כיצד ניתן לעצב את הבית עם סגנונות תאורה שונים?

תאורת רקע או תאורה משימתית?


עיצוב תאורה בחלל מבוסס על סגנון החיים ועיצוב החלל. נהוג להבחין בין תאורת רקע, שהינה תאורה מקיפה המייצרת אור המתפזר בחלל ובין תאורה משימתית פונקציונאלית הממוקדת ומכוונת לביצוע פעולה כלשהי. למשל, במטבח נהוג לתלות גופי תאורה המייצרים תאורה כללית ומאירים את המטבח באור מחמיא ובנוסף, להשתמש בגופי תאורה ליצירת אור משימתי באזורים המיועדים להכנת האוכל – האי, משטח העבודה, מעל הכיור. כנ"ל בעיצוב חדר השינה – תהיה תאורה מרכזית שמייצרת את הרקע ותאורה משימתית, למשל, מנורות קריאה משני צדי המיטה.
ההעדפה היום היא לייצר תאורה רכה ונעימה, כמה שיותר טבעית, שלא מפריעה בעיניים ולהתייחס למגוון תרחישי תאורה על מנת שבכל עת תהיה אפשרות לבחור את עוצמת התאורה הנדרשת לפי האור שמגיע מבחוץ, מצב העיניים והעדפה אישית.
לרוב נשלב גם תאורת אווירה בחללים, כאשר במקרה זה תפקיד התאורה הוא לייצר אווירה – רומנטית, אינטימית וכדומה או להאיר אלמנטים מסוימים כמו תמונות קיר ופסלים. לצורך השגת הארה ממוקדת אפשר להשתמש בגופי תאורה סמויים המאירים אך ורק את האלמנט הדקורטיבי ולא נראים כלפי חוץ. חשבו גם על הארת אזורים אסטרטגיים בבית כמו למשל – נברשת גדולה מעל פינת האוכל או שולחן הקפה בסלון. 

ויהי אור בחלל

התאמת התאורה נעשית על פי תנאי וגודל החלל ככל שהוא רחב יותר, כך יהיה צורך להשתמש בעוצמה גבוהה יותר לתאורה ואפילו במספר נורות. בנוסף, יש להתייחס למיקום המנורה ומאיזה מוקד תוכלו ליהנות ממקסימום אפקט תאורה. התייחסו גם לאלמנט הדקורטיבי ולמראה גוף התאורה הנבחר. בחללים צרים, צפופים בעלי תקרה נמוכה רצוי לשלב גופי תאורה צמודי תקרה ששומרים על מראה מינימליסטי ותופסים מעט מקום ואילו בחללים פתוחים לרווחה בעלי תקרה גבוהה יחסית, אפשר לשלב גופי תאורה תלויים דומיננטיים במראה.
אפשר לבחור גוף תאורה שיתכתב עם השפה השולטת בחלל, למשל, מבחינת חומרים, זכוכית, מתכת.. כמו למשל, גוף תאורה בגוון הדומה ליתר הרהיטים או להפך, לייצר קונטרסט מעניין באמצעות גוף בגוון אחר או בקווי מתאר שונים. גופי תאורה מעוגלים השוברים את המראה הנפוץ בחלל המאופיין בקווים ליניאריים.
חשבו כיצד לייצר סגנון מעניין באמצעות גופי התאורה – למשל, תליית שלושה גופי תאורה ארוכים המשתלשלים מהתקרה בגובה הדרגתי או גוף תאורה קלאסי בסגנון אירופאי של פעם כהפתעה מעניינת בחלל אולטרה מודרני.

סודות הלד

כדאי לקחת בחשבון גם את אלמנט החיסכון – נורות לד מככבות היום בזירת התאורה ובצדק. הן בעלות תוחלת חיים ארוכה וחוסכות אנרגיה ופולטות אור בהיר נעים ומחמיאות מאוד לחלל. קיימים לדים בעוצמה נמוכה ובעוצמה גבוהה, תלוי בעיצוב ובצרכים ובנוסף, ניתן למצוא גם פסי לד בעוצמה גבהה ליצירת תאורה נסתרת, למשל, בקרניז ואפשר לבחור לטובת חללים רטובים כמו חדר הרחצה פסי לד המוגנים מפני חדירת מים. 

האור בעל תפקיד באיכות החיים ומשפיע אפילו על מצב הרוח. כיום ניתן ליהנות ממבחר אפשרויות תאורה במגוון סגנונות, לחבר את המנורה הנכונה לפי גודל החלל והשגת האפקט המבוקש, לחסוך באנרגיה וליהנות מבית מואר ומעוצב להפליא.