האם אפשר לתקן לבד רהיטי עץ?

הכל מתחיל בניקיון

חשוב מאוד להתחיל בניקיון יסודי של הרהיט, כי רהיט ישן מעץ עשוי לצבור אבק, לכלוך וכתמים שונים שיקשו על פעולת התיקון והחידוש שלו. למרבה השמחה יש בשוק מגוון תכשירי ניקוי ייעודיים לעץ להסרת כתמים קשים שפועלים בעוצמה ובעלי כושר חדירה גבוה כך שהחומר חודר לנקבוביות של העץ ומנקה היטב. 

איך מתמודדים עם סדקים?

העץ כחומר טבעי עשוי להירקב עם השנים במיוחד במגע עם לחות ומים ולכן, חשוב לסתום היטב את החורים שנוצרו ולהשיג בחזרה משטח אחיד. חפשו דבקים שנועדו למילוי הרהיט כמו  – דבק לעץ של NTSI. דבק מסוג מרק אפוקסי, שהוא למעשה סוג של תרכובת דמוית פלסטלינה שניתן ללוש עד קבלת מרקם אחיד ולהדביק לצורך מילוי החור או הסדק והפורמולה מתקשה ממש כפלדה כל זה תוך דקות בודדות. בעת השימוש יש לחבוש כפפות גומי וכדאי להחליק את האזור המטופל ברהיט העץ באמצעות אצבע רטובה ולאחר מכן לחכות לייבוש מלא כ-24 שעות.  

כיצד מעניקים לרהיט הגנה?

אפשר לייצר שכבת הגנה לרהיט העץ כך שהוא ייהנה מחוזק ומעמידות מוגברת כמו למשל, באמצעות לכה. הלכה מעניקה גם גוון מבריק אם בוחרים את הגרסה המבריקה, אבל קיימת גם גרסה של לכה שקופה ללא ברק. בכל מקרה, הלכה מעניקה עמידות בפני תנאי מזג האוויר וגימור מעניין לעץ. במקרים מסוימים כדאי יהיה גם להשתמש בשמן ייחודי לעץ במיוחד אם מדובר בריהוט כמו ריהוט גן שייחשף לתנאי האקלים. תחליף מצוין הוא סילר לעץ שמבוסס על תחליב ייחודי להגנה על עץ מפני מים, מכתימים ונוזלים כמו גם הצטברות של עובש וטחב כאשר הוא אינו משנה את הגוון הטבעי של החומר, קל מאוד ליישום ומקנה הגנה מתמשכת ואפשר גם לדלל אותו במים בהתאם לרמת ספיגות העץ. 

לצבוע ולהמציא את הרהיט מחדש

במידה ומתחשק לך לעדכן את הרהיט בגוון אופנתי או כזה שמתאים לקו הסגנוני המוביל בחלל קיימים צבעי מים ידידותיים לסביבה ולנשימה כאשר ברוב המקרים יהיה צורך לחכות לייבוש של העץ לאחר ניקיון ולבצע מספר שכבות של צבע בין אם בפורמולה של משחה או תרסיס. לרוב יהיה צורך לשתי שכבות ואפילו יותר (תלוי בגוון הנבחר ובסוג העץ) כך ששווה לחכות לייבוש בין שכבה לשכבה ולוודא שהעץ מקבל היטב את הצבע ורצוי לבחון את הגוון המתקבל באור.

אם הרהיט שבור, ניתן למצוא פתרונות יצירתיים כמו למשל – לחפש חלק זהה לרגל שנשברה או ברגים כדי לבצע חיבור מחדש, לדוגמא, של המושב למשענת הגב. ניתן כמובן גם לבצע הדבקה של חלקים שנשברו במידה ויש בידיכם את כל החלקים ולהצמיד אותם היטב זה לזה ולוודא עמידות של הרהיט בסיום ההדבקה ולאחר ייבוש מלא.