8 שרות: "ההישג" שאינו הישג של ממשלת השינוי

בסוף השבוע חגגו ברשתות החברתיות ובתוכניות האקטואליה את ההישג של ממשלת השינוי – ממשלה שצפויות לכהן בה 8 נשים – דבר שיכול היה להיחשב הישג מדהים והיסטורי, לולא כיהנו גם בממשלה הקודמת 8 נשים (רגב, גמליאל, חוטובלי, לוי אבקסיס, תמנו שטה, פרקש הכהן, מרב כהן, ועומר ינקלביץ׳). העובדה הזאת לא מונעת מכולם להמשיך להלל את ה"הישג". כדי לחפות על חולשת הטיעון ההיסטורי עברו כולם לאחוזים. אכן 8 שרות מתוך 28 שרים זה מרשים יותר מאשר 8 שרות מתוך 37 שרים.

ויש את הטיעון האיכותי – בממשלה הזו יכהנו שרת פנים (איילת שקד), שרת תחבורה (מרב מיכאלי), שרת חינוך (יפעת שאשא ביטון) ושרת כלכלה (אורנה ברביבאי) – ארבעה תפקידים משמעותיים ביותר. הארבע האחרות יאיישו תפקידים שנשים כיהנו בהן בעבר – תמר זנדברג תהיה השרה להגנת הסביבה, פנינה תמנו שטה תמשיך בתפקידה במשרד הקליטה, מרב כהן תחזור לתפקידה במשרד לשוויון חברתי, וקארין אלהרר תהיה שרת האנרגיה. שתיים מתוך השרות, שקד ומיכאלי, יהיו חלק מהקבינט הבטחוני מדיני וזה כבר לגמרי תקדים כי הקבינט משך שנים רבות, למעט השתתפות נציגה אישה אחת בכל פעם, מאויש באופן קבע על ידי גברים.

יפעת שאשא ביטון, אורנה ברביבאי, פנינה תמנו שטה, איילת שקד, מרב מיכאלי, קארין אלהרר, מרב כהן ותמר זנדברג. צילום יחצ מתוך עמודי המפלגות

אז אלו שרואות ורואים את חצי הכוס המלאה רואים את השינוי. אלו שפחות יצביעו על כמה מדינת ישראל מפגרת מאחורי מדינות המערב. ממשל ביידן לדוגמא כולל 45% נשים, בספרד ואתיופיה הממשלות הן שוות בחלוקה מגדרית,  בשבדיה יש קצת יותר נשים בממשלה, ובפינלנד ארבע נשים מנהיגות את הקואליציה בראשות סאנה מרין, ראשת הממשלה הצעירה.

אבל בואו נסתכל גם על מה שקורה בכנסת שלנו – מספר הח״כיות לא מצליח לעלות ועומד על רבע מהמשכן כבר יותר מדי כנסות. בבחירות האחרונות הוא צנח ל-30 נבחרות אחרי שכבר ראינו כנסות עם 35-36 ואפילו 37 חברות כנסת.

מחקרים מראים שממשלות בהן יש תמיכה משמעותית בשוויון מגדרי מעורבות פחות בסכסוכים פנימיים, סכסוכים בין מדינות ואלימות נגד נשים.  המדינות האלו גם שומרות יותר על זכויות אזרח וזכויות אדם מאלו שנשלטות על ידי רוב גברי. ואצלנו? שתי מפלגות – ש״ס ויהדות התורה – מסרבות לאפשר לנשים להתמודד בכלל. ויש את אלו עם התרגיל המופלא של שלוש נשים בעשירייה הראשונה אבל רק אחת בחמשת המקומות הריאליים, כך בישראל ביתנו עם שבעה מנדטים יש אישה אחת, כך בימינה עם שבעה מנדטים יש שתי נשים. אפילו יש עתיד שמתגאה במספר נשים נאה מורכבת כך שישנן ארבע נשים בעשירייה הראשונה ואילו החמישית מוצבת רק במקום ה-17 והנה חמש נשים מתוך 17 מכהנות מטעמם בכנסת.

בסוף השבוע הופץ לכל עבר הפוסט המפרגן של רועי קונקול דובר יש עתיד הוותיק שהבהיר שבלי נשים ממשלת השינוי לא הייתה קמה. "כולם ידברו על הפוליטיקה ועל האינטרסים ועל הכוחות שפועלים אבל אני רוצה לספר לכם את הסיבה האמיתית להצלחה של המו"מ הפוליטי הקשה והמורכב מאז קום המדינה. הסיבה היא: נשים", כותב קונקול. "ראיתי אותן פעם אחר פעם, ממציאות את הרעיון המדויק שמחלץ אותנו מעוד תקיעה במו"מ. ראיתי אותן בסבלנות אין קץ מצליחות למצוא את הדרך לפשר עוד בעיה, לצלוח כל משבר. ראיתי אותן מתנהלות מול עשרות גברים שרגילים לנהל את העולם, ומתעקשות ולא מוותרות ובסוף גם מנצחות. למי שנמצא לצידו של לפיד, זה לא חדש. אני שם כבר שנים. ראיתי אותן אלפי פעמים נלחמות לצידו של לפיד וכשצריך גם בלפיד. הראשון להבין את זה, היה יאיר בעצמו. הוא הצליח לקבץ סביבו את האנשים הכי טובים שיש, כי הוא ידע שהם יעשו אותו הכי טוב שיש. לא במקרה, רוב מוחלט של האנשים האלה הן נשים".

שבע המופלאות שמתאר קונקול הן לא חלק מהממשלה או מהכנסת הבאה. יש לקוות שלפחות את חלקן נראה כמנכ״ליות משרדי ממשלה. בממשלה הקודמת מונו רק 3 נשים לתפקיד הזה שאין שום ספק שנשים נוספות יכלו לכהן בו.

השינוי בישראל כמדינה שהייתה מהראשונות שכיהנה בה ראשת ממשלה הוא סיזיפי ומתסכל. יש יותר מדי גורמי חושך שמונעים אותו ומין הצד השני יש כל כך הרבה יתרונות לקידום שוויון מגדרי שכזה. ושיהיה ברור, מרגע שנשים יהיו באמת חלק משולחן מקבלי ההחלטות בדרגים הבכירים, הן יהיו שם גם בדרגי הביניים והנמוכים. כרגע עם 3 נשים בלבד כמנכ"ליות משרדי ממשלה, ו-3 נשים שמכהנות כמנכ"ליות ב-125 החברות החזקות במשק הישראלי, יש בפנינו עדיין עבודה רבה וה"הישג" עדיין אינו הישג להתפאר בו.

איילת שקדיאיר לפידממשלת השינוימרב מיכאלינפתלי בנט