כלי העבודה הראשונים בהיסטוריה

לפעמים נדמה לנו שכלי עבודה היו כאן מאז ומתמיד, מסייעים לנו לעשות את עבודתנו על הצד הטוב ביותר. אבל לא תמיד היו כאן מקדחות, מעדרים ומברגות. הכול תלוי בשאלה כמה אחורה בזמן מסתכלים.

מה זה כלי עבודה בכלל?

במבט ראשון השאלה הזו אולי נראית מטופשת, אבל תכף תבינו למה היא אחת השאלות החכמות ביותר שאפשר להתחיל בהן. בעוד שאנו, בני האדם, מדמיינים משהו מאוד מסוים כשאנו חושבים על כלי עבודה – מסתבר שהטבע חושב קצת אחרת.

קופים מסוימים, ובעיקר קופי אדם כגון שימפנזים וקופי בונובו, תולשים ענף עץ דק ודוחפים אותו אל קיני נמלים כדי לאסוף נמלים ולאכול אותן. למעשה הקופים הללו משתמשים בטכנולוגיה שאינה חלק מגופם, והופכים את ענפי העץ לכלי עבודה – פשוטו כמשמעו. עוף דורס בשם רָחָם מטיל אבן כבדה מגובה רב על עצמותיהם של נבלות, כדי שאלו יישברו והציפור תוכל לאכול.

כלי עבודה הם טכנולוגיה, ולא משנה כמה פשוטים הם למראה או לשימוש. ברגע שיצור חי משתמש לתועלתו במשהו שאינו חלק ממנו מבחינה ביולוגית, הרי שהוא משתמש בסוג מסוים של טכנולוגיה. במשמעות הזו, אגב, גם השפה הכתובה היא טכנולוגיה; כזו המשמשת להעברת מידע שעד לפני אלפי שנים עבר רק בעל-פה.

ברגע שאנו מבינים את זה, ההגדרה של כלי עבודה הופכת לרחבה הרבה יותר ממה שחשבנו. אז איך בעצם בודקים מה היו כלי העבודה הראשונים בהיסטוריה האנושית? פשוט מאוד – הולכים אחורה בזמן ומנסים להסיק את המסקנות לפי מה שידוע לנו.

קיצור תולדות הכלים

גילוי האש ורתימתה לצורכי חימום ומאכל, למשל, התרחש לפני כ-200,000 עד 1.7 מיליון שנה לערך. יש להניח שעוד לפני כן השתמשו בני האדם בסוג מסוים של כלים – כגון אבנים מסותתות לצורכי חיתוך אוכל, עורות ובדים. כמו כן גם ראשי אבן שהולבשו על גבי חניתות הם סוג של כלי עבודה; כאלה המשמשים לציד.

בשנת 2011 נתגלו כלי עבודה מאבן באתר ארכאולוגי בקניה, באגם טורקאנה, שגילם המשוער מגיע לכדי 3.3 מיליון שנה. הכלים הללו קודמים ב-700,000 שנה לאדם ההולך-על-שתיים הקדום ביותר הידוע לנו, כך טוענים המומחים. למרבה הפלא, עדיין לא ידוע לאילו מטרות שימשו אותם כלי פרהיסטוריים עתיקים, או מי יצר אותם.

רק עם פרוץ המהפכה החקלאית, בסביבות 10,000 לפני הספירה, צצו כלי עבודה ייעודיים לצורך עיבוד האדמה וגידול צמחים למאכל כגון חיטה, שעורה, כוסמין ועוד. עד אז בני האדם חיו בחבורות של ציידים-לקטים, ומכיוון שלא גידלו וטיפחו את מזונם בעצמם – היו תלויים בעונות השנה ובמצאי הצמחים ובעלי החיים בסביבתם. דבר זה אילץ אותם לנדוד על פני יבשות שלמות, עד להופעת החקלאות ויישובי הקבע לפני כמעט 10,000 שנה.

מרגע הופעת יישובי הקבע ותחילתן של ערים וערי-מדינה, חלה האצה משמעותית גם בתכנון, ייצור ופיתוח של כלי העבודה. ככל שהתפתחו יותר ויותר תחומי עשייה, כך נדרשו יותר כלים מסוגים שונים, ובנוסף לכלי עבודה החלו להופיע גם כלי מלחמה. הכלים החדשים יותר כבר לא היו עשויים רק מאבן – כלי נחושת (ברונזה) היו כלי המתכת הראשונים להופיע באמצע האלף החמישי לפני הספירה, ולאחריהם כלי הברזל בסוף האלף השני לפני הספירה.

היום אנו יכולים להביט אחורה בגאווה, ולהבין שכל התפתחות – ולו הקטנה ביותר – בתחום הכלים העתיקים, הביאה בסופו של דבר לשפע הכלים המוכרים לנו.