פרגולות במבוק כפתרון הצללה

 המבוק מעניק הצללה מצוינת בקלות ובמהירות, נחשב לחומר ידידותי לסביבה וקל לעבודה, יש לו אסתטיות ייחודית, הוא חזק, בטיחותי ועמיד, נראה נפלא ועושה עבודה מצוינת  – בקיצור, מהווה פתרון הצללה מושלם ומהיר בחצר.

 

יש כל מיני דרכים לשלב את צמח הבמבוק בפרגולה שלכם: זו יכולה להיות פרגולה שמורכבת כולה ממוטות במבוק (הבסיס וכן ההצללה), או שילוב של במבוק עם עץ או עם אלומיניום (למשל, מוטות עשויים עץ והצללה עשויה במבוק, או מוטות עשויים אלומיניום המצופה בבמבוק). מחירי הבמבוק משתנים בהתאם לסוג הבמבוק, עובי, עמידות, צבע ועוד.

 

מהו בעצם במבוק?

במבוק (או בעברית "חזרן") הוא סוג של צמח המגיע במגוון גרסאות. למעשה, יש לו כ-1,400 מינים שונים. לרוב, את הבמבוק נמצא במקומות כמו אסיה, אוסטרליה ואפריקה, ולכן הוא נפוץ מאוד בבנייה במדינות המזרח, ואילו לנו הוא נראה כטרופי, כפרי ומעניק אווירה קלילה של חופשה. קני הבמבוק נחשבים לחזקים מאוד אך עם זאת קלים ונוחים לעבודה, ולכן משמשים לבנייה, לגדרות, גשרים, ריהוט, וכן – גם פרגולות.

 

חושבים להתקין פרגולת במבוק בחצר הבית? הנה כמה יתרונות שכדאי להכיר ולקחת בחשבון:

 

עיצוב מגוון

אחד היתרונות של הבמבוק הוא שהוא מגיע במגוון גדלים, אורכים, איכויות, צבעים, חיתוכים, צפיפויות וכדומה. מדובר על צמח מגוון מאוד, וכל אחד יכול למצוא את הסגנון שהוא אוהב ושמתאים למראה הפרגולה שלו. כך, במבוק לבן ודק יכול להתאים למראה אלגנטי וקלאסי, בעוד במבוק בצבע חום-בהיר עשוי להעניק מראה כפרי מושלם. דוגמה נוספת היא עובי הבמבוק: במבוקים דקים ישמשו כפתרון הצללה, בעוד במבוקים עבים וגדולים יכולים לשמש לכיסוי מוטות העץ.

 

תכונות הבמבוק

אחת הסיבות שהבמבוק הופך לנפוץ בקירוי והצללה קשור לעבודה הקלה, המהירה והמצוינת שלו. מדובר על חומר קל לבניה, שפשוט להתמודד איתו, להעביר אותו ולאחסן אותו. ניתן לחתוך אותו בקלות לכל אורך רצוי, לתקן, לתחזק ולשלב אותו עם כל חומר עבודה אחר. קירוי עשוי במבוק ניתן להתקין בקלות יחסית, הוא לא דורש הרבה עבודה ואפשר לעשות את זה אפילו לבד (אם כי תמיד עדיף להיעזר באנשי מקצוע). לבסוף, הצל שקני הבמבוק מעניקים לא מחניק או אטום, מאפשר לאחוז מסוים מן האור לחדור וליצור את התחושה הנעימה המדויקת שכולנו מחפשים.

 

הגנה מגשם

לפני שבוחרים בפרגולת במבוק, חשוב לדעת שלא כל סוגי הבמבוק עמידים לגשם, וחלקם עשוים להיפגע מגשם ומלחות. כדי להימנע מהפגיעה הזו, רצוי להתקין על הבמבוק קירוי נגד גשם, כך שתהיו סמוכים ובטוחים שהבמבוק יעשה את עבודתו נאמנה למשך שנים ארוכות.