שיפור איכות החיים של אוכלוסיית גיל הזהב בעקבות השימוש ברכב חשמלי

חשיבות חופש התנועה בקרב אוכלוסיית גיל הזהב

 

לאפשרות של בני אדם להתנייד בעצמם באופן חופשי יש השפעה ישירה ניכרת על היבטים נפשיים ופיזיים רבים בחייהם, ביניהם תחושת העשייה, המיומנות והשליטה, הדימוי והביטחון העצמי. במקרים בהם נפגע חופש התנועה של האדם, הדבר מוביל מיד לפגיעה באיכות החיים, הורדת הביטחון והדימוי העצמיים, אי ביצוע פעולות חיוניות, מצבי רוח משתנים, דיכאונות ועוד.

כך, קשישים שיכולת הניידות שלהם נפגעה ואינם מסוגלים להתנייד עצמאית למקומות פרטיים או ציבוריים כמו קופת חולים, קניון, סופר, גינות ציבוריות וכדומה, מצויים בסיכון גבוה לירידה ניכרת במצב רוחם ובאיכות חייהם. 

מה זו קלנועית?

קלנועית זה כלי רכב חשמלי קטן יחסית, הפועל באמצעות מצבר נטען ונוסע במהירות איטית עד בינונית של כ-12 קמ"ש בממוצע. בשוק ישנם דגמים שונים של קלנועיות, איתן אפשר לנסוע למרחקים של 60 ק"מ לערך, כאשר ניתן לרכוש קלנועית לאדם יחיד או כזו שמתאימה לזוג.

יתרונות עיקריים בשימוש 

  • הקלנועית, שמאפשרת לקשישים להישאר חופשיים ועצמאיים ולבצע את פעולות היום יום באופן תקין ורגיל, עוזרת להם לשמור על מצב בריאותי פיזי ונפשי טוב ומשפרת בכך את איכות חייהם.
  • תפעול קל ונוח: זהו רכב חשמלי קל, בטוח ונוח לשימוש, שאינו מצריך ידע קודם או הוצאת רישיון נהיגה. כל שצריך לעשות זה להקפיד לטעון את המצבר בלילה באמצעות חיבור הקלנועית לנקודת חשמל, על מנת שהוא יהיה טעון במלואו לשימוש ביום למחרת. ברוב הדגמים החדשים של רכבים אלה, מותקן מנגנון מיוחד המציג בפני המשתמש את מצב טעינת המצבר ומונע מקרים לא נעימים בהם המצבר מפסיק לעבוד במהלך הנסיעה. מלבד הבדיקה כי המצבר טעון באופן מלא ומוכן לשימוש, ניתן פשוט להכניס את המפתחות לסוויצ', לסובב וליהנות כמה שיותר מהנסיעה. 
  • רכב חשמלי בטוח, יציב ונוח לשימוש במגוון מקומות: זהו רכב שכולל מנגנון בטיחות יעיל ומתוחכם, המונע מקרים של איבוד שליטה או התהפכות במהלך הנסיעה. בנוסף, ישנו מבחר גדול של דגמים, השונים זה מזה לפי מקום השימוש וטווחי הנסיעה. כך לדוגמה, יש דגמים שמתאימים יותר לשימוש באזורים עירוניים וכאלה המיועדים לשימוש במקומות קטנים או צרים כגון בתים פרטיים, מרכזי קניות מסחריים, מדרכות, מבני ציבור ועוד. את חלק מהדגמים אפשר גם לקפל בקלות ובמהירות ולאחסן כמטען ברכבים פרטיים. 
  • הנסיעה והשימוש בקלנועית הם מהנים וחווייתיים, כאשר יחד עם מתן חופש תנועה מקסימלי ותחושת עצמאות לקשישים, זה נותן להם תחושת סיפוק עצומה מהחיים.