לידה טבעית עם דולה – ארבעה טיפים חשובים

לידה טבעית- חוויה עוצמתית ומיוחדת  

 

אין ספק כי לידה טבעית, כזו שאינה מערבת אפידורל או משככי כאבים אחרים, היא חוויה עוצמתית ביותר. על מנת להעביר את התהליך בצורה נעימה וקלה ככל הניתן, ארגנו עבורכן מספר טיפים חשובים ללידה טבעית עם דולה, אשר יסייעו לכן לצלוח את התהליך.

הקפידי להישאר בתנועה

 

גם אם את פחות רגילה לתנועתיות בחיי היומיום שלך, חשוב מאוד להקפיד להישאר בתנועה הן במהלך ההיריון והן במהלך הלידה עצמה. טרם הלידה, מומלץ לבצע פעילות גופנית מתונה, אשר תסייע בהפעלת הגוף ובחיזוק וחימום השרירים. עניין זה יגרום לכך שתגיעי ללידה כשגופך חזק, בריא וחסין יותר. במהלך הלידה עצמה, מומלץ ללכת מעט, לשנות תנוחות ואף לשבת על כדור לידה, לקפוץ מעט ולהניע עליו את האגן. כל אלה יסייעו בזירוז התהליך, כך שלא תידרשי לבצע זירוז לידה.

היעזרי בשיטות אלטרנטיביות להקלה על הכאב

 

אם את מעוניינת בלידה טבעית לחלוטין, מבלי לערב אפידורל, אמצעים לזירוז לידה או משככי כאבים כלל, מומלץ לתרגל טכניקות אשר יסייעו לך בתהליך, כאשר בראשן טכניקות הרפיה ונשימה:

  • טכניקות הרפיה – גוף מכווץ לרוב "נסגר" ונהיה נוקשה יותר, ואילו גוף רפוי ונינוח, מאפשר להיפתח ואף לחוש כאב בעצמה נמוכה יותר. מסיבה זו, במהלך הלידה, מומלץ לתרגל טכניקות הרפיה. אם אתן מתקשות במשימה, רצוי לבקש מהדולה לבצע איתכן תרגילי דמיון מודרך, אשר יסייעו לכן להתחבר לחוויה ולהרפות את הגוף.
  • טכניקות נשימה – יש לתרגל נשימות עמוקות, הממלאות את בית החזה והריאות, ולנשוף באיטיות בשפתיים מכווצות. עניין זה לא רק יסייע בהפחתת תחושת הכאב, אלא גם בהרפיית הגוף כולו ובזירוז התהליך.

 

שכרי דולה כבר בשליש השלישי להיריון

 

מטרתה העיקרית של הדולה היא לכוון את היולדת במהלך הלידה ולשמש לה מקור לתמיכה – הן פיזית והן נפשית. עם זאת, ישנה חשיבות גדולה לשכירת שירותיה של דולה עוד טרם הלידה עצמה בשל שתי סיבות עיקריות:

 

  • היכרות טובה ומעמיקה – היכרות טובה ומעמיקה עם האדם שמסייע לך לעבור את תהליך הלידה היא עניין הכרחי, שכן היכרות מסוג כזה, מאפשרת לרוב תקשורת חופשית, פתוחה וזורמת יותר. עניין זה מתאפשר רק כאשר אנו מכירות את הדולה מספר חודשים טרם הלידה ושומרות על קשר טוב ורציף עמה.
  • הסבר על הלידה עצמה ואופי התהליך – בשונה ממה שנהוג לחשוב, מטרתה של הדולה היא לא רק לסייע לך בתהליך הלידה עצמו, אלא גם להכין אותך אליו – ובייחוד כאשר מדובר בלידה הראשונה שלך.

 

אל תשכבי ויש לזה גם סיבה

 

אלא אם יש לכך הצדקה רפואית, תנוחת השכיבה היא אחת התנוחות הכי לא טבעיות לאישה במהלך הלידה, מהסיבה הפשוטה שבתנוחה זו, האגן למעשה סגור יותר – עניין המקשה על תהליך הלידה כולו. מסיבה זו, במהלך הצירים ואף במהלך שלב הלחיצות, מומלץ להיות בתנוחות כמו כריעה, עמידה מלאה, עמידת שש ועוד. מומלץ להחליף תנוחות ולמצוא את התנוחה הנעימה והנכונה ביותר לך ולגוף שלך, כך שתוכלי לעבור את התהליך בנוחות יחסית ולסייע בזירוז לידה.