למרות שהדברים שליהיא גרינר אומרת מרתיחים, כדאי לנו להקשיב לה

ליהיא גרינר התראיינה לכתבה שער בפנאי פלוס וכרגיל הצליחה לבעוט בכל קונצנזוס אפשרי ולהשניא על עצמה כל קהילה מגובשת. כמו בכל ריאיון, גם הפעם גרינר לא סתמה את הפה ולא עצרה באדום, בלשון המעטה. אם בפרקים הקודמים היא הפתיעה כשדיברה בקלילות על מערכת היחסים העגומה שלה עם אביבית בר זוהר (הרבה מים זרמו בינתיים בנהר הזה) או על ההפלה שעברה, הפעם היא בעיקר ירתה על כל מה (ובעיקר מי) שנחשב לקונצנזוס. את ההופעה של נטע ברזילי בשבוע האופנה היא סיכמה בגדול כגימיק חולני, כששמה של רותם סלע עלה היא סיננה מתחת לשפם 'אידיוטית', ובהמשך היא אפילו חשפה איך עזבה את ילדיה הפעוטים לחודשיים לצורך צילומי "הישרדות", בלי נקיפות מצפון מיוחדות ("כשאת שם הכל מיטשטש. אני יודעת שיש לי בן, אבל האם יש לי בת? את מנסה להיזכר בדברים").

גרינר יודעת את העבודה, היא יודעת ללחוץ על הנקודות הרגישות של כולנו ובכל ריאיון היא עושה את מה שהיא הכי טובה בו – מעצבנת את כולם ואומרת את האמת שלה. טיפשי? אולי. מרענן? מאוד. לליהיא יש אומץ להגיד את מה שהיא באמת חושבת, ועד כמה שנתכחש לזה, זו תכונה שלא קיימת כמעט אצל אף אחד מאיתנו. אנחנו מביעים דעה אבל אף פעם לא הולכים איתה לגמרי עד הסוף. אם אנחנו ימניים, כשנשב בשולחן של אנשי שמאל לא נשמיע לגמרי את דעתנו המלאה כדי חלילה לא להישמע גזעניים. אם אנחנו שמאלניים, כשנהיה בחברת אנשי ימין לא נחשוף מה אנחנו חושבים באמת על הבחירות שלהם כדי לא לצאת אליטיסטיים מתנשאים. כשהמראיין בכתבה הזכיר לגרינר ש"כולם עפו על מה שנטע עשתה", היא מצידה ענתה לו "הם שקרנים. יש מישהי שאומרת לעצמה אני חייבת לדפוק מלא ארוחות כדי להגיע למשקל של נטע ברזילי?" והוסיפה – "בננהוט לא מייצרים בגדי ים גם במידה שלי". 

 

למרות שישראלים אוהבים להשתמש בפועל 'דוגרי' על כל צורותיו השונות, אמת היא מצרך נדיר במחוזותינו. תראו למשל את סלבריטאי ארצנו, הם רק חיכו להזדמנות לפתוח את הפה על מה שקורה במדינה, וכשרותם סלע פרסמה את דעתה הם נהנו מההזדמנות להיצמד לשולי שמלתה ולהגיד מה הם באמת חושבים. בערך.

"נטע ברזילי בבגד ים זה גימיק. מי שחושב שזה יפה – שקרן", אמרה גרינר בכתבה המדוברת. כשאני קוראת את המשפט הזה, ישר עולות לי לראש הילדות הקטנות שמעריצות את נטע, אלו שהיו צריכות לראות אותה על המסלול כדי להתחזק בעצמן. ילדות שעכשיו אולי הולכות אחורה, מתביישות בעצמן שוב, ומפנימות את מה שכוכבת הריאליטי אמרה על הגיבורה שלהן ולמעשה עליהן.

מה שמשתתפת "הישרדות" אמרה הוא מזעזע בכל כך הרבה רמות, אבל למרבה הצער היא פשוט העזה להגיד בקול את מה שאחרים כמוה חושבים, ובעצם זה הדבר הכי טוב שהיה יכול לקרות לנטע ולמעריצות שלה. גרינר היא כמו הבריון השכונתי, כמו הילד בבית הספר שמציק ולא מרפה. ואם נטע ברזילי תגדיל לעשות, תתייצב מול גרינר עם כל נוצות הטווס שלה ותענה לה, היא תצליח לחזק את כל הילדות שמעריצות אותה עוד יותר. ותראה להן שהן עוצמתיות, מושלמות כמו שהן ושאף אחד לא יכול להוריד אותן יותר.

 

 

ליהיא גרינר היא בדיוק האישה המתאימה להגיד מה היא חושבת על נטע ברזילי כי שתיהן קורצו מאותו החומר. חומר של אמיצות שלא מפחדות מהאמת שלהן. נטע ברזילי מודעת למשקל שלה ולא מפחדת. היא עוטה על עצמה בגד ים קטנטן וחושפת את הגוף שלה, נהנית לחגוג אותו ושיתפוצצו כולם. בדיוק כמו ליהיא שמדברת בכנות על בעיות המשקל שלה ויחסי האהבה- שנאה שהיא מנהלת עם הגוף שלה. ואתם יודעים מה – שתיהן הן סוג של גימיק. כמו כולנו.

הגיע הזמן שכולנו נפסיק להיות צבועים ונפסיק להסתיר את הדעות שלנו בשם הלא נעים, כי אנשים מזהים חוסר כנות מרחוק. אם אתם מקפידים להגיד בכל יום לבחור הנכה בעבודה כמה אתם מעריצים אותו על מי שהוא ומה שהוא, אבל מסתכלים עליו במבט מלא ברחמים בכל פעם שהוא מגיע למשרד – הוא ירגיש שאתם מזייפים וזה יכאב עוד יותר. רק ברגע שנשים הכל על השולחן נצליח למגר דעות קדומות כי נדע שהן קיימות ונוכל להילחם בהן בטוב.

כשקראתי את הכתבה בפנאי פלוס רציתי בהתחלה לכתוב על האומץ של גרינר לדבר בפתיחות על האימהות שלה, ועל כך שעזבה את הילדים שלה בלי נקיפות מצפון כדי להגשים חלום. אבל בהשראת הטור הזה (ובהשראת גרינר עצמה), אני אלך עם האמת שלי עד הסוף: כן, גרינר הייתה אמיצה לדבר על האימהות שלה בכנות, אבל לעזוב ילדים לחודשיים זה לא בסדר בעיניי, לא משנה מה את אומרת לעצמך. הורה שעוזב את הילד שלו לתקופה כל כך ארוכה שלא לצורך, מכאיב לו ומשאיר בו משקעים. טועה או לא טועה, זאת האמת שלי – ותודה לליהיא ונטע שהביאוני עד הלום. ומה האמת שלכם?

הישרדותליהיא גרינרנטע ברזילישבוע האופנה