למה מחאת גלובוס הזהב הייתה בשחור ולא אדום או טרנינג?

נתחיל מהחדשות הטובות.

העובדה כי הרוב הכמעט מוחלט של הנשים והגברים שנכחו אמש בטקס גלובוס הזהב ה-75 בחרו ללבוש שחור, הייתה מפגן מרגש של כוח נשי ואחווה שלא ראינו כבר די הרבה זמן (בערך מאז ההפגנה נגד בחירתו של טראמפ לנשיא ארה"ב).

מהראיונות על השטיח האדום, דרך התייחסויות של מגיש הטקס, סת' מאיירס, ועד נאומי הזכייה המרגשים – אף אחד לא יכול היה לפספס את המסר הפמיניסטי החזק של הנשים המובילות בהוליווד, והגברים שלצידן, בכל הנוגע להטרדות המיניות שהן סובלות לאורך השנים והאפליה שבאה, בין היתר, לידי ביטוי בשכר שהן מקבלות על עבודתן.

הזוכות הגדולות של הערב: כוכבות "שקרים קטנים גדולים". צילום: רויטרס

זו לא הפעם הראשונה שנשות הוליווד מבקשות לעשות שינוי באמצעות קמפיין מחאה בטקסי פרסים. בעונת הפרסים של 2015, מחו השחקניות על כך שהן נשאלות שוב ושוב בתקשורת וזוכות לאינספור ביקורות על מה הן לובשות ואיך הן נראות, ולא על כישורי המשחק שלהן או התפקידים שהן מגלמות. הקמפיין הזה, בדומה לקמפיין #metoo, זכה גם הוא להאשטאג משלו – #AskHerMore (שאל אותה יותר, בתרגום חופשי), כמעין פנייה לעיתונאים שיתחילו לשאול את השאלות היותר חשובות. הקמפיין הזה אמנם עשה לא מעט באזז, אך נעלם במהרה לטובת סיקורי פרשיות אחרות.

כשברקע עדיין סוערות הרוחות בעקבות חשיפת פרשיות ההטרדה המינית של הארווי ווינשטיין, קווין ספייסי ודונאלד טראמפ, שעלו לדיון ציבורי בחודשים האחרונים בליווי ההאשטאג #metoo, נערכה חלוקת פרסי גלובוס הזהב לסרטים והסדרות האמריקאיות הטובות ביותר.

כאות מחאה על העוולות שהנשים ברחבי העולם, ובהליווד בפרט, נאלצות להתמודד איתן מידי יום ביומו, הוסכם על ידי הרוב המוחלט של המשתתפים בטקס להגיע אל השטיח האדום כשהם לבושים בשחור. הרעיון הזה עורר מהומה מסוימת, בין היתר בגלל הצורך של מרבית הכוכבות ההוליוודיות הגדולות (והסטייליסטים שלהן) לשנות את התוכניות שלהן בכל הנוגע לשמלה שילבשו לאירוע הנוצץ.

מקימות תנועת time's up, השחקניות ריס ווית'רספון ואווה לונגוריה, סיפרו בראיון לניו יורק טיימס שהיה להן חשוב להביא לכך שכל אורחות הטקס ילבשו שחורים, והן אכן עמדו במשימתן בהצלחה מרובה. "במשך שנים מכרנו את הפרסים האלה כנשים, עם השמלות שלנו והצבעים והפנים היפות והזוהר שלנו", אמרה לונגוריה, "הפעם התעשייה לא יכולה לצפות שנעמוד ונענטז".

יוזמת המחאה.  ריס ווית'רספון בזמן נאום הזכייה של ניקול קידמן בגלובוס הזהב, צילום מסך

כאן מתחילות החדשות הרעות.

דבריה של לונגוריה, שבוודאי היה מלאים בכוונה טובה, דווקא הוכיחו עד כמה מוגבלת מחאתן של הנשים ההולוודיות. שמלה שחורה או לא – הרי שהכוכבות בוודאי הקדישו שעות רבות מזמנן כדי להתכונן ולהגיע לטקס גלובוס הזהב, כשהן עוטות על עצמן שכבות רבות של איפור, שמלות קוטור לא נוחות ותכשיטים במיליוני דולרים.

נדמה שאילו היו מחליטות הכוכבות להחרים את הטקס במחאה על הפרשיות החמורות, או לחילופין מגיעות אליו כשהן לבושות בטרנינג וללא איפור, האפקט שהן ביקשו לעשות היה חזק פי אלף מונים.

היו שטענו (ואולי בצדק) שהבחירה בצבע השחור כצבע המחאה, ובפרט הבגדים השחורים, הוא הבחירה הקלה עבור כוכבות ווית'רספון ולונגוריה. הצבע השחור הוא צבע שאמנם מסמל דיכוי ואבל, אך נראה שלא היה בו די כדי לצעוק באמת את מה שנשים כה רבות רצו לזעוק ולא היו מסוגלות (שלא לדבר על הקונספט של שמלה-שחורה-קטנה, שהפך להיות קלאסיקה בכל מלתחה, ולא פריט שמיועד רק לאירועי אבל וטרגדיה). מדוע לא הצבע הנבחר לא היה ורוד בוהק, בדומה לצבע הכובעים שחבשו הנשים במחאת הנשים נגד טראמפ לפני פחות משנה, או צבע אדום דם? נדמה שצבעים כאלו, שנחשבים נשיים מחד אך גם בולטים וכוחניים מאידך, היו עושים העבודה באותה המידה, או אולי אפילו יותר.

נכון, לא היה צריך עולם אסוציאציות עשיר במיוחד כדי שהמראה של המולת הגברים והנשים לבושים שחורים יזכיר את ההמולה בטקסי הלוויה. אך בהלוויה של מי מדובר? ייתכן שהיה כאן ניסיון לקבור את הקריירה של גברים כמו הארווי ווינשטיין, שניצלו לרעה בצורה בוטה עד מאוד את כוחם בתעשייה המשגשגת, אך בהוליווד, כמו בהוליווד – ההצגה חייבת להימשך וגברים בעלי כוח לא מאבדים את כוחם על רקע פרשיות מסוג אלו.

בעיה משמעותית נוספת שלא ניתן להתעלם ממנה הוא העובדה שיוזמות תנועת Time’s up בחרו לאסוף את הכספים עבור הקמפיין הציבורי וחלק מהפעילות של התנועה באמצעות קמפיין מימון המונים. בזמן שהכוכבים ההוליוודיים עודדו את האזרחים בבית להתגייס ולתרום, בין היתר באמצעות רכישה של חולצות שחורות עם סלוגן המאבק, קשה שלא לתהות מדוע שחקניות שמרוויחות מיליוני דולרים מידי שנה צריכות לפנות לאנשים הקטנים, אלו שמרוויחים דולרים בודדים מידי יום, בגיוס כספים.

אילו כל אדם שהגיע לטקס גלובוס הזהב היה תורם אפילו אחוז בודד מהרווחים שהכניס לכיסו בשנה האחרונה בלבד או שאם המשתתפים היו מוותרים על המתנות היקרות ומבקשים להפנות את הכספים המושקעים בהן לטובת התרומה – בוודאי שהיו נאספים הרבה יותר מ16 וחצי מיליון דולרים שהארגון מבקש לאסוף.

אופרה ווינפרי בגלובוס הזהב 2018. צילום מסך

האם המחאה של נשות הוליווד תשכח עם סיום תקופת טקסי הפרסים, בעוד כחודש? ימים יגידו, אך בינתיים אפשר רק לתלות תקווה בדבריה של אופרה וינפרי, כי עידן חדש נמצא בפתחינו.

גלובוס הזהבקמפיין metooקמפיין TimesUp