פוליגרף – איך להתכונן לבדיקה ומה חשוב לדעת?

איך זה עובד?

בדיקת פוליגרף נעשית באמצעות מכון פוליגרף מורשה, בין אם בין כתלי המכון עצמו או באמצעות בודק פוליגרף מטעם המכון הנשלח אל המוסד שהזמין את הבדיקה. לשם הבדיקה מחובר הנבדק לחיישנים מיוחדים אשר מודדים את קצב ואיכות הנשימה שלו, את לחץ הדם והדופק ואת מידת ההזעה שלו.

כל אלו מייצגים תפקודים פיזיולוגיים שמשתנים באופן לא מודע כאשר אנחנו משקרים. במהלך הבדיקה יישאל הנבדק שאלות ומכונת הפוליגרף תייצר פלט של המדדים הנקלטים. מדדים חריגים עשויים להעיד על תשובה שקרית שגרמה לתופעות פיזיולוגיות שחורגות מן הנורמה.

אל תפחדו מהפחד!

נבדקים רבים חוששים מתוצאות הבדיקה גם אין הם מה להסתיר כלל, כיוון שהם מפחדים שהלחץ הטבעי שלהם מהבדיקה ישפיע על המדדים או שהנורמה מולה נמדדים המדדים היא מלכתחילה גבוהה או נמוכה יותר כשמדובר במדדים שלהם.

הרשו לנו להרגיע אתכם ולומר כי לחששות אלו אין בסיס. כל בודק פוליגרף יודע שאין נבדק שלא מתרגש, בין אם הוא מתכוון לומר אמת או שקר. הבודק לוקח עובדה זו בחשבון ומבצע כיול מדויק של המכונה בהתאם למדדים הספציפיים של הנבדק בבדיקה עצמה. כך שאין חשש – ההתרגשות והלחץ שלכם מהבדיקה לא ישפיעו על תוצאותיה.

להכין את הקרקע לבדיקה…

אז איך בכל זאת אתם יכולים להתכונן לבדיקה? חשבו עליה כמו על מבחן, הרצאה שאתם עומדים להעביר או ישיבה חשובה שדורשת את השתתפותכם. כדי לעבור את הבדיקה בשלום אתם צריכים להיות בסך הכל רגועים, מרוכזים, ברורים ומדויקים.

  • כדי שתהיו מרוכזים – דאגו לישון טוב לפני הבדיקה, לאכול ולשתות כמו שצריך.
  • כדי שתהיו רגועים – זכרו שהלחץ הוא טבעי ושכל מי שעובר את הבדיקה מתרגש ממש כמוכם. בנוסף, אל תנסו להסתיר שום דבר. האמת אינה גרועה כמו שנדמה לכם.
  • כדי שתהיו ברורים ומדויקים – הקשיבו היטב לשאלות, ענו בדיוק על מה ששאלו אתכם, אין צורך בהרחבות או תוספות מיותרות, היו ישירים וחד משמעיים.

לתוצאות הבדיקה אין ציון טוב או רע. הצלחה בבדיקה היא קבלת פלט שמשקף את האמת או השקר מאחורי התשובות שעניתם. סמכו על עצמכם ועל בודק הפוליגרף, היו כנים עם עצמכם ועם התשובות שיוצאות מפיכם, ואין שום סיבה שתרגישו כי לא הצלחתם.