גאולה אבן התפטרה: טעות גורלית או מהלך הכרחי? אתם תשפטו

אתמול (ב') הודיעה גאולה אבן, על פרישתה מהגשת מהדורת החדשות המרכזית של כאן 11, בעקבות הבחירות המתקרבות, והארץ געשה וסערה. היו כאלו שטענו שמדובר בהחלטה שוביניסטית וכעסו על הוויתור המקצועי וההקרבה שעשתה אבן לטובת בעלה. היו גם כאלו ששיבחו את אבן על הישרה המקצועית שהפגינה והעריכו את ההתגייסות שלה למירוץ של סער. הדיון על עתידה של העיתונאית המוערכת הגיע כמובן גם למערכת שלנו ועורר כצפוי חיכוכים ומחלוקות. אז האם גאולה אבן עשתה טעות "שהקריבה את עצמה" או שאולי כל הדיון הזה על החלטה שאישה קיבלה הוא שוביניסטי מהיסוד. הפינה לשיפוטכם.

לבקר את גאולה אבן זה מתנשא ושוביניסטי/ ליאת מלכא

גאולה אבן פרשה אתמול מהגשת מהדורת החדשות של כאן ומיד התחילו כל המצקצקים לכווץ שוב את השפתיים ולירות את משנתם. "היא הקריבה את עצמה בשביל גבר", "בושה, כמה לא פמיניסטי ומקצועי מצדה", ו-"למה ליאור שליין כן יכול להמשיך והיא לא". כאילו שלנזוף באישה על החלטה שהיא מקבלת זה אקט שמעצים נשים. הגדילו לעשות הגברים שתקפו וטענו שההחלטה היא שוביניסטית ושגדעון סער בעצמו הוא זה שעומד מאחורי ההתפטרות הזאת. כל כך אפופים בצדקנות של עצמם, שלא השכילו להבין שלהאשים אישה בכך שהיא מובלת ואין לה דעת לקבל החלטות בעצמה זה האקט הכי אנטי פמיניסטי שיכול להיות. על אחת כמה וכמה אם אתה גבר.

במקום להחמיץ פנים על כל החלטה עצמאית שאישה עושה שטיפה מנוגדת לזרם, הגיע הזמן שנבין שאנחנו לא יכולים להכניס אף אישה לתוך משבצת. אם לא הבנתם את זה קודם אגיד את זה שוב: אישה, כל אישה, קובעת מה טוב לה ומחליטה כיצד לחיות ולנהל את חייה. אם אישה מחליטה מרצונה שהיא רוצה להישאר בבית ולזנוח את הקריירה שלה למען גידול הילדים – זה פמיניזם. אם אישה מחליטה מרצונה לוותר על ילדים וחתונה ולהתמקד בקריירה שלה – זה פמיניזם. ואם אישה מחליטה מרצונה לוותר על הקריירה שלה למען גבר – תתפלאו, אבל זה גם פמיניזם. ועל זה בדיוק נלחמנו.

חיפשתם וחיפשתם עוד ענף להיתלות בו והנה מצאתם את המקבילה הגברית לאבן – ליאור שליין. למה בן הזוג של מרב מיכאלי לא התפטר וגאולה אבן כן? בניגוד לאבן, ליאור שליין מנחה תוכנית סאטירה ולא מהדורת חדשות של תאגיד שידור ממשלתי, ובניגוד לגדעון סער – מרב מיכאלי, בת הזוג של שליין, לא מכוונת להתמודד על ראשות הממשלה. על פי פרסומים שונים סער כן. הפרישה של גאולה אבן לא מעידה על כך שהיא נכנעה ללחצים שמופעלים על "נשים של", אני מאמינה שאם היא כן הייתה מחליטה להמשיך ולהגיש את המהדורה רבים וטובים היו עומדים לצידה ומאחוריה ותומכים בה. אמרתם "החלטה ששגויה מבחינה מקצועית"? בעיניי בדיוק להיפך. ייתכן מאוד שאבן עצמה מתכוונת להתגייס לטובת הקמפיין של בעלה וכדי שהדבר לא יפגע בה "מבחינה מקצועית" היא החליטה על פסק זמן. הרי כבר נכתב בעבר שהיא דוחפת את סער ומסייעת לו מהצד. תנו קצת קרדיט לאבן, מדובר באישה חזקה ומוכשרת שההתנהלות שלה היא מאוד מחושבת. 

ליאור שליין ומרב מיכאלי. צילום: לע"מ

קפיצה לעבר: לפני שנים אחדות, אי שם ב-2014, גם גדעון סער עשה הקרבה עבור גאולה כאשר החליט להתפטר מתפקידו כשר הפנים. בעיקר בעקבות השעייתה של אשתו מהגשת התוכנית "מוסף" על רקע הקרבה ביניהם. יכול להיות שהטענה שסער התפטר למען אשתו, נועדה להסית את הדיון הציבורי ממערכת היחסים העכורה בינו לבין בנימין נתניהו. כך או כך לא זכור לי שסער קיבל ביקורת על כך ש"ויתר על עצמו" למען אשתו. כנראה בגלל שגבר, בניגוד לאישה כמובן, יודע מה טוב עבורו ואין צורך לפקפק בהחלטות שלו.

ועם כל הכבוד, הדיון הזה הוא די רדוד ומצוץ מהאצבע. אף אחד מאיתנו לא יכול לדעת מה היו השיקולים והכוונות האמיתיות מאחורי ההחלטה של אבן. לא אתם ולא אני ולא "מובילות המאבק הנשי", יכולים לשפוט נשים על ההחלטות שהן מקבלות. וכל הוויכוח הזה, על טובתה של אישה אחרת, אדם אחר, הוא די מתנשא ומלא בחשיבות עצמית. של כל הצדדים.

גאולה אבן פרשה? זו הקרבה אחת יותר מידי/ ניצן סניור

עוד טרם התייבשו דמעותיה של גאולה אבן מהפעם הקודמת בה יצאה בהצהרה מרגשת עם תום מהדורת החדשות – והכוונה כמובן לסגירה של רשות השידור והקמת התאגיד – אמש הודיעה המגישה הוותיקה כי זו תהא המהדורה האחרונה בהגשתה. הסיבה הלא מוצהרת היא הקדמת הבחירות, מה שכנראה אומר שבן זוגה, גדעון סער, צפוי להתמודד בהן, ובשל כך עלול להתעורר ניגוד עניינים, כי כידוע אבן היא השדרית הראשית של הערוץ וסער צפוי להיות אחת הפרסונות הבולטות במערכת הנוכחית.

אני מכבדת את ההחלטה של אבן לנהל את הקריירה שלה כפי שהיא בוחרת, לפרוש מתי שהיא רוצה ובאילו נסיבות שהיא בוחרת. היא לא באמת חייבת לאף אחד ואחת מאיתנו דין וחשבון, אבל הבסיס לטיעונים שלי נשען על התפיסה שאישי ציבור נשפטים בצורה שונה מ"אנשים מן השורה", ולאבן יש אחריות ציבורית וחברתית על המסרים שהיא מעבירה, הגם שאינה נבחרת ציבור. כמו כוכבי ערוץ הילדים שאסור שיראו אותם מעשנים. אם אתן חושבות שאסור לבקר אף אישה על הבחירות שלה, או חמור מכך, לעשות לה הנחות, אזי ההתנשאות והפטרונות שלכן בלבד. להתייחס באופן שונה לנשים ולהימנע מלומר ביקורת עניינית, מוציאה את הנשים מהמשחק, ורק כאשר נתייחס אליהן כשוות בין שווים, נרגיש שינוי בתפיסה.

גדעון סער. לע"מ, צילום: משה מילנר

ההחלטה של אבן לפרוש מעבירה מסר בעייתי מאוד לגבי ההקרבה שאישה עושה עבור בן זוגה. היא מוותרת על המשרה הנחשקת שלה כדי לא לפגוע בסיכויים של אהוב ליבה להיבחר, ככל הנראה לאור היכרותה עם מערכת הבחירות המלוכלכת, שלא בוחלת באמצעים ותחפש את הג'וס הפוגעני ביותר, העיקר לנצח.

אנחנו ב-2018 (וגם ב-2019 המצב לא צפוי להשתנות מהותית) וכמה שנדמה לנו שאנחנו מתקדמות, בכל הקשור לוויתורים על חלומות, נשים הן אלה שראשונות להיות "אלה שמתחשבות". אפשר לראות את זה באלפי סיפורים של נשים ששמו את השאיפות האמיתיות בצד כי להקדיש את זמנן למשפחה, וכשהילדים גדלים מתפנות לעסוק במה שהן אוהבות באמת. זה לא משנה שהחיים קצרים ושאף אחד לא מבטיח לך שבגיל 50 תוכלי להשלים מה שרצית בגיל 25, אנחנו עדיין נהיה אלו שמצפים מהן לשים על הולד את החיים, למען המשפחה. לא זוכרת מתי שמעתי סיפור על גבר שלא הקים עסק או הלך ללמוד משהו כי נולדו לו ילדים. וזה לא שהגברים רעים או לא בסדר, אלא זה פשוט שיקוף של מסלולי החיים השונים שלנו, הממוגדרים והמגבילים.

ובכלל, מה היה קורה אילו אבן לא הייתה פורשת? האם היא מיד הייתה מטה את הסיקור לטובת סער כפי שחוששים? מהתרשמותי ממנה מדובר בפרסונה מקצועית ביותר שיודעת להפריד בין העבודה לחיים האישיים, ועובדה שהיו תקופות בהן סער היה בפוליטיקה ואבן סיקרה אותו. בשורה התחתונה, הפרישה של אבן נתפשת בעיני הציבור כהקרבה שאישה עושה למען גבר, כוויתור, כפחד מדעת הקהל ואולי אפילו כמי שמעידה על חוסר יושרה או חוסר מקצועיות מספקת, כך שקיים חשש לסיקור מוטה מצידה. וזה כמובן לא המקרה, ככל שאני יודעת, אז נישאר רק במסר החברתי הבעייתי.

חבל לי שאבן פרשה, היא הייתה מגישה נפלאה ומקצוענית. אני מקווה שלכל הפחות תמלא את המשבצת שלה אישה אחרת ולא גבר, שתמשיך את ההתעוררות ההיסטורית של נשים ברחבי הארץ שמפגינות נוכחות בזירה הציבורית. גם למגישת מהדורה מרכזית, יש משמעות.

בחירות 2019גאולה אבןגדעון סערליאור שלייןמרב מיכאלי