כישלון הצעת חוק ברית הזוגיות היא הדבר הכי טוב שקרה ללהט"בים

כמו בכל שנה לקראת אירועי הגאווה נוהגת האופוזיציה להביך את הממשלה על ידי העלאת הצעות חוק לקידום שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב וכרגיל קואליציית הימין מפילה את ההצעות. אין פסול בחשיפת פניו ההומופוביות של השלטון, אבל אחת מאותן הצעות חוק של האופוזיציה – "חוק ברית הזוגיות לבני ובנות אותו מין" פוגעת בלהט"בים במקום להועיל ולכן טוב שנפלה. סתיו שפיר ממפלגת העבודה מציגה את הצעת החוק כ"נישואים גאים", אבל זו לא האמת.

החוק לא יקדם שוויון זכויות לזוגות מאותו המין. ההכרה כידועים בציבור מכסה כבר כיום זכויות רבות, וברית הזוגיות לא תוסיף על כך במידה משמעותית. ישנם חוקים שבהם מוגדרים בני זוג כ"איש ואישה" ובמקרים כאלה ברית זוגיות לא תשנה את המצב. כך למשל בחוק הפונדקאות נכתב שהורים מיועדים הם "איש ואישה שהם בני זוג וכן אם מיועדת יחידה".

למעשה, סעיף 11(ג) להצעת חוק ברית הזוגיות אף יזיק ללהט"בים ישראלים שבן זוגם אינו ישראלי, כי הוא קובע שחוק האזרחות וחוק הכניסה לישראל לא יחולו על זוגות הבאים בברית הזוגיות. דהיינו, בן הזוג הזר לא יוכל לקבל מעמד של תושב קבע, בניגוד למצב כעת – זוגות חד מיניים הידועים בציבור יכולים כיום לקבל את מעמד הנכסף מעצם היותם ידועים בציבור.

אשר למונח "ברית זוגיות" הוא שולל מזוגות להט"בים את התואר "נשואים". בכך מובחנים זוגות כאלה מזוגות סטרייטים. אם את/ה סטרייט/ית את/ה רשאי/ת להתחתן ולהירשם בתעודת הזהות כ"נשוי/אה", אבל אם את/ה להט"ב/ית עליך להסתפק בתואר שהומצא במיוחד לאנשים "חריגים" כמוך, תואר שלא יעניק לסוג הקשר הזוגי שלך את אותה מידה של הכרה חברתית. את/ה אזרח/ית סוג ב', אכלת אותה. רק אזרחים מסוג א', סטרייטים, יכולים להיות נשואים.

יתרה מכך, חוק ברית זוגיות עלול לחסל את האפשרות להפיק תועלת מנישואים בחו"ל. כיום זוג להט"בי שמתחתן בחו"ל וחוזר ארצה, יכול לגשת למשרד הפנים ולשנות את הרישום במרשם ובתעודת הזהות ל"נשוי/אה", כמו אצל סטרייטים שעושים כך. זאת בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון משנת 2006: בג"ץ בן-ארי. אבל מרגע שהמחוקק יבטל את הלקונה בחוק ויקבע שזוגות בני אותו מין הם בקטגוריה של "ברית זוגיות", הרי מכלל הן שומעים לאו – הפרשנות המשפטית עלולה לקבוע שההגדרה "נשואים" מתאיינת. במצב כזה משרד הפנים יסרב לרשום כנשואים זוגות להט"בים שהתחתנו בחו"ל וספק אם בית המשפט יוכל לסייע להם, גם אם מאוד ירצה. אם חוק ברית הזוגיות יבטל דה פקטו את המסלול שיש כיום לזוגות להט"בים להינשא בחו"ל ולהירשם בישראל כנשואים, זו תהיה פגיעה גדולה בקהילה.

פסק הדין בבג"צ בן ארי קבע שהוא דן רק ברישום בישראל של נישואים חד מיניים שנערכו בחו"ל, ולא במידת ההכרה בהם, אבל בפועל שינוי הסטטוס במרשם ובתעודת הזהות ל"נשוי" מקנה שלל זכויות שקצרה היריעה מלפרט. זה כולל אפילו עניינים כמו הזכות לקבל הנחה במנוי לבריכה לבני משפחה, פרוצדורה שהופכת לפשוטה כשנותן השירות רואה שחור על גבי לבן בתעודות הזהות את סטטוס הנישואים. לעומת זאת, אם בתעודת הזהות יהיה כתוב "בברית זוגיות", עלול פקיד זה או אחר לתהות – מה פשר הביטוי המוזר הזה והדרך לקבלת ההנחה בבריכה תהיה ארוכה ומסובכת הרבה יותר, אם בכלל אפשרית.

מיד יכנסו לתמונה יועצים משפטיים שיתמודדו עם השאלה הרת הגורל – האם הרישום "בברית זוגיות" מקנה זכות להנחה בבריכה? תביעות משפטיות יוגשו, דוברים ופעילים יתראיינו. גם לסתיו שפיר ולחברי כנסת ליברלים אחרים תהיה הרבה עבודה, אז בעצם זה סבבה, לא? לא! אנחנו רוצים להיות נ-ש-ו-א-י-ם, לא שום דבר אחר!

האם סתיו שפיר וחברי כנסת אחרים שתמכו בהצעת החוק (כולל ממרצ ויש עתיד) אינם מבינים שברית זוגיות תזיק לקהילה? הם לא יודעים שהמצב הקיים עדיף? האם מתוך רצון להראות שהם פועלים למען הקהילה, הם מוכנים לחוקק חוק שאותו הם מציגים כפרו-להט"בי על אף שהוא לא כזה? אינני יודע, אבל ברור לי שיש עיוות באופן הצגת החוק, כאילו מדובר בנישואים.

כחבר מפלגת העבודה ופעיל בחוג הגאה שלה, ההתנהלות של המפלגה שלי בנושא הזה גורמת לי להתבייש. למזלי, כחבר במפלגה דמוקרטית אני רשאי להביע את דעתי ללא חשש וככל שאצליח לשכנע חברים רבים יותר, כך יגדל הסיכוי שהמפלגה שלי וגוש השמאל-מרכז כולו ישנו את דרכם בנושא זה. מהגוש השני אין לי ציפיות.

הצעת חוקהקהילה הלהט"ביתזוגיותלהט"בסתיו שפיר