד לתיקצוב אירועים בהפרדה, למיסוד מסגרות נפרדות או לקריטריונים של צניעות. שלא יקנו את הכזבים של הפרדה משרתת שילוב, אחדות העם או חופש דת רב תרבותי, או את ההבטחות שזה זמני, וששוויון מגדרי יחכה לטובת עניינים דחופים יותר.

לפתוח את הארנק (בקטנה, אבל בהמונינו) ולתרום לגופים ולארגונים שעוסקים במלחמה בהדרה (ראו רשימה בתחתית העמוד).  אין לכם מושג כמה אפילו סכומים קטנים עוזרים. אישית, המאבק שבו אני משקיעה הכי הרבה מאמצים בהקשר זה הוא נגד מיסוד ההפרדה באקדמיה, וגם הוא זקוק לתמיכה כספית, גם בסכומים דו ספרתיים לכיסוי הוצאות משפטיות והסברתיות.

 

 

 

רשימת ארגונים

Rackman Center – מרכז רקמן קולך – פורום נשים דתיות 

האגודה לזכויות האזרח בישראל

 Original Women of the Wall – תפילת נשים בכותל  

נאמני תורה ועבודה  

על משמר הכנסת 

מרכז צדק לנשים – Center for Women's Justice 

לא נבחרות, לא בוחרות

 

הדרת נשיםחרדיםסיכום 2017