אבות גרושים, מה אתם הייתם חושבים על אביכם אם היה מונע מכם קיום בסיסי?

משרד האוצר הציג הבוקר במסגרת תביעה של הסיוע המשפטי במשרד המשפטים נגד הביטוח הלאומי, נתון מדהים לפיו 42.9% מהגברים הגרושים עם ילדים אינם משלמים מזונות. כלומר, קצת פחות מחצי מהגברים, שהם הורים לילדים והתא משפחתי שלהם התפרק, לא טורחים לשלם את דמי הקיום של הילדים שלהם. בתור אב לילדים אני רוצה לפנות לאחיי הגברים ולהזכיר להם את המובן מאליו שכנראה כבר לא מובן מאליו-  התגרשתם מבת הזוג שלכם, לא מהילדים.

אני יודע שכל אחד מאותם מקרי גירושין נושא עמו את המורכבות האישית של בני הזוג שהחליטו להיפרד ונכון שהנתון אינו מגלה מי מאותם גברים לא משלמים את דמי המזונות בגלל קשיים כלכליים וגם לא מקרים, די שוליים יש לומר, של נשים שמרוויחות משמעותית יותר מהגרושים שלהן ועדיין הנתון הזה מבהיל. החוק מחייב רק את הגברים בתשלום המזונות. בסופו של דבר, במרבית המקרים הגברים משתכרים יותר. נתונים של מרכז אדווה מ-2017 מראים כי השכר החודשי הממוצע של נשים בישראל הוא רק 68% מהשכר החודשי הממוצע של גברים ולכן, הגם שהמחוקק הישראלי צריך להתאים את קביעת דמי המזונות לפי רמת ההכנסה של שני בני הזוג, עדיין, ברוב המקרים הגברים יהיו אלו שידרשו לשלם דמי מזונות. הסיבה היא פשוטה, גבר, גם ב-2018, הוא המפרנס העיקרי של המשפחה.

רועי ווסט עם שני ילדיו

מה שעוד מטריד בסיפור הזה הוא הקלות בה אפשר להתעלם מפסיקה משפטית. קביעת גובה דמי המזונות מתקיימת בבתי משפט לענייני משפחה ואיכשהו, ככל שזה נוגע לגירושין, מסתבר שדי פשוט בישראל לא לקיים פסיקה משפטית.

אקח סיכון ואומר שבמקרים רבים מניעת דמי המזונות נובעת מיצר הנקמה. נשגב מבינתי איך מה שהחל כאהבה כה גדולה הופך לשנאה תהומית מלאת תשוקה לפגוע במי שעד לפני זמן לא רב הייתה אהבת חייך, אבל זו נקודה כמעט שולית. מי שאמורים להיות חשובים אחרי פירוק התא משפחתי אלו הילדים. גם ככה עולמם התערער בעקבות פרידת ההורים. אז עכשיו הם גם צריכים לראות איך אחת משתי הדמויות החזקות, משענת חייהם, לא רק מפנה להם גב, אלא גם אצבע משולשת?

אתם האבות שמסרבים לשלם מזונות, חשבו רגע על עצמכם כילדים. כן, עצמו רגע עיניים וחיזרו אי אלו שנים לאחור לילדות. מה הייתם חושבים על אביכם לו היה מונע מכם צרכי קיום בסיסי? לו היה שולח אתכם להתקיים בדוחק? איך הייתם מגיבים לו אחרי שנים של אהבה והשקעה של אמכם, בכם כילדים, במשפחה ובזוגיות היא הייתה הופכת לאויב מספר אחד של אביכם? ועכשיו פיקחו עיניים ותנסו להסביר לעצמכם מה זה נותן לכם? סיפוק? אתם עשירים יותר? הכסף נשאר בבנק? תחשבו שוב. נקמה בגרושה שלכם = נקמה בילדים שלכם.

גירושיםדמי מזונותילדיםכסףנישואים