החלמה לאחר ניתוח אף

תסמינים שגרתיים

ישנן תופעות מגוונות שסביר להניח שנחווה לאחר ניתוח פלסטי באף והנן שגרתיות לחלוטין.

קושי בנשימה

בסיום ניתוח אף, מוחדרים על הנחיריים שני טמפונים ארוכים שמטרתם לספוג דם והפרשות לאחר הניתוח. אלו יישארו שם מספר ימים ועשויים להקשות על הנשימה. בנוסף, עשויה לחול נפיחות ברמות הפנימיות של האף שתסגור את מעברי האוויר ותקשה על הנשימה. מדובר בתופעות זמניות שיפנו את מקומן לנשימה תקינה לאחר תקופת ההחלמה.

בצקות ונפיחות

האף עשוי להיות נפוח ורגיש מאוד. זהו חלק בלתי נפרד מניתוח פלסטי ומדובר בתגובת גוף המסייעת לתהליך ההחלמה. המראה עשוי להיות בולט מאוד ולהרתיע בהתחלה, אך יש לזכור שמדובר בתופעה זמנית בלבד שתרד משמעותית תוך עשרה ימים ועד חודש אחד ותיעלם לחלוטין תוך מספר חודשים.

שטפי דם פנימיים

דם רב עשוי להצטבר מתחת לעור באזור שסביב העיניים בשבוע הראשון של ההתאוששות מהניתוח. הצטברויות אלו, שעשויות ליצור את הרושם שיש לנו "פנסים" בעיניים, ידהו עם הזמן וייקח להם עד כשבוע להיעלם לחלוטין.

מה יכול לסייע לתהליך ההחלמה?

כשבחרת איש מקצוע מנוסה ומוכשר, העברת את רוב האחריות לאנשי המקצוע המתאימים. כעת, נותר רק לנוח היטב ולתת לגוף לעשות את שלו. עם זאת, ישנם כמה דגשים שכדאי לזכור ויסייעו משמעותית בייעול ההחלמה שלך.

להימנע ממאמצים מיותרים

הרקמות וכלי הדם של האף הן רגישות מאוד ואנו עשויים להתוודע עד כמה רק כאשר הם במצב פגיע כל כך כמו לאחר ניתוח אף. מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת ומכל פעולה שעלולה לגרום לפגיעה באף כמו משחק "מסירות" עם הילדים, לבישת חולצה צמודה או שכיבה על הבטן.

  • חשוב לשים לב בעת צחצוח השיניים לא להפעיל כוח מופרז שעשוי להשפיע גם על רקמות האף הסמוכות. גם אוכל הדורש לעיסה מאומצת עשוי לגרום לגירוי הרקמות.
  • עדיף להימנע משחייה בים או בבריכה בשלושת החודשים הראשונים של תקופת ההחלמה ולהימנע מחשיפת האף לשמש ישירה.
  • מומלץ מאוד לא לעשן בשלושת החודשים הראשונים של תקופת ההחלמה.
  • עד כמה שהדבר עשוי להיות לא נוח, חשוב מאוד לא לקנח את האף בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח. בעשרת הימים הראשונים, ממילא יהיו הנחיריים סתומים בטמפונים. ניתן לנגב בטפיחות עדינות את פתח הנחיריים עם מטלית רכה עם מים חמימים מהפרשות או קרישי דם.