הדרך הבטוחה לשמירה על בריאות העין

סובלים מעיניים יבשות? יש לכך סיבה


נתחיל בסקירה של הסימפטומים הנפוצים הנלווים ליובש בעיניים: ניתן לסווג אותם לתסמינים ישירים ולתסמינים עקיפים וכמובן שכל אחד יכול לסבול מתסמינים אחרים, בתקופות שונות בחיים. ביניהם ניתן למנות תחושת צריבה עזה בעיניים שרבים מדמים לכך שהעין שלהם זקוקה למנה גדושה של לחות ואחרים יחושו גירוד טורדני בעין. לעיתים יבוא היובש לידי ביטוי באדמומיות בעיניים ובעיניים אדומות ממש, כאילו זה עתה פרצו בבכי וכן בעייפות מוגברת ומראה של עיניים טרוטות שזקוקות דחוף לשנת לילה טובה, גם אם זה עתה התעוררתם מ-8 שעות של שינה עמוקה.
יש אנשים המדווחים במקרה של  יובש בעין על בעיות וקשיי ראייה שונים שבסופו של דבר מתבררים בהקשר של היובש כמו תחושה של עמימות כמו מסך או קורים, עיניים מימיות שהן לעיתים תוצר של יובש מתמשך ואפילו הפרשות עיניים בתדירות גבוהה ורגישות לאור. 

תסמונת העין היבשה – DED היא מצב רפואי שכיח ואם אתם סובלים מיובש בעיניים חשוב שתדעו שאתם לא לבד, מדובר במצב רפואי מוכר, שיש לו גם מענה. לרוב מדובר בזיהום שגרם לסוג של פגיעה בקרנית שהוביל מלכתחילה לתחושת היובש.
הגורמים ליובש בעיניים הם רבים וכאמור, משתנים מאדם לאדם. אצל רבים עיניים יבשות נגרמות בעקבות שימוש מתמשך בעדשות מגע הגורמות לייבוש העין (אצל מרכיבים עדשות שכיחות התופעה עולה ב-50%) ואצל אחרים ירידה בייצור דמעות. רוב האנשים יחוו יובש בעיניים ובעור בכלל בעקבות מחלות שונות, בעיקר סוכרת, בעיות בבלוטת התריס וכחלק בלתי נפרד מתהליך ההזדקנות. עם זאת, יש לקחת בחשבון שבעיות יובש עשויות לרמוז גם על הצורך בשינויים בהרגלי חיים כגון ריבוי קריאה, שהייה מול המחשב וגם מחסור בוויטמינים, במיוחד בויטמין A יכולים לגרום לבעיות מסוג זה. כמובן שגם דלקות עיניים למיניהן עשויות להוביל ליובש מתמשך ולכן, חשוב מאוד לאבחן את הבעיה ולאתר את המקור להיווצרות היובש.
חשיפה לזיהום, אור שמש חזק ללא משקפי שמש ואפילו חלל יבש מדי, במיזוג או חימום, יכולים להחמיר את תחושת היובש. כמו כן, היובש נפוץ יותר אצל מעשנים וכן אצל מי שסובלים מבעיות בריאותיות או נוטלים תרופות מרשם מסוימות הגורמות לתופעה זו, בעיקר אנטיהיסטמינים למיניהם ותרופות לאיזון לחץ דם. 

 

משינויים תזונתיים ועד טיפות להקלה מידית

 
חשוב מאוד לבדוק אם התזונה עשירה בוויטמין מסוג A וכן להפחית בעבודה מול מחשב וקריאה כדי לבחון אם שינויים אלה מסייעים בהפחתת תחושת היובש. כדאי להוסיף לחות לאוויר החדר, אפילו באמצעות מחולל אדים ולא לשכוח להרכיב משקפי שמש בכל יציאה החוצה.
הבשורות הטובות למי שסובל מיובש בעין הן שקיימים חומרים המיועדים לטיפול המבוססים על תחליפי דמעות המכילים חומרי סיכה ומספקים הגנה לרקמת העין. טיפות להקלה מידית בעלות השפעה מתמשכת שלא פוגעת בראייה או יוצרת טשטוש. התייחסו לדרכי הטיפול המומלצות על פי ההוראות בין אם מדובר בטיפות להקלה ביובש ובין אם בתערובת של ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון המיועדים לשמירה על בריאות העין. השקיעו בעיניים שלכם לאיכות חיים טובה יותר.