איך בוחרים משאבת חלב מתאימה?

נשים שונות זו מזו בצרכים, ברצונות, ביכולות ובהעדפות. נשים שזה עתה ילדו אף הן שונות, כצפוי, בסוגי הפתרונות שהן מוצאות לכל דבר, לרבות ואולי בעיקר לאופן ההנקה של התינוק.

שימוש אם במשאבת חלב אינה נובע רק מהיותו ברירת מחדל; יש האימהות, עתירות ושופעות חלב, המעוניינות לחזור לשגרת חייהן, הכוללת, כמובן, עבודה ולכן משאבה עשויה להיות פתרון מיטבי, יעיל ונוח, שיאפשר לתינוק ליהנות מחלב אמו ולאם עצמה להיפרד ממנו לשעות אחדות. הידיעה, הביטחון והשקט של האם הנובעים מהזנתו של התינוק בחלבה חשובים ביותר לתפקודה.

בשוק קיימים שני סוגים עיקריים של משאבות הנקה – חשמליות וידניות. הסוג הראשון מאפשר שאיבת כמות גדולה של חלב. השימוש בה הוא קל, התפוקה רבה ומהירה. כמות גדולה של חלב מעניקה לאם זמן לעיסוקיה ללא צורך להיות נגישה וזמינה פיזית לתינוק. עם זאת, למי שרגישה לרעש, ייתכן וסביר להניח כי רעש השאיבה יפריע לה.

לעומת משאבת החלב החשמלית – משאבה ידנית מהווה פתרון טוב לנשים שלא זקוקות להכין מבעוד מועד כמות גדולה של חלב. בנוסף, משאבה ידנית עשויה להקל על גודש בשדיים לנשים לאחר שסיימו להניק ובכל זאת נותר בגופן עודף חלב. השאיבה שקטה, אך נדרשת עבודת ידיים. ניתן לתמצת את התועלת העיקרית של משאבת חלב ידנית בכך שהיא מתאימה במיוחד לשאיבת חלב קצרה וממוקדת.

אם אתן רוצות לבצע בחירה מושכלת של סוג המשאבה – ההבדלים בעלותן של המשאבות אינה גדולה, ודאי לא כאלה המצדיקים ויתור על רכישת משאבה שנמצאה מתאימה במכלול השיקולים – חשוב שתדעו, כי משאבות ידניות חזקות ומאפשרות שימוש במספר רב של שאיבות ולעתים תכופות.

נקודות למחשבה ולשיקול:

  1. שכירת משאבה כדאית ועדיפה על קנייתה אם קיימת מגבלה כספית, אם תקופת השימוש בה קצרה, אם אין תכנון או צפי לילדים נוספים.
  2. ניתן לאחסן את החלב שנשאב  בשקיות או במכל מיוחד. הטמפרטורה המיטבית לשימורו היא 15 מעלות, והמקום המתאים הוא בדלת תא ההקפאה בפריזר. ניתן להשתמש בחלב שמאוחסן בפריזר עד חמישה חודשים ממועד שאיבתו.
  3. לפני השימוש- רצוי לחמם את החלב בזהירות ובעדינות, להניח את מכל האחסון בתוך מים חמים ולהמתין להפשרתו ולהתחממותו. אסור בשום אופן לחמם חלב זה במיקרוגל ואין להרתיחו מחשש לעיבוד הערכים התזונתיים הקיימים בו.
  4. חשוב לרכוש משאבה לאחר קבלת ייעוץ, הכולל הגדרה ואפיון של הצרכים והרצונות- בעיקר של תכניות האם (האם היא מתכוונת, לדוגמה, לשוב לעבודה מהר ככל שיתאפשר לה).
  5. חשוב לשמור ולהקפיד על ניקיון ועל היגיינה בעיקר משום שבין שאיבת החלב לבין יניקתו על ידי התינוק החלב עובר כמה תחנות וכמה "ידיים".