מישל אובמה: 8 דברים שלא ידעתם על הגברת הראשונה לשעבר, מתוך ספרה החדש

אחרי שהעולם חיכה לכך בשקיקה, השבוע יצא לאור "Becoming", ספר הזיכרונות של הגברת הראשונה לשעבר מישל אובמה. ביום רביעי יצאה אשתו של אחד הנשיאים הכי פופולריים בארה"ב, למסע הופעות שמטרתו לקדם את הספר שכתבה, וגרמה לאמריקאים להתאהב בה מחדש. לקראת הגעתו של הספר שכבר הפך בינתיים לרב מכר, לישראל, ריכזנו עבורכם 8 קטעים עסיסיים ומעניינים מתוך הספר החדש:

כשמישל וברק אובמה נפגשו לראשונה, הגברת הראשונה לא חשבה שזה יילך ביניהם

בני הזוג הכירו בצעירותם, כשברק התחיל לעבוד במשרד עורכי דין יוקרתי בשיקגו בו עבדה מישל. הגברת הראשונה סיפרה שהייתה בהתחלה קצת סקפטית לגבי העובד החדש אבל התרשמה מ"הבריטון העשיר והסקסי שלו ומהשילוב המוזר של העוצמה והשלווה בו". הנשיקה הראשונה שלהם, הייתה לדבריה, פיצוץ של תשוקה, תאווה, הכרת תודה, הגשמה ואפילו סוג של פלא.

 

הגברת הראשונה לא באמת חשבה שבעלה ינצח בבחירות לנשיאות ארה"ב

למרות שהיא נתנה לבעלה את ברכתה, אובמה עדיין הייתה מודאגת מהאווירה הגזענית במדינה. "כואב להודות בכך, אבל ברק הוא גבר שחור באמריקה, ולא ממש חשבתי שהוא יכול לנצח". אובמה סיפרה באחד מהריאיונות המוקדמים שהיא נתנה לרגל יציאת הספר, שהיא פשוט עשתה "מה שהרבה שחורים אחרים עושים, ופחדה לקוות: "קשה להאמין שמדינה שפעם דיכאה אותך תהיה מוכנה שתנהיג אותה", אמרה.

בספר כותבת אובמה על הביקורת הקשה שספגה במהלך הקמפיין של בעלה, שהייתה לטענתה, נגועה בגזענות סמויה. אובמה מתארת איך חלק מהביקורת כוונה למראה שלה, אליו לפעמים התייחסה התקשורת כמאיים. בספרה היא חושפת כמה הדברים האלו הצליחו לחדור ולפגוע בה. הגברת הראשונה הודתה שהיא כועסת על כך שהקמפיין שם אותה בעמדה כל כך פגיעה.

מישל אובמה. צילום: shutterstock

 

מישל התקשתה להיכנס להיריון, עברה הפלה טבעית והרתה את שתי בנותיה בעזרת הפריה חוץ גופית

אובמה מדברת בספרה על אחת התקופות הכואבות בחייה. לפני כ-20 שנה, היא ובעלה (נשיא ארה"ב לשעבר כמובן), ניסו להיכנס להיריון אבל חוו קשיים רבים. אחרי ניסיונות רבים מישל נקלטה בהצלחה אך כעבור זמן מה היא הפילה את העובר. "הפלה היא כואבת, בודדה ומרסקת", כתבה אובמה, "אישה שעוברת בדרך כלל תתפוס את זה ככישלון אישי, דבר שלחלוטין אינו נכון, או שתראה בכך טרגדיה (שללא שום קשר להרגשה הנוראית והמרסקת שאת חווה באותו רגע, זה גם לא נכון). אף אחד לא מדבר על זה והשתיקה לגבי הנושא היא רועמת, אבל הפלות מתרחשות כל הזמן, וזה קורה להרבה יותר נשים ממה שחושבים".

 

היא והמלכה אליזבת' התחברו בגלל נעליים לא נוחות

בספטמבר 2009, ברק ומישל אובמה ביקרו באנגליה ונפגשו עם המלכה אליזבת'. המפגש תפס כותרות בגלל מה שנתפס כתקרית מביכה. אובמה מתארת בספרה: "הנחתי את היד בחיבה על הכתף של המלכה. לא יכולתי לדעת באותו רגע, אבל עשיתי דבר שנחשב לאסור ועברתי על כמה כללים מלכותיים". למרות שהתקשורת עקצה את אובמה המפגש ממש לא היה מביך אלא בדיוק להיפך, אשתו של הנשיא לשעבר חשפה שהיא חיבקה את המלכה אחרי ששתיהן הודו שהן לובשות נעליים לוחצות וכואבות. המלכה אמרה למישל שהיא גבוהה מאוד, הצביעה על נעלי הג'ימי צ'ו שנעלה, ושאלה אם הן מכאיבות לה. לאחר מכן היא הודתה בעצמה שגם הנעליים שלה מכאיבות ושתיהן פרצו בצחוק.

בפעם אחרת, כאשר המלכה ואובמה נפגשו שוב, אליזבת' הזמינה אותה לשבת לידה במושב האחורי של הריינג' רובר שלה, ואמרה: 'הם נתנו לך כמה כללי התנהגות, זה קשקוש, תשבי איפה שאת רוצה'.

בני הזוג אובמה הלכו לטיפול זוגי

בדומה לזוגות אחרים שמתמודדים עם קשיים במערכת היחסים שלהם, גם למישל וברק אובמה היו תקופות פחות טובות בקשר, וכשהשניים הרגישו שהם מתרחקים, הם החליטו ללכת לייעוץ זוגי. הסיבה לנתק בין בני הזוג, הייתה כמו הרבה זוגות אחרים – העבודה של ברק. באותה תקופה הקריירה הפוליטית של ברק אובמה בדיוק התחילה להתרומם והצריכה ממנו הרבה זמן ועבודה קשה, כנראה על חשבון הזמן עם אשתו. השניים לא ראו הרבה אחד את השני, מה שהיה מאוד קשה למישל שהציעה ללכת לטיפול זוגי. בהתחלה, בדומה להרבה גברים אחרים, הנשיא לשעבר לא הסכים ללכת לטיפול ולדבר על נושאים כל כך אישיים בפני "אדם זר". רק אחרי שאשתו הסבירה לו כמה זה קריטי עבורה ועבור מערכת היחסים שלהם הוא הסכים לייעוץ.

בספר מתארת מישל כיצד השיחות עם איש המקצוע עזרו לה להסביר לבעלה כמה היא מרגישה פגיעה ובודדה בכל פעם שהוא נוסע ומתרחק: "הטיפול עזר לי לבטא בפני בעלי את מה שאני באמת מרגישה ולחשוף אותו לעצב שהרגשתי ולחלקים בי שהתגעגעו אליו. הוא לא תפס את המרחק בינינו באותו אופן בו אני תפסתי אותו, ורק הטיפול גרם לו להבין איך הרגשתי. למרות שאמא שלו לא הייתה לצידו רוב החיים שלו, הוא תמיד ידע כמה היא אוהבת אותו ולכן לא הצליח לתפוס מה אני מרגישה כשאנחנו רחוקים. מבחינתי אהבה היא הדברים הקטנים שבחיים: ארוחת ערב משותפת, עקביות, נוכחות. הייתי צריכה לחלוק את הפגיעות שלי וללמוד לאהוב בצורה אחרת. זה היה חלק גדול מהמסע שלי בדרך להבין איך להיות 'אנחנו'".

מישל וברק אובמה. צילום: shutterstock

גם כשעברו לבית הלבן היא הקפידה על זמן איכות משפחתי

כשעברה עם משפחתה לבית הלבן היא יישמה את אותם כללים שהוריה יישמו עליה ועל אחייה קרייג במהלך ילדותם, ועודדה את בנותיה סאשה ומאליה לדבר איתה ועם בעלה על הכל. "היה חשוב לנו לתת לבנות שלנו זמן שיהיה רק שלהם", מספרת מישל על ארוחות הערב המשפחתיות בבית הלבן

הטבח בבית הספר היסודי סנדי הוק בניוטאון היה אחד מהתקופות הקשות של ברק אובמה במהלך הנשיאות

אובמה מספרת שהיא בקושי ראתה את בעלה כשהוא עבד. לדבריה, הפעם היחידה שהוא ביקש את נוכחותה במהלך יום עבודה במשך שתי הקדנציות הנשיאותיות שלו הייתה בדצמבר 2012, כאשר החלו להתפרסם דיווחים על כך שיורה נכנס לתוך בית ספר יסודי והרג 20 תלמידים ו-6 מורים. "בעלי היה צריך אותי", כתבה הגברת הראשונה לשעבר , "זאת הייתה הפעם היחידה ב-8 השנים בהן הוא כיהן כנשיא שהוא קרא לי, והיה צריך את נוכחותי במהלך יום עבודה. שנינו ארגנו מחדש את לוחות הזמנים שלנו כדי שנוכל להיות ביחד".

הטבח הקשה אירע בקונטיקט. הרוצח, אדם לאנזה בן ה-20, היה חמוש בשני אקדחים ורובה, רצח תחילה את אמו, ולאחר מכן יצא למסע של טבח ורצח 20 ילדים בגילאי חמש עד עשר ובשישה מבוגרים בטרם התאבד בירייה. לפי הגברת הראשונה אחרי שהנשיא לשעבר תודרך על האסון המזעזע הוא היה כאוב והמום "המראות האלה יישארו לנצח צרובים בו", תיארה, "יכולתי לראות בעיניים שלו כמה זה שבר אותו, ומה זה עשה לאמונה ולרוח שלו".

 

הגברת הראשונה לשעבר עדיין נוטרת טינה לדונאלד טראמפ ולא סולחת על האופן בו "השחיר" את שמו של בעלה

בספר הזיכרונות שלה מרבה אשתו של ברק אובמה לבקר את נשיא ארה"ב הנוכחי דונאלד טראמפ. אובמה חוזרת אחורה אל התקופה בה בעלה רץ לנשיאות ונזכרת כיצד ניסה טראמפ להוכיח בכל דרך שבעלה לא באמת נולד בארה"ב ולא יכול לכהן כנשיא. אובמה מתארת את מעשיו של טראמפ כחסרי אחריות וטוענת שהם תרמו לשנאת הזרים והאווירה הגזענית בארה"ב, ואפילו סיכנו את משפחתה. בספרה מכריזה אובמה בנחרצות שלעולם לא תסלח לטראמפ על מה שעשה.

הגברת הראשונה מגדילה ומספרת איך הגוף שלה התמלא בזעם כשראתה לראשונה את הקלטת המפורסמת בה נשמע טראמפ משוחח עם העיתונאי בילי בוש ומשתמש בשפה גסה ומינית כלפי נשים. אובמה, שתמכה בהילארי קלינטון במהלך המסע שלה לנשיאות, כעסה במיוחד על שפת הגוף של טראמפ במהלך העימות עם קלינטון ועל האופן הוא בו עמד לידה ו"ניסה לצמצם את נוכחותה בכל פעם שדיברה".

דונאלד טראמפ. צילום: shutterstock

 

למרות השמועות – מישל אובמה לא תתמודד על תפקיד פוליטי

רבים תהו עם מישל אובמה מתכננת לפצוח בקריירה פוליטית, במיוחד לאור הנאומים הסוחפים שלה וההצהרות הנחרצות נגד הנשיא המכהן. בספר הזיכרונות שכתבה מבהירה אובמה שאין לה שם כוונה להתמודד לנשיאות ולרוץ לפוליטיקה והדגישה שהיא מאמינה שהיא מצאה את הדרך המדויקת עבורה להילחם למען הדמוקרטיה. "לכולנו יש תפקיד בדמוקרטיה הזאת", כתבה אובמה בספרה, "ואנחנו צריכים לזכור את הכוח של כל קול".

"אני ממשיכה לשמור על עצמי מחוברת לכוח גדול וחזק יותר מכל בחירות, מנהיג או סיפור חדשותי – והכוח הזה הוא אופטימיות. בשבילי, אופטימיות היא סוג של אמונה, והיא ההיפך מפחד".

 

ברק אובמהדונאלד טראמפמישל אובמה