לא עוד עלמה במצוקה: עידן גיבורות העל בקולנוע

שנות השלושים של המאה העשרים היו סוערות במיוחד. בשנת 1929 קרסה הבורסה של ארצות הברית, המצב הכלכלי בעולם כולו היה בכי רע, ובמדינות רבות קמו משטרים טוטליטריים. על רקע הכאוס הזה נולדה דמותו של סופרמן – גיבור העל הראשון שכיכב בחוברות הקומיקס של שנות השלושים. באותה תקופה, לנשים היה תפקיד אחד
מרכזי – להיות העלמה במצוקה שאותה נדרש הגיבור להציל. מאז חלפה כמעט מאה שלמה ונראה כי כעת הגיע עידן גיבורות העל. מגמה זו קיימת כבר כמה שנים בז'אנר הקומיקס, אך כעת היא ניכרת במיוחד בתחום הקולנוע.    

וונדר-וומן

בשנות ה-70 של המאה ה-20 הופיעה לראשונה דמותה של וונדר-וומן. ב-1974 יצא סרט הטלוויזיה שבו כיכבה קאת'י לי קרוסבי, ובהמשך נוצרה סידרה כשבתפקיד הראשי  לינדה קרטר. סדרה זו דבקה לרוב בעלילת הקומיקס והציגה את וונדר-וומן כדיאנה פרינס, אשת צבא שמקורה בשבט האמזונות באי גן-העדן. בשנת 2017 יצא לאקרנים הסרט החדש שהציג את חייה המוקדמים של וונדר-וומן כנסיכת האמזונות. עלילת הסרט מתרחשת בשנות הארבעים של המאה ה-20, ודיאנה הנסיכה חיה בשלום ובשלווה באי שלה, בעוד בעולם שוררת מלחמה. לאי השקט נסחף טייס אמריקאי בשם סטיב טרבר, ודיאנה מגלה שהיא אינה יכולה לעמוד מנגד. היא מתלווה לטרבר, ואחד הרגעים המסקרנים בסרט מגיע דווקא כשהוא מציג אותה בפני עמיתיו. טרבר הנבוך נשאל מי היא אותה אישה ומתחיל למלמל "She`my…" עד שדיאנה תוספת פיקוד ומציגה את עצמה – אישה בעלת זהות משלה ללא צורך להגדיר את עצמה ביחס לגבר.

סופר-גירל

אומנם וונדר-וומן הופיעה קודם על מסך הטלוויזיה, אך סרט הקולנוע הראשון שבו כיכבה דמות נשית, הוא סופר-גירל. סרט זה הוצג לראשונה בשנת 1984 והוא מתאר את סיפורה של
סופר-גירל. שמה האמיתי הוא קרה-זור-אל, והיא מגיעה לכדור הארץ במטרה ברורה – להחזיר לקריפטון את ה-Omegahedron, מעין כדור קטן שיש לו כוח עוצמתי במיוחד. העניינים מסתבכים כאשר בדרכה ניצבת קוסמת חזקה ומרושעת החומדת לעצמה את כוחו של הכדור. קרה-זול-אל מאמצת זהות בדויה ומציגה את עצמה כלינדה לי, בת הדוד של קלארק קנט, הלא הוא סופר-מן. במסגרת מאמציה להחזיר את כדור הכוח היא נרשמת לבית ספר, מתאהבת, אך נאלצת לוותר על אהבתה לטובת החזרת ה- Omegahedronלבני עמה. כיום סרט זה נחשב כמובן מיושן מאוד, אך בכל זאת מצליח להציג את סופר-גירל כדמות חזקה העומדת בזכות עצמה. לא פחות חשוב, לסופר-גירל יש סדר עדיפויות ברור: אהבה זה נחמד אבל להציל את העם שלך זה קצת יותר חשוב.

אשת החתול

אשת החתול הופיעה כדמות משנה בסרטים שונים, אך בשנת 2004 היא זכתה לסרט משלה בכיכובה של האלי ברי. מאחורי דמותה של אשת החתול נמצאת פיישנס פיליפס, אישה יפה, עדינה וחששנית העובדת כמעצבת גרפית. אך כוחות-העל שהיא זוכה בהם הופכים אותה מאישה המתנצלת על עצם קיומה לאישה חזקה הנעה על הקו הדק שבין טוב ורע. כחתולה היא אינה ניתנת לביות, ועל כן היא אולי מגלמת את אחת התפיסות שלפיה אישה חזקה (ומפתה) שלא ניתן לשלוט בה היא גם מסוכנת. יש שיגידו כי פיישנס פיליפס מסמלת את הקצה של הנשיות המסורתית (המסוכנת לעצמה) ואילו אשת החתול מסמלת את הקצה השני (והמסוכן לאחרים).

קפטן מרוול

כפי שאולי שמתם לב, שמותיהן של כל הגיבורות לעיל חושפים את המגדר שלהן; וונדר-וומן, סופר-גירל, קאט-וומן – בכל המקרים הללו אין ספק כי מדובר באישה. אך כעת, סרטים חדשים בקולנוע מציעים גם דמויות נשיות שהמיניות שלהן אינה משחקת בהכרח תפקיד מרכזי. קפטן מרוול למשל, אינה מתהדרת במיני הקצר של וונדר-וומן או במחשוף המרשים של אשת החתול. כן, יש לה בגדים צמודים כיאה לכל גיבור-על, אך לפחות נדמה שהם מאפשרים לה לנוע בחופשיות ושהיא אינה צריכה לעצור כל כמה דקות כדי לסדר את החזייה. גם כאן מדובר בדמות קומיקס ידועה, קרול דנוורס, טייסת חיל אוויר המוכרת גם כ"וירס" מכוח הכוכבים של אימפריית קרי. סרט חדש זה מסקרן במיוחד משום שהוא זוכה לקידום משמעותי מצידה של חברת מרוול, ומשום שהוא מתחבר היטב לעולם העשיר של גיבורי העל שלה. כעת, נותר רק לקוות כי סרט זה יצליח ויבשר את הופעתן של גיבורות-על נוספות.