מירוץ הלילה של ת"א: "אנוכיים, אתם לא באמת רצים כדי להוכיח שהחיים ממשיכים"

היום, למרות האירועים האחרונים בדרום אמור להתקיים אירוע הספורט Night Run Tel Aviv, מרוץ לילה מסורתי שמתקיים כבר 10 שנים ברציפות. מדובר באירוע צבעוני שכל חובב ריצה שמכבד את עצמו מכיר. לפי המארגנים כ- 20,000 רצים ורצות צפויים להשתתף ולהציף את הרחובות שיהיו מלאים בתאורה מיוחדת ובמות של מוזיקה שילוו את הרצים.

כשחושבים כרגע על כל ההפקה הענקית הזאת הסיטואציה נראית הזויה. איך אפשר לרוץ ולחגוג את החיים בתל אביב כשלא רחוק משם יש מלחמה, הרוגים ואנשים שלא יכולים להרשות לעצמם לרוץ ברחובות ושלא לדבר על לצאת מהמקלטים, מצד שני אולי באמת, כמו שאומרים, אסור לתת לטרור לנצח? יותר מזה, מה עושים במקרה של אזעקה והאם עיריית תל אביב בכלל ערוכה לאפשרות הזאת? איה רז וליאת מלכא התווכחו, ופולניית המערכת התגייסה, התקשרה לעירייה (ונבהלה). עכשיו תחליטו אם אתם רצים או מזדהים.

איה רז – נגד

אני מניחה שאתם אוהבים לרוץ, שהתאמנתם לקראת המירוץ הזה כמה חודשים, אם לא יותר, שקבעתם עם חברים או בן/ת הזוג שיגיעו לתמוך, הצבתם לכם יעד שאתם מתכננים לשבור וספרתם את הימים עד שהנייט ראן יגיע. על זה יש לי להגיד לכם רק דבר אחד – תתעוררו!

אתם אומרים לכולם סביבכם שאתם רוצים שהאירוע יתקיים כדי להוכיח לעולם שהחיים ממשיכים, ואסור לטרור לנצח ומשלבים בדרך עוד כמה קלישאות, אבל זאת לא הסיבה האמיתית שבגללה אתם רוצים שהמירוץ יתקיים. תודו בזה או לא, אתם רוצים לרוץ היום כי אתם אנוכיים וחסר למישהו שישבש את התכנונים שלכם. ברור, כואב לכם לראות שאנשים בדרום נמצאים תחת מתקפה יומיומית, כואב לכם מאוד שיש הרוגים, וגם אתם לא יכולים לסבול את המצב. אבל כשזה נוגע לכיף שלכם אתם לא מוכנים לוותר עליו ולהראות סולידריות. כרגע הטילים מגיעים עד שדרות או אשקלון, ולא מתקרבים אליכם אז אין לכם בעיה להמשיך עם השגרה שלכם כרגיל.

אומרים שהתל אביבים מנותקים, אני אכפיל את זה, כל מי שגר במרכז מנותק, וזה כולל אותי. אנחנו לא מרגישים את הטילים והבלונים והעפיפונים והאימה הזאת ואנחנו ממשיכים בשגרה שלנו כרגיל אבל זה לא נורמלי ואפילו הזוי.

לפעמים, בזמנים כאלו, אני מרגישה שכולנו משוגעים שחיים במציאות מדומה. אנחנו במלחמה! איך אפשר לרוץ, ולרקוד ולשמוח כשהאחים שלנו נלחמים ומתחבאים מתחת לשולחנות ונפצעים ומתים. איך אפשר להמשיך כרגיל? תצאו מהבועה ותביעו סולידריות. לפני יומיים נהרג קצין שחדר לשטח האויב בשבילכם, אתמול נהרג אדם באשקלון ושתיים נוספות נפצעו קשה מפגיעה ישירה של טיל בבית.  ואתם כרגע תוהים אם תצליחו לרוץ 10 קילומטר או יותר?

Night Run תל אביב. צילום מסך מתוך עמוד האירוע

ליאת מלכא – בעד

כבר כמה ימים שאני לא יכולה לנשום. כמה ימים שאני רק שומעת על הפגזות בלתי פוסקות, ומדמיינת את החברים שלי בדרום יושבים במקלטים ובוכים. אני צמודה לחדשות כל היום, מחשבת את הזמן שייקח לי להגיע לחדר המוגן ורק מחכה לרגע שהאזעקות במרכז יפעלו כדי לגמור עם זה.

הסבבים האלה גמרו אותנו, כל כך קשה לחיות במקום שכל יום בו הוא על קוצים. כבר חודשים שהמדינה הזאת סובלת מהתקפות ואירועי טרור בלתי פוסקים, ואפילו בלונים ועפיפונים, דברים שאמורים להיות תמימים וילדותיים הפכו להיות כלי רצח פה. אתם חושבים שאנחנו שחיים פה במרכז לא מרגישים את מה שקורה בדרום? תחשבו שוב. המדינה הזאת קטנה מידי, ולא משנה מה כולנו מחוברים אחד לשני. זה לא רלבנטי איפה אתם גרים – מטולה, תל אביב, אילת, אין אחד בארץ שלא סובל ממיני התקף חרדה בכל פעם שיש התרעה על אזעקה, ולא משנה כמה היא רחוקה ממנו. ועם יד על הלב, כולנו סבלנו וממשיכים לסבול – בצפון סוריה וחיזבאללה, במרכז היו מפגעים עם סכינים ומה לא, ובדרום אפילו לא צריך להרחיב – אז איך אפשר להגיד על מישהו שהוא מנותק?!

במדינה כמו שלנו אין דרך לברוח מלחימה ומלחמה, וכל מה שקשור בזה, אז למה בכלל צריך להתלהם ולהיכנס לדיונים האלו בכל פעם שמישהו מעז לחייך ולהרים את הראש? עם 20,000 אנשים שישתתפו במירוץ, חשבתם על זה שאולי יגיעו גם אזרחים מהדרום שחיכו לרגע שיוכלו להתפרק קצת ולרוץ? אפילו בהודעה ששחררו מארגני האירוע הם הודיעו שהמסיבה שתוכננה מבוטלת, כי זה באמת לא הזמן אבל המירוץ אמור להתקיים בעידודם ובתמיכתם של ראשי רשויות מהדרום. תושבי הדרום אפילו הוזמנו להשתתף באירוע ללא עלות, אז מה עוד אתם רוצים? תפסיקו להתסיס ולשנוא. מותר ואפילו רצוי להמשיך לחיות, אנחנו כאן כבר 70 שנה ואם לא היינו מרשים לעצמנו לשמוח בין אירוע למלחמה, לא היינו מחזיקים מעמד. רגשות האשם והמבטים המצקצקים סתם מתסיסים ומפלגים בינינו יותר אז בואו נפסיק עם זה. רצים היום? תנשמו, תרוצו ותיהנו.

ואם אתם עדיין מתלבטים, אולי זה מה שיכריע. השמועות אודות הכוונות של ארגון החמאס להרחיב את הלחימה ולשגר רקטות גם לתל אביב הגיעו גם אלינו, אז החלטנו להתקשר לעיריית תל אביב ולבדוק מה עושים במקרה של אירוע כזה. לא נרגענו.

שיחה לעיריית תל אביב:

שלום, אני מתכוונת להגיע היום למרוץ, יש שינוי בעקבות האירועים בדרום?

נציגת העירייה: לא, הכל מתקיים כרגיל כרגע.

ומה עושים במקרה של אזעקה?

נציגת העירייה: תצטרכו לרוץ למקלט קרוב.

יהיו אנשים מטעם העירייה שיכוונו למרחבים מוגנים וינחו לאן לרוץ?

נציגת העירייה: לא קיבלנו הנחיות. אין מטעם העירייה אנשים שאמורים לכוון. את יכולה להתקשר לפיקוד העורף הוא אחראי לזה.

 

שיחה עם נציגת פיקוד העורף:

שלום, אני מתקשרת בנוגע למרוץ שאמור להתקיים היום בתל אביב, יש הנחיות מיוחדות לקראתו?

נציגת פיקוד העורף: כרגע אין הנחיות מיוחדות.

מה עושים במקרה של אזעקה?

נציגת פיקוד העורף: במקרה של אזעקה יש להישכב על הרצפה, לשים ידיים על הראש ולסכל רגליים.

אנשי פיקוד העורף יהיו באירוע ויכוונו למרחב מוגן במקרה כזה?

נציגת פיקוד העורף: כרגע אין סיכון ולא ניתנה הוראה לפתוח מקלטים בתל אביב. כדאי להתעדכן ולבדוק אם יהיה שינוי.

 

 
הסלמה בדרוםריצהתל אביב