כשאסתר חיות, גל גדות ועדינה בר שלום מגיעות לבקר בכיתה של הילדים

יום אחד הגעתי לכיתה של הבת שלי בבית הספר, והופתעתי לגלות שבכל התמונות התלויות על הקיר מופיעים גברים בלבד. כל חיינו זה וודאי היה כך, אבל אני, כמו המון אנשים, לא שמתי לב למסרים הסמויים שאנחנו מפנימים מדי יום. דווקא ביום ההוא – ואולי בגלל עבודתי כחברת מועצת העיר ירושלים, בה אני מקדמת את מעמד האישה במרחב הציבורי – חשבתי לעצמי: "איזה מסר מועבר כאן לבנות הצעירות?". הן מבינות מכך שלכאורה אין נשים בעמדות מפתח; לנשים אין כישורים או יכולת השפעה, ולא זקוקים להן בעמדות בכירות ומשמעותיות בישראל.
 
מקרה זה הוביל אותי לפנות אל חברתי ענבר בלוזר-שלם, מנכלי"ת "רשות הרבים" (הפורום הירושלמי לענייני התחדשות יהודית), ויחד איתה ועם אחותה ספיר בלוזר, לפניי חגיגות יום העצמאות ה-70 לישראל, יזמנו השקת קמפיין מבורך ומקורי לפרסום נשים מובילות בתפקידי מפתח במשק הישראלי.
 
הדרך של הפרוייקט לא הייתה פשוטה: נפגשנו עם משרד החינוך, אשר דרש ועדה לאישור היוזמה; שוחחנו עם חברות פרטיות שאמונות על "לוחות הלאום" המיועדים לבתי ספר וגנים בארץ, אך גם הם לא הבינו את החשיבות ולא נתנו יד לנושא. ואז החלטנו לשנס מותניים ולהוציא זאת לפועל בעצמנו.
 
 
 
השתמשנו בפייסבוק כפלטפורמה למיצוי דעות של נשים בנושא ושאלנו אילו דוגמאות לחיקוי הן היו רוצות עבור הבנות שלהן. קיבלנו תגובות כה חיוביות ואוהדות עד שידענו כי אנו בדרך הנכונה וניתן כאן מענה לצורך אמיתי. לא רצינו לשלב בזה פן פוליטי ולכן החלטנו שלא להציע פוליטיקאיות בתמונות. לבסוף, הוחלט בשמחה להדפיס 1000 תמונות שעליהן יתנוססו בגאון שתיי נשים מצליחות העומדות בראש מוסדות לאומיים: נשיאת בית המשפט העליון- אסתר חיות; וד"ר קרנית פלוג– נגידת בנק ישראל (לשעבר).
 
 
 
התוצאה הייתה מדהימה! קיבלנו היענות של כמאתיים בתי ספר בתוך ירושלים ומחוצה, לה והיוזמה אף הרחיקה עד אוסטרליה ולוס אנג'לס – ממשפחות וארגונים שביקשו לקבל את התמונות לקירותיהם. הוזמנתי לטקסים חגיגיים עבור תליית התמונות בבתי ספר שונים, ואז גם ניהלנו שיחות מרתקות עם התלמידים הצעירים, מתוך רצון לשינוי חינוכי ותורם. גם נציגי משרד החינוך תמכו בפרויקט המוצלח והם רוצים להפוך את הנושא לקריטריון קבוע, כך שבכל מוסד בישראל יוזכרו לפחות שתיי נשים. 
 
הניצחון הכי גדול ומרגש שלנו הוא לשמוע שראש העיר קריית ביאליק, אלי דוקורסקי, הבין את המשמעות והחליט להמשיך את היוזמה ולהוביל את פרויקט התמונות גם במוסדות בעירו. אני מברכת מאד על הצעד וקוראת לשאר הערים ומוסדות חינוך לעשות כן. 
 
 
 
במדינה בין הראשונות בעולם בה כיהנה ראשת ממשלה גולדה מאיר; במדינה עם זוכת פרס נובל, אלופה בצה"ל, ספורטאיות ברמה בינלאומית ועוד – הרי זה רק מתבקש שכולנו נשאף לקדם שוויון מגדרי ונכיר כבר במסוגלותן האבסולוטית והרלוונטית של נשים להוביל, להבנות ולשנות לטובה את הסדר החברתי במגוון תחומים. לכן, הבלטת תרומתן של נשים במרחב הציבורי חשובה מאין כמוה. שלל נשים מוכשרות, חכמות, חרוצות ו"פייטריות" יהוו מקור להשראה עבור הילדות שלנו. הן יבינו שיש להן לאן לשאוף, שהן צריכות להאמין בעצמן כי הן יכולות להיות מנהיגות וכל מה שרק יחלמו.
 
בכיתות בקריית ביאליק יתנוססו מעכשיו נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, זוכת הנובל פרופ' עדה יונת, האלופה במיל אורנה ברביבאי, פורצת הדרך הרבנית עדינה בר שלום, השחקנית הישראלית המצליחה בעולם גל גדות, שחקנית העבר שחר פאר וראשת הממשלה גולדה מאיר ז"ל. כמה הגיוני. 
הנה דברים שאמר ראש עיריית קריית ביאליק אלי דוקורסקי: "גם בתפקידי כראש העיר אני דוגל בקידום נשים: ברשימה שלי למועצת העיר 50% הן נשים, במועצה הדתית 43% הן נשים, מספר רב של נשים בדירקטוריונים של תאגידים עירוניים. אני מאמין בכח נשי לשנות ולהוביל".
 
היום האתגר הבא שלי הנו שיתוף פעולה עם קולגה שלי, יהודה גרינפלד, למען שינוי שמות של רחובות בעיר וקריאה על שמות נשים חשובות ומובילות בהיסטוריה. המצב הבלתי-שוויוני כיום הוא ששבעה אחוזים בלבד מכלל הרחובות בירושלים קרויים על שמן של נשים. בעיר מורכבת, שבה יש שפע נושאים לשיפור ולטיפול, יכול להיות ששמות או תמונות של נשים ייתפס כלא בראש מעיינינו. אך בכדי להגיע לשוויון מגדרי מלא ואמיתי אנשים צריכים לראות ולהפנים. שמות ותמונות של נשים הן מראה למציאות שלא נחשפנו אליה עד כה ושינוי שניצור באותם מסרים סמויים שאנו צורכות ביומיום.
חינוך מודע מגדרירושליםמגדרפמיניזם