פוליטיקאים יקרים, לעטר את הרשימות בנשים זה מעולה, אבל ממש לא מספיק

חברים יקרים, זו ההזדמנות שלכם.
אתם, שהשקתם מפלגות חדשות מהניילונים, ואתם, שהמפלגות החדשות שלכם מהניילונים הושקו במערכת הבחירות הקודמת או בזו שלפניה. אתם, שעוד לא התארגנתם על פריימריז פתוחים, ואתם שחושבים שפריימריז זה אוברייטד ואתם שמעדיפים ועדה מסדרת שבראשה אתם תעמדו ואתם תהיו גם שאר החברים בה. אתם, שיש לכם, כמו שקוראות, "ברזלים על הכתפיים", ואתם שאין לכם ברזלים כבדים, אבל מתהדרים בעבר צבאי נועז מעבר לקווי האויב. ואתם, שהייתם פעם במקצוע אחר ונחשק שהניב הכנסות נאות ועזבתם אותו כדי "לשרת את הציבור".
 
כ-ו-ל-כ-ם: זו ההזדמנות שלכם. 
 

ראשי וראשות מפלגות. צילומי מסך מתוך עמודי הפייסבוק

 
בשנה שבה #Metoo כבש לא רק את הרשתות החברתיות, אלא את החברה כולה – מזרח ומערב, צפון ודרום, בשנה שבה עלה נושא אי-השוויון המגדרי לראש סדר היום לא רק בקרב נשים זועמות, אלא במעגלים חברתיים רחבים, ואפילו הדהד ממש לתוך החדרים שבהן מתקבלות ההחלטות החשובות על חיינו על ידינו. נו, אתם יודעים מי אתם. אבל אם לא הבנתם – גברים, זו העת לעשות את התיקון.
 
אז בואו אחסוך לכם את השיימינג שיבוא עוד מעט כשתפרסמו את הרשימות שלכם לכנסת, עד 45 יום לפני הבחירות, ותחטפו על כך שאין לכם מספיק מהמגדר הזה. בואו אתן לכם כמה עצות שיחסכו לכם תועפות של ביקורת, מימים יצירתיים, האשטגים שנונים וקמפיינים-נגד זועמים. לעטר את הרשימה החדשה בנשים זה מעולה, אבל זה ממש לא מספיק.
 
שימו לכם למטרה לשלב נשים, כך שלא רק הכוונה תראה לעין, אלא שתעמדו גם במבחן התוצאה. כלומר: לא חשוב כמה מנדטים תקבלו, הרשימה תמיד תהיה מאוזנת נשים וגברים. לא עלה תאנה, אלא ממש מספר שווה. איך עושים את זה? פשוט: בשיטת הריצ'רץ': גבר, אישה, גבר, אישה וכן הלאה עד הסוף; תדאגו מראש שהנשים שאתם מכניסים לרשימה אינן רק גאדג'ט להתהדר בו ופוסטר להתקשט בו, אלא נשים עם עמדות, ובעיקר נשים עם תפיסת עולם מגובשת שמתאימות למפלגה החדשה שלכם, ובתקווה שלמפלגה שלכם תהיה בסוף תפיסת עולם כלשהי שאפשר יהיה לתרגם אותה לתכנית פעולה אם במקרה תצטרכו להצטרף לקואליציה.
 
תנסו לקחת לרשימה לאו דווקא את הנשים המוכרות לכל –  כי מגוון זה שם המשחק. אם תציגו רשימה שבה רק נשים מאותו מעגל, למשל ורק לשם הדוגמה: כולן אשכנזיות מבוססות ממרכז הארץ, זה פחות טוב. עדיף שיהיה לכם מגוון של נשים. העובדה שיש מפלגות חרדיות, לא מבטיחה שיהיו בכנסת נשים חרדיות. להזכירם, במפלגות החרדיות אין כניסה לנשים.
 
בנוסף, העובדה שיש רשימה משותפת ערבית, לא מונעת מכם לשלב ברשימה גם אישה ערביה אחת או יותר, גם הישראלים יוצאי אתיופיה ראויים לייצוג גדול יותר ויש שם נשים חזקות, דעתניות ומעולות שיכולות להיות תוספת משמעותית לכל רשימה פוליטית. כשאתם משבצים את הנשים החכמות והמוצלחות והמומחיות האלה ברשימה, תנסו לדמיין מצב שבו הן תצטרכנה למלא תפקידים בכירים בממשלה ולקבל החלטות, ותחשבו איך הן מתאימות לתפקידים הבכירים האלה. כלומר: תבחרו נשים חזקות, שעשו דרך ויודעות לקבל החלטות, ותפנו להם את הדרך לקבל את ההחלטות.
 
תחשבו מחוץ לקופסה. למשל, יאיר לפיד צירף למפלגתו את האלופה במיל' אורנה ברביבאי. הייתי שמחה לדעת שהוא מייעד אותה לתפקיד שרת הביטחון. זה יכול להיות שינוי מרענן שמתכתב עם המדינות שנמצאות בחזית הזאת וכבר מזמן מינו נשים לשרות ביטחון. לאחרונה התבשרנו אפילו על מינוי רמטכ"לית ראשונה.
 
תחליטו שאתם מציבים תנאי לכניסה לקואליציה: שבממשלה מחצית השרים יהיו נשים, וכך גם בקבינט. אתם יודעים איזה שינוי מרענן זה יכול להיות?
 
אל תשכחו שנשים הן לא מגזר. נשים הן מחצית מהאוכלוסייה, מחצית מהקולות, מחצית מהאלקטורט. מחקרים מראים שנשים מצביעות אחרת מגברים ושיש לנו סדרי עדיפויות שונים. הבחירות האחרונות לרשויות המקומיות היו המבוא. אז תקדישו זמן להבין מה סדרי העדיפויות שלנו ותפנו אלינו ברצינות. תספרו אותנו, כי אנחנו כוח.
 
ואל תפחידו אותנו שביטחון זה הכי חשוב והכי מאיים וכל השאר יכול לחכות לסוף התור. תגידו לנו מה אתם מתכוונים  לעשות, וגם איך אתם מתכוונים לעשות את זה. אל תזלזלו בנו, ואל תמכרו לנו "שלום עולמי" כסיסמת בחירות. אנחנו מצביעות קצת יותר מתוחכמות מזה. בקיצור: תחשבו על כל הדברים האלה לפני שאתם מרכיבים את הרשימות ותרכיבו אותם בהתאם, ולא אחרי שזה יהיה מאוחר מדי.
****
אתר און לייף יוצא מהיום בקמפיין #טובלנשיםטובלכולם – רוצות להיות חלק? שתפו את הטור הזה, כתבו לנו וכתבו לאחרים, יחד נייצר פוליטיקה אחרת. 
בחירות 2019מפלגות חדשותנשים בפוליטיקהפוליטיקה