כך תבחרי תאורה מעוצבת לבית

תאורה מוסיפה המון לעיצוב

על אף שאנשים רבים לא נותנים על כך את הדעת, תאורה היא אחד מהאלמנטים החשובים ביותר בעיצוב הבית. תאורה מסייעת לנו להאיר ולהדגיש אזורים יפים בחלל החדר, להחשיך אזורים קצת פחות יפים ולשמש כפריט עיצוב נוסף לבית. בנוסף, תאורה טובה מסייעת לנו "לפתוח" את החלל או "לסגור" אותו, ומחמיאה לעיצוב הכללי של הבית ומשלימה אותו – בייחוד כאשר מדובר בתאורה מעוצבת, איכותית וכזו שנבחרה בקפידה לחלל הספציפי שבו היא מותקנת. כיצד נבחר תאורה כזו לבית ולחללים השונים הקיימים בו? לפניכן שני טיפים יעילים במיוחד, אשר יסייעו לכן במשימה.

צבעוניות היא מילת המפתח

 

כשהעניין נוגע לתאורה, צבעוניות היא אולי הדבר הראשון והמשמעותי ביותר שעלינו לתת עליו את הדעת. העניין מתבטא לא רק בעיצוב ובצבעים של גוף התאורה עצמו, אלא גם של הנורה הקיימת בתוכו. כך, למשל, תאורה בגוון צהבהב לרוב תגרום למראה חמים, ביתי וכפרי יותר, ואילו תאורה לבנה ובוהקת, תתאים בעיקר לחדרים המעוצבים בסגנון מודרני ומעט קר יותר. חשוב מאוד לשים לב שעיצובן של מנורות תקרה או ספציפית- גוף התאורה, הולך יד ביד עם התאורה עצמה. עבור גופי תאורה המעוצבים בסגנון פשוט, כפרי או רטרו, יש להתאים תאורה בגוונים חמים, ואילו עבור גופי תאורה זוויתיים ומודרניים, רצוי להתאים תאורה בגוון קר – וזאת על מנת שלא ליצור דיסוננס בין מראה גוף התאורה לבין צבע התאורה הבוקע ממנו. עניין זה יסייע ביצירת מראה הרמוני והומוגני יותר בבית.

גופי תאורה אשר תואמים את חלל החדר

חשוב מאוד לדעת כיצד להתאים את גופי התאורה לחלל החדר שבו הם מותקנים. מנורת תקרה גדולה ומשתלשלת, למשל, פחות תתאים לחללים כמו חדר האמבטיה, חדר השירותים ואף חדר המטבח. לעומת זאת, מנורות קיר קטנות, לעתים קרובות לא ייצרו את האפקט הרצוי בחללים גדולים ופתוחים – כמו למשל סלון הבית. לכן, בעת בחירת גוף תאורה לחלל מסוים, כדאי לתת את הדעת על שני פרמטרים עיקריים – סוג גוף התאורה וגודל גוף התאורה:

  • סוג גוף התאורה – גופי תאורה גדולים ומרשימים, כמו למשל מנורת תקרה, יתאימו במרבית המקרים לחללים משותפים ופתוחים. בחללים כאלה, גוף התאורה לוקח חלק משמעותי בעיצוב הכולל של החדר ומשלים אותו. כך, לדוגמה, עבור בית המעוצב בסגנון כפרי, ניתן להתאים מנורת תקרה גדולה ומרשימה, בסגנון של שנדליר. עבור בית המעוצב בסגנון מודרני ומינימליסטי, ניתן להתאים מנורת תקרה בעיצוב ייחודי, זוויתי ו"חד" יותר.
  • גודל גוף התאורה – רכישת מנורות קיר קטנות לחללים כמו סלון או חדרי שינה גדולים, לרוב תהיה חסרת טעם, שכן תאורה בגודל כזה לא באמת תוכל לספק כמות טובה של אור בחלל החדר. לעומת זאת, התקנה של מנורות קיר בחדרי שינה קטנים, בחלל המסדרון או אף כחלק מגופי התאורה במטבח, לרוב תחמיא מאוד לחלל ותספק לו כמות טובה ומדודה של אור.