הורוביץ רק ביטול הוועדות להפסקת היריון יחולל את השינוי

לפני מספר חודשים פנתה אלי אישה בשנות השלושים לחייה וביקשה את עזרתי. היא שיתפה אותי שהיא בהריון אך מאחר וחלתה בסרטן היא מבקשת לעבור הפלה, "הדרך היחידה שוועדה להפסקת הריון תאשר לי לעבור את ההליך היא לשקר ולספר שבגדתי בבן הזוג שלי".

נזכרתי בסיפורה לאור הרפורמה שמוביל שר הבריאות ניצן הורביץ והפרסומים כי בכוונתו לפרסם בימים הקרובים את התקנות שיקלו על נשים לעבור את ההליך. סוגיית הרפורמה שעלתה על השולחן בקול תרועה רמה הבטיחה שינוי בטופס המיושן והשאלות הפוגעניות עליהן נדרשות להשיב נשים, ולצדן ביטול הוועדות להפסקת הריון המצריכות שינוי חקיקה. בכדי להבין את תמונת המצב כיום נאלצות נשים המבקשות להפסיק הריון להתמודד עם שורה ארוכה של שאלות מביכות ופוגעניות, ואם לא די בכך גם לשקר. בזמן שבמרבית מדינות אירופה תוכל האישה לבחור, במדינת ישראל תותר הפלה אפשרית רק כאשר האישה אינה נשואה, מתחת לגיל 18 או מעל גיל 40 , כאשר ההיריון נובע מאונס או גילוי עריות, או כאשר העובר עלול לסבול ממום גופני מה ששולח נשים לשקר ולהצהיר כי ההיריון הוא מחוץ לנישואין. 

במקור היה בחוק גם "סעיף סוציאלי" שהתיר הפסקת הריון גם ממניעים כלכליים חברתיים, לרבות מספר ילדים גבוה, אך בלחצן של מפלגות חרדיות בוטל הסעיף בשנת 1980.

בדיון שהתקיים בכנסת בדצמבר האחרון בוועדה לקידום מעמד האישה, הוצג דוח של מחלקת המחקר ממנו עולה כי בשנת 2019 טיפלו הוועדות להפסקת הריון ב-18,816 פניות ואישרו 99% מהן, באותה שנה בוצעו 17,355 הפסקות היריון כאשר למעלה ממחצית מהן אושרו לפי העילה של היריון מחוץ לנישואין. באותו הדיון הציג השר את הרפורמה אותה הוא מבקש להעביר, אך גם אז נשמעו מצד גורמי מקצוע שונים קולות המעוררים סימני שאלה. אחת מהן הייתה ד"ר ענבר צוקר סגנית ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות שאמרה: "נערות שבשבילן הפלה זאת שיטה למניעת הריון זה לא המצב הראוי לבריאות האישה", לשאלתי כמה נערות היא מכירה שעבורן הפלה היא השיטה למניעת הריון, השיבה "30 אחוז מההפלות הן הפלות חוזרות". ברור שהתשובה לא קשורה לשאלה. 

בימים הקרובים כך על פי הפרסומים עתיד הורביץ להגיש שורה של תקנות שיקלו על הליך הפסקת ההיריון של נשים בישראל – שינוי השאלון הפוגעני והעברת הפלות עד שבוע 9 לקופות החולים, ביטול הוועדות המצריך שינוי חקיקה אינו עומד כעת על הפרק כלומר עדיין נשים יצטרכו לעבור וועדה אם ברצונן לעשות הפסקת היריון. 

סוגית ההפלות וזכות האישה על גופה מסעיר כיום גם את ארה"ב. הסערה האחרונה פרצה סביב טיוטת חוות הדעת המשפטית של בית המשפט העליון בארצות הברית, ממנה עולה כי בית המשפט עתיד לקבל החלטה שערורייתית הקובעת כי אין הצדקה חוקתית לאשר הפלות ולבטל הלכה למעשה את פסק הדין המפורסם "רו נגד וייד" שהתקבל בארה"ב לפני חצי מאה. פסק הדין שהפך למגדלור בנושא זכות האישה על גופה, כאשר בית המשפט העליון הכיר בכך שהתיקון לסעיף 14 בחוקה העוסק בזכות לפרטיות תקף גם בשאלת השליטה של האישה על הריונה.

בינתיים במדינות רבות בארצות הברית לא מחכים להחלטה ומחוקקים חוקים דרקוניים- מיזורי קיבלה חוק לפני שבועיים שאוסר הפלות גם במקרה של הריון מחוץ לרחם (כלומר גזר דין מוות לאישה שנושאת הריון כזה), יום קודם לכן העבירו באיידהו חקיקה שלא רק תמנע הפלות גם במקרה של אונס וגילויי עריות אלא גם תאפשר לבני משפחתם של האנסים לתבוע אנשי צוות רפואי שסייעו לאישה להפיל על כך שמנעו מהם את הזכות לבן משפחה נוסף. שמעתם נכון. לפני שבוע הצטרפה אוקלהומה שאסרה כליל על הפלות מרגע הפרייה.  אם רוח הדברים העולים מהטיוטה אכן יהפכו להחלטה שתתקבל הרי שכולנו נצעד חמישים שנה אחורה. השמרנים בארה"ב ינצחו ונשים עלולות למצוא עצמן במציאות בלתי אפשרית. בעצם ההחלטה להגן על חיי אלו שטרם נולדו תפגע המעצמה החזקה בעולם, פגיעה אנושה בזכיותיהן של  נשים.

שרון רופא אופיר, כיהנה עד לפני חודשים ספורים כחברת כנסת מטעם ישראל ביתנו

ובחזרה אלינו, האישה שפנתה אלי נאלצה לשקר בוועדה וטענה להריון מחוץ לנישואין, לצערי היא אינה לבד. כיום כאמור הסעיף השכיח ביותר לאישור ביצוע הפסקת היריון הינו, "היריון מחוץ למסגרת הנישואין". אמנם יש לברך על הצעד לשינוי התקנות והשאלות הפולשניות שהיו צריכות להימחק כבר מזמן אך ללא ביטול הוועדות לא באמת ירשם שינוי. עד שלא יוציאו את הפוליטיקה והדת מהרחם שלנו נאלץ גם בשנת 2022 להתמודד עם מציאות בלתי אפשרית, ומה עם זכות האישה על גופה אתם שואלים? זה יקרה רק כאשר "יבצעו הפלה" שתוביל לתיקון החוק להפסקת הריון ועד אז נוכל לשכוח מזה.

הכותבת שרון רופא אופיר לשעבר חברת כנסת מטעם ישראל ביתנו, כיהנה כסגנית ראש המועצה המקומית קרית טבעון והייתה אשת תקשורת.