המדריך השלם ליבוא אישי

בעידן של זמננו, עם התפתחות הטכנולוגיה והקדמה, נשים וגברים מקרב הציבור בישראל, בוחרים להזמין מגוון רחב של מוצרי צריכה ושירותים מחו"ל, באמצעות אתרי מסחר מובילים דוגמת אמזון, איביי, אלי אקספרס, משלוח בדואר, חברות משלוחים ייעודיות וכדומה.

יבוא אישי נעשה פופולרי מאוד במגזר הפרטי לאור היתרונות המשמעותיים שהוא מעניק, ביניהם רכישת מוצרים ייחודיים ואיכותיים שאין אפשרות לרכוש בארץ, דוגמת מוצרי קוסמטיקה, טיפוח ויופי של מותגים מובילים בעולם או צעצועים ומשחקים לילדים, במחירים נמוכים מאוד, מה שמוביל בסופו של יום לחסכון ניכר בעלויות הצריכה של המשפחה כולה וכן חוסך זמן יקר והתרוצצות בין חנויות ומרכזי קניות. עם זאת, חשוב לדעת כי מוצרים הנרכשים ממדינות זרות בעולם מחויבים בתשלום מס יבוא אישי לפי דיני המס בישראל.

מהו יבוא אישי?

צו יבוא אישי, התשע"ט – 2019 שנכנס לתוקף ביום 22.6.19, מגדיר יבוא אישי כייבוא של סחורה לרבות מוצרים מסחריים, שירותים, חפצים אישיים או בעלי חיים לגבולות הארץ על ידי אדם פרטי יחיד, המיובאים בכמות סבירה למטרות שימוש אישי או משפחתי בלבד.

המטרות העיקריות בחקיקת הצו הן מתן הקלות ביבוא אישי וצמצום הבירוקרטיה המייגעת, הגברת התחרות בתחום והפחתת יוקר המחיה בישראל. כך, הצו מעניק לפרטים הקלות על יבוא אישי של סחורה המיועדת לשימושם האישי ו/או המשפחתי, ללא צורך להציג אישור מיוחד או לעמוד בתנאים המחמירים של המכס. אולם, הכמות המקסימלית של יבוא אישי מוגבלת עד 5 יחידות או עד לסכום של 1,000 דולר כאשר ניתן לשלוח מקסימום 30 יחידות מאותו מוצר.

אילו מוצרים ניתן לייבא לפי הצו?

מדובר על כ-90 אחוזים ממוצרי הצריכה בהם אנו משתמשים באופן שוטף, ביניהם תוספי מזון, מוצרים חשמליים לבית, מוצרי אלקטרוניקה, מוצרי תעבורה דוגמת קסדות, כסאות בטיחות לתינוקות לרכב, בשמים, קרמים ועוד הרבה. עם זאת, ישנם מוצרים אסורים ליבוא אישי, לדוגמה כלי נשק, מוצרים ומסמכים מזויפים, מוצרים המשמשים להכנת סמים מסוכנים או למטרות אלימות, טרור וכן הלאה.

היבטי המיסוי

על פי חוקי המדינה, הזמנת מוצרים מחו"ל כרוכה בתשלום מס יבוא אישי הנקבע לפי שווי הסחורה בלבד ללא תוספת עבור דמי משלוח ועלויות אחרות. לכן, לפני ביצוע הרכישה, חשוב שתבררו לעומק אם המחיר הכולל של החבילה חייב בתשלום מס יבוא אישי או פטור, מהו סוג המס הספציפי שיש לשלם ומהי סך העלות הסופית עבור המיסוי.

מס יבוא אישי בישראל מורכב משלושה סוגי מיסים – מס ערך מוסף (מע"מ) בסך 17% המוטל על יבוא טובין ממדינות זרות, מכס – מוטל על יבוא של סחורה מחו"ל, התעריף קבוע בחוקי המכס ומשתנה לפי סוג הטובין הספציפי. מס קניה – יש לשלם עבור יבוא של מוצרים שונים דוגמת משקאות אלכוהוליים, חלפים לרכב, מוצרי חשמל, אלקטרוניקה וכדומה.