תשלום חובות מס הכנסה- כך תעשו זאת נכון

מה עושים אם לא שלמתם בזמן מיסים או לא שלמתם בכלל?

מיסים יש לשלם באופן קבוע כאשר המעסיק מנכה את המס מהמשכורת ואילו עצמאי נדרש לשלם את התשלומים למס הכנסה מדי חודש או אחת לחודשיים, תלוי בסוג העוסק וההכנסה. תשלומי מס לרוב משודרים דרך המערכת המקוונת של רשות המיסים או בהפקדה באמצעות המחאה בנקאית על הסכום הנדרש, כאשר הסכום מחושב לרוב על פי המקדמות. אם משתמשים במערכת המקוונת של רשות המיסים, יש להגיש את הדיווח במועד (כאשר לרוב הדיווח הוא עד ה-19 לכל חודש אך יש להתעדכן חודש בחודשו) והדיווח כולל רישום דרך מספר תיק ומספר סידורי, תשלום באמצעות כרטיס אשראי או בהעברה בנקאית במידה וקיים הסדר של הלקוח מול הבנק. לאחר ביצוע התשלום מומלץ להדפיס ולשמור את האישור בתיק למעקב ובקרה על תשלומים.

עבירה טכנית או מהותית? זו השאלה! 

אי תשלום במס הכנסה יגרור קנסות כבדים והסקנציות עלולות להגיע גם למאסר בפועל, תלוי בגודל החוב. אף אחד לא רוצה למצוא את ההוצאה לפועל דופק על הדלת או לגלות שיש נגדו צו מעצר וחשוב לערב בנושא עו"ד המתמחה בענייני מיסים, שיוכל לייעץ בכל הנוגע לאותם תשלומי חובות מס מבחינה של תכנון מיסוי וכן התמודדות עם עבירות מס.
כדאי לדעת שקיימים שני סוגים של עבירות מס: עבירה טכנית המתייחסת לכך שבוצעה עבירה בהיסח הדעת, לעומת עבירת מס מהותית, שהינה עבירה שבוצעה במזיד ובכוונה תחילה. באופן טבעי, העונש על עבירה מהותית כבד יותר מהעונש על עבירת מס טכנית שאותה ניתן לעיתים לפתור בתשלום כופר ולהמיר אותה בקנס מנהלי ולהימנע כך מרישום פלילי. 

עו"ד להתמודדות עם חובות מס הכנסה

עו"ד לענייני מיסים יוכל לסייע בתהליך ההתמקחות מול מס הכנסה על הסדרת החוב וקביעת מועד או פריסת תשלומים לפי יכולתו של הלקוח ובכפוף להסכמת מס הכנסה. לרוב עסקים שסובלים מבעיות של תזרים מזומנים יכולים לפנות באמצעות עו"ד לרשות ולקבל דחיית מס ורצוי לעשות זאת כדי להקדים תרופה למכה. כמו כן, קיים הליך גילוי מרצון המאפשר לדווח רטרואקטיבית על העלמות מס או אי תשלומי מס ולהיחלץ כך מאישום פלילי במידה וכמובן רשות המיסים אישרה וקיבלה את ההליך. המטרה היא להגיש דיווח מאומת מחודש עם כל התשלומים שלא שולמו או הכנסות שלא דווחו כאשר קיימות גרסאות שונות – הליך אנונימי המאפשר למגיש הבקשה לשמור על זהותו והליך מקוצר שרלבנטי רק עד סכום מסוים של הכנסות שלא דווחו למס הכנסה. גם בהליך זה מומלץ לשלב את מעורבות של עו"ד שיוכל לגבש אסטרטגיה מוצלחת בפנייה למס הכנסה והגשת הבקשה כולל טיעונים שיוכלו לסייע בקבלת אישורה, פריסה של הקנסות בעקבות תשלומים שהתעכבו וכדומה. בכל מקרה, יש לקחת בחשבון שהליך גילוי מרצון אפשרי רק פעם אחת בחיים ויש להחליט עם עו"ד מתי לנצל את הזכות למימוש הבקשה.