נפגעת בתאונת עבודה? כך תפעלי נכון למימוש זכויותייך

אם חווית מקרה תאונה בעבודה, וודאי תתהי :מהן הזכויות שלי""  בעניין זה חשוב לדעת כי לפי המוסד לביטוח לאומי, ׳נפגעי עבודה׳ מבוטחים בביטוח נפגעי עבודה, משמע כי בתקופה שבה לא תוכלי לעבוד (עד 90 יום ממועד הפגיעה), תהיי זכאית הן לתשלום דמי פגיעה והן לטיפול רפואי.

מהו גובה הפיצוי שתוכלי לקבל בעקבות תאונת העבודה? זה כבר תלוי בנסיבות התאונה, בפציעה עצמה ובהשפעותיה המתמשכות. לכן חשוב כבר בשלבים הראשונים להיעזר בשירותיו של עו"ד המתמחה בתאונות עבודה ונזקי גוף מיד לאחר התאונה ולקבל הנחיות מפורטות כיצד נכון לפעול כדי להבטיח קבלת מירב הזכויות המגיעות לך מתוקף החוק.

מה עלייך לעשות מיד לאחר הפגיעה?

בימים שלאחר הפגיעה ולאחר שהוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגעת עבודה, את זכאית לקבל את הטיפולים הבאים שיעזרו לך להתמודד עם הפגיעה:

  • טיפול רפואי חינם מקופת חולים (כולל אשפוז ראשון בבית חולים או במרפאה לרפואה דחופה) ולפעמים תהיו זכאים גם לטיפולי רפואה משלימה.
  • דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי.

איך תממשו את זכותכם לטיפול רפואי? כעובדים שכירים, יהיה עליכם לפנות לקבלת טיפול עם ׳טופס בקשה למתן טיפול רפואי׳ מהמעסיק; כעובדים עצמאיים, עליכם לפנות לקבלת טיפול עם טופס בקשה למתן טיפול רפואי לעצמאי. קיימות הוראות שונות לגבי היקף הטיפול הרפואי, ופירוט לגבי טיפול רפואי פרטי וטיפולי רפואה משלימה, אותם אפשר למצוא ברשת באתר ׳כל זכות׳, או באתר של הביטוח הלאומי.

הגשת תביעה לקבלת דמי פגיעה

אם את מבוטחת בביטוח נפגעי עבודה, את זכאית להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה עבור ׳דמי פגיעה׳ את התביעה יהיה עלייך להגיש לא יאוחר משנה מתאריך הפגיעה, כדי לא לפגוע בזכאות. אם לאחר קבלת דמי הפגיעה נותרת חלילה עם נכות, כדאי לבדוק זכאות גם עבור ׳גמלת נכות מעבודה׳.

מה כולל תהליך הגשת התביעה?

  1. מגישים תביעה לדמי פגיעה לנפגע עבודה.
  2. אם תימצאי זכאית לדמי פגיעה, צפי לתשלום עבור 13 שבועות לכל היותר, כשתשלומים אלה לא עולים על 1,111 שקלים ליום.
  3. אם חלילה נותרת עם נכות, ייתכן שאת זכאית להגיש תביעה לגמלת נכות.
  4. פנייתך תיבדק על ידי ועדה רפואית ותוזמני לבדיקה עם הוועדה כדי לקבוע את דרגת הנכות. תוכלי כמובן להגיע עם עורך הדין שייצג אותך בפני הוועדה.
  5. אם תקבלי תשובה שלילית, תוכלי לערער.

אגב, חשוב לדעת שגם בני המשפחה של עובדים שנפטרו מפגיעה בעבודה, יהיו זכאים להטבות שונות מהביטוח הלאומי, כך בין היתר המוסד לביטוח לאומי מגיש ליווי לבני המשפחה, מסייע להם בעזרת ׳מענק פטירה׳ ו-׳מענקים כספיים׳ אחרים שיקבלו בהמשך, וכן בני המשפחה יקבלו סיוע בשיקום מקצועי כמו גם סיוע בלימודים כדי לעזור לפרנסת האלמן/אלמנה.

זכרי, במרבית המקרים מומלץ להיות מיוצגים על ידי עורך דין מומחה בתחום, שיוכל לייצג את האינטרסים שלך ושל משפחתך על הצד הטוב ביותר שניתן. הרבה בריאות!