"יוצאים למחאה כי אנחנו חיים כרגע בדיקטטורה"

"לפני 33 שנים נאסרתי, כאן במוסקבה, על ידי שלטונות ברית המועצות בעוון לימוד השפה העברית. נאסרתי, כי לימדתי את השפה שבישרה לעולם את דחיית העריצות ואת שלטון הצדק, את אהבת האדם ואת תקוות הדרור. היום אני עומד כאן לפניכם כיושב ראש כנסת ישראל, ובאותה השפה שבעוון הוראתה נאסרתי, אני מברך אתכם בברכה היהודית העתיקה – שלום עליכם".

את המילים האלו אמר יו״ר הכנסת המתבצר יולי אדלשטיין לפני שנתיים בביקור ברוסיה בתא המעצר בו נכלא כאסיר ציון על ידי הק.ג.ב בשנת 1984. אתמול, אותו יולי אדלשטיין ששוחרר ממחנה מעצר של משטר טוטליטרי, לא אפשר לכנסת ישראל שנבחרה בבחירות דמוקרטיות להתכנס מהסיבה הפשוטה שאין לו ולמפלגתו רוב.

ברגע שתתכנס הכנסת, רוב של 61 יצביעו על יו״ר חדש לכנסת, כחוק. ומשם הם יכולים להעביר עוד חוקים. חוקים שלא מתאימים לנאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים שסגר את הרשות השופטת יומיים לפני המשפט שלו.

אחרי שהושבעה הכנסת החדשה (זוכרים? רק היו בחירות) ראשי הסיעות ביקשו כצפוי לכנס אותה. על סדר היום – הצבעה על מי יהיה יו״ר הכנסת הנבחרת החדשה. אדלשטיין כיו״ר הכנסת ואחראי על סדר היום שלה, ובגלל שעל סדר היום עומד הג׳וב שלו , סרב. כן, מה שקראתם.

יאיר לפיד כתב לאזרחי ישראל שהחל מה- 17.3 הם אינם חיים יותר בדמוקרטיה, הודעה שאילו לא היינו עסוקים בקורונה, הייתה הכותרת הראשית בכל עיתון ברחבי העולם. ומדוע? כי אין דמוקרטיה פרלמנטרית שבה הממשלה פועלת ללא פיקוח של בית המחוקקים, הכנסת. בלי רשות מחוקקת של נבחרי ציבור, מדובר אכן בממשלת דיקטטורה. 

בתגובה כל 61 חברי הכנסת חתמו בכתב ידם על מכתב שדורש מיו״ר הכנסת שמכהן מתוקף אינרציה כבר 3 מערכות בחירות לאפשר לכנסת לתפקד. גם הנשיא ביקש ממנו לאפשר לכנסת לתפקד. אבל יולי אדלשטיין, בניגוד לחוק יסוד הכנסת, פיזר את הכנסת עד יום שני, והודיע שהתקנות לשעת חירום שקבעה ממשלת המעבר הזמנית, ללא אמון או פיקוח הכנסת, תקפות גם על הכנסת. חוק יסוד הכנסת, חוק היסוד הראשון של ישראל קובע מפורשות כי "אין בכוחן של תקנות שעת חירום לשנות חוק זה, להפקיע זמנית את תקפו או לקבוע בו תנאים״ (סעיף 44).

בינתיים, יו״ר סיעת הליכוד מיקי זוהר צייץ כי "הרוב שהשגתם… לא מעניין אותנו". וראש הממשלה הזמני המתבצר בנימין נתניהו לקח פסק זמן מלזרוע פאניקה והסביר שמפלגתו התבצרה בניגוד לחוק כי הם לא רוצים שישבו בראש ועדות של הכנסת, נניח ועדת שקיפות או ועדת כספים – ערבים.

עם כל הכבוד (ולא נותר הרבה), היה לנאשם בפלילים וממשלת הבלהות שלו חמש שנים להסדיר כאן משטר אפרטהייד ולקבוע בחוק שאסור לערבים לעמוד בראש ועדות, או להיות חברי כנסת, או להצביע בבחירות. הם לא עשו את זה, ולמרות שהקמפיין היה "ביבי או טיבי", 61 חברי כנסת – רוב – רוצים להקים ממשלה דמוקרטית, עם הפרדת רשויות וזכויות שוות לאזרחים ואזרחות.

"נאסרתי, כי לימדתי את השפה שבישרה לעולם את דחיית העריצות ואת שלטון הצדק", יש במילים של יולי אדלשטיין הרבה אירוניה שהרי בימים אלו הוא מחלל את השפה העברית ומשתמש בה לבשר לעולם על העריצות, ולדחות את שלטון הצדק.

ובתקשורת? כרגיל תלוי את מי שואלים:

עקיבא נוביק (״הטובים לתקשורת״, לא בדיוק תקשורת שמאלנית) פעור פה:

"הכפירה של הליכוד בעובדה שיש 61 חכים שמעוניינים בהקמת ועדות היא לא אחריות בריאותית אלא מהלך אנטי דמוקרטי. ועוד ממפלגה שניהלה את הכנסת במשך שנה (2015-2016) עם 61 ח״כים".

לעומתו עמית סגל השופר של בלפור קורא בציוץ לוותר להקים ממשלה בלי כנסת, כלומר דיקטטורה:

"בשלב הזה די ברור שכינוס הכנסת יהיה בדיחה עצובה וסכנה לשלום הציבור. הגיע הזמן לממשלה".

מיקי זוהר מצייץ שהרוב לא מעניין אותו, כופר בתוצאות הבחירות:

"הרוב המוחלט שהשגתם יחד עם עוכרי ישראל כמו טיבי, עודה ויזבק לא מרשים אותנו".

ניצן הורוביץ מתאר מה קורה בשטח:

"אחרי יום של מאבקים, התחדשה המליאה. הייתי בין 5 ח״כים שהורשו להיכנס. הזייה. היו״ר אדלשטיין הודיע שאין הצבעה, כי אין הסכמה בין הסיעות. ברור שאין הסכמה, כי אין לכם רוב, קראתי באולם הריק. תוך דקה אדלשטיין נעל את המליאה. ככה מחסלים דמוקרטיה. מכאן אנחנו הולכים ישר לבג״צ. לא נוותר להם".

בלי קורונה היינו ממלאים את הרחובות. אבל יש קורונה אז אנחנו יוצאים לכביש במכוניות. אתמול יצאה שיירת מכוניות לכנסת ונעצרה על ידי המשטרה. מחאה נגד ניסיון ההפיכה השלטונית בימי קורונה. אחרי התקנות החדשות שבהם הותר להפגין, ההפגנות יתחדשו היום בשעה 12:30 בכל רחבי הארץ.

 

 

הצטרפו אלינו עם דגל או חולצה שחורה מהחלון בדרך למדינה ליברלית נאורה.

***

ימי קורונה הם ימים לחוצים בבית של כל אחד. מערכת און לייף חברה לעמותת ל.א לאלימות וקוראת לכן להתקשר לקו החירום 6724* אם אתן חשות שאתן בזוגיות אלימה. 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 

בנימין נתניהודמוקרטיהיולי אדלשטיין