למרות האיומים על חייה, מלכת היופי של עיראק באה לישראל לעשות שלום

אנחנו נוטים לצחוק על מלכות יופי שמספרות בהתרגשות שהחלום שלהן הוא לעשות שלום עולמי. אנחנו הרי כבר יודעים דבר או שניים על מלחמות, ולכן מתקשים להאמין שחיוך יפה ועיניים טובות יצליח למנוע אותן, אבל אולי זה רק בגלל שאנחנו קטני אמונה. "חלקכם אולי שמע את הציטוט הזה, אותו אמר אדם מבריק: שיגעון הוא חזרה על אותם מעשים שוב ושוב תוך ציפייה שהתוצאות ישתנו", אמרה השבוע מיס עיראק 2017 במהלך הנאום שלה פה בישראל. נאום שהוכיח שכל הסטיגמות שהיו לנו על מלכות יופי הן אכזריות ולא רלוונטיות, ושאולי השלום באמת יגיע בסוף מכיוון בלתי צפוי. אחרי הכל, כבר לא נראה שהפוליטיקאים הם אלו שיביאו אותו.

לפני הכל, אולי כדאי לערוך תקציר אירועי הפרקים הקודמים עבור מי ששכח: בנובמבר האחרון, במסגרת ההכנות לתחרות מיס עולם שנערכה בלאס וגאס, העלתה מיס עיראק שרה עידן תמונה משותפת שלה עם מלכת היופי שלנו, אדר גנדלסמן, יחד עם הכיתוב: "אהבה ושלום ממיס עיראק ומיס ישראל". מאותו רגע שעידן לחצה על ה"פרסם", היא הפכה להיות האויבת מספר אחת של העם העיראקי – או לפחות זה מה שהממשלה העיראקית החליטה. בעקבות כך, עידן ובני משפחתה קיבלו איומים מפורשים על חייהם, עד שלבסוף הם נאלצו לברוח לארצות הברית.

בשבוע שעבר הגיעה עידן לישראל כדי לקחת חלק יחד עם גנדלסמן בוועידת AJC, של הוועד היהודי האמריקאי. בנאום שנשאה עידן בוועדה היא אמרה בין השאר: "נסעתי אלפי קילומטרים וסיכנתי את חיי לא רק כדי לבטא את המיאוס של רבים מאתנו מהמלחמה האינסופית הזאת בין המדינות שלנו. תקוותי היא שאראה את אחי ואחיותי היהודים נודדים בחופשיות מירושלים לרמאללה, לבבל ולנילוס, ועבור חבריי הערבים והמוסלמים לעבור בישראל ללא החשש שיש להם חותמת של ישראל בדרכונים".

עוד סיפרה עידן שלה ולגנדלסמן לקח עשר דקות כדי להפוך לחברות. "ברגע שלא היינו מודאגות מהדת, האמונה והאזרחות שלנו, יכולנו מיד להרגיש מחוברות". עידן גם העלתה לעמוד האינסטגרם שלה תמונה משותפת עם גנדלסמן, מתוך הצילומים לשעבר השבועון "לאישה" וכתבה: "איחוד האחיות".

ממש במקרה האיחוד הזה קרה כמעט במקביל לאיחוד ההיסטורי בין נשיא ארצות הברית דונלד טרמפ לשליט צפון קוריאה קים ג'ונג און. הפגישה בין השניים זכתה אותם בלא מעט תשבחות, בזמן שהפגישה בין שתי מלכות היופי נשארה, יחסית, מתחת לרדר – ובאופן לא מוצדק.

בעוד ששני המנהיגים לא עשו שום דבר שהטייטל שלהם לא מחייב אותם לעשות, שתי הנשים היפות האלו עשו מעל ומעבר. אמנם ברגע שכתר מונח על ראשן, מנהלי תחרות מלכת היופי אומרים להן שמעכשיו הן מחויבות לייצג בכבוד את התואר שלהן, אבל בכך בעצם אומרים להן שאסור להן להשתכר בציבור או לעלות תמונות מביכות לרשתות החברתיות. אף אחד הרי לא באמת מצפה שמלכות יופי יעשו שלום. אבל הנה, שרה ואדר עושות שלום – במובן הכי בסיסי של המילה. הן לא לוחצות ידיים בטקס מבוים ומחייכת למצלמה כדי לרצות את ההמונים. אלא הן מתחברות, כמו שכל שתי נשים עם עניינים משותפים היו מתחברות, ובאמת מצליחות להוכיח שהפערים בין האנשים הם רק קוסמטיים, ושהדמיון בינינו הוא הרבה יותר גדול ממה שמספרים לנו. ובעיקר הן מעניקות טעימה ממה היה יכול לקרות לו נשים היו מנהיגות את העולם.

שרה עידן האמיצה לקחה למען השלום החלטה מאוד קשה, תוך שהיא מסכנת את חייה ואת חיי משפחתה. את מחיר הביקור שלה בישראל עדיין אי אפשר לעמוד, אבל אם לשפוט מהתגובות שהיא מקבלת כבר עכשיו, הוא הולך להיות גבוה, גבוה מאוד, ובספק אם איזשהו פוליטיקאי משופשף היה עומד בו. ובכל זאת, היא בחרה לשלם את המחיר הזה למעננו.

אינסטגרםדונלד טראמפמלכת היופישלום