בני גנץ: עכשיו מגיע המבחן האמיתי

כל הפרשנים – מקיר לקיר – משבחים את הנאום של בני גנץ -ובצדק. אין ספק שהוא הצליח באופן אלגנטי לא ליפול לשום מלכודת. הוא הציג סט של ערכים שכולם יכולים להזדהות איתם. הוא לא פסל שום דעה או עמדה פוליטית. הוא היה המרכז המושלם, ואמר את כל הדברים הנכונים, בזכות שלטון החוק, גורמי אכיפת החוק, יוקר המחייה, המשבר במערכת הבריאות, החינוך, הפריפריה, ואפילו צלח את מבחן ה״מדינה הפלסטינית – כן או לא״. מושלם.
 
גנץ עמד בכל הציפיות, ואף מעבר, אבל אין לו זמן להתרפק על זרי הדפנה, המחמאות, החיזוקים וההסכמות. שעון הבחירות לא עוצר. עכשיו הגיע המבחן המעשי הראשון שלו: מבחן הרשימה לכנסת. אחרי השקה שבה עמדו על הבמה שני גנרלים, רמטכ״לים לשעבר, גברים אשכנזים, אחד אפילו גבה קומה ותכול עיניים – מבחן הרשימה לכנסת הוא מבחן משמעותי. בראש ובראשונה זהו מבחן השוויון המגדרי. בעיקר לאור האמירות הנחרצות שלו נגד אפלייה מגדרית, בעד שוויון וריסוק תקרות הזכוכית באשר הן.
 

צילום: שריה דיאמנט

 
אבל מבחן השוויון המגדרי הוא מבחן חמקמק ומורכב, כי זה אינו רק מבחן בחשבון. זה לא רק מבחן שכדי לעמוד בו צריך לשבץ ברשימה מספר ראוי של נשים. כי ספירת ראשים היא רק החלק הראשון של המבחן שבו הוא יצטרך לעמוד. המבחן היותר מורכב הוא מבחן התוכן, הנפח, והמעמד. לצד שני גנרלים-רמטכ״לים, גנץ ומשה יעלון, מזכיר ממשלה לשעבר, צבי האוזר וראש מערך ההסברה הלאומי, שהוא גם בעל טור בעיתון הנפוץ במדינה, יועז הנדל – כולם, אגב גברים אשכנזים – המבחן נעשה עוד יותר קשה. כמובן שאין לשכוח את מיכאל ביטון, אחד הראשונים שחברו לגנץ – אמנם לא אשכנזי, אבל עדיין גבר. לצידם הוא יצטרך לשלב ברשימה נשים בעלות מעמד ציבורי, נסיון חיים, ובעיקר תפיסות עולם מגובשות.
גנץ הוא עדיין אניגמה בעיני רוב הציבור שאינו מכיר אותו ולא שמע מעולם מהי תפיסת העולם החברתית-כלכלית-ציבורית שלו, מעבר לנאום ולמשפטים הנכונים. אבל את תפיסת העולם של ארבעת הגברים האחרים ברשימה אנחנו כבר מכירים, פחות או יותר. נחשפנו אליה לא מעט בשנים האחרונות. ולכן, כדי לעמוד ביעדים שהציב לעצמו, הוא יצטרך לבחור היטב את הנשים שיצרף לרשימה. באין פריימריז, ללא סניפים, תשתית שטח, או פעילים בעלי נסיון – הבחירה בידיו, ובידיו בלבד. הבחירה הזאת – הן במספר הנשים והן בנפח שלהן – תעיד האם הצליח לעמוד במבחן והאם הרשימה משקפת בדיוק את הערכים שעליהם דיבר בנאום ושבזכותם קיבל כל כך הרבה מחמאות מכל סוגי הפרשנים והציניקנים. נשים בעלות תפיסות עולם מגובשות, עם נפח של עשייה מאחוריהן. נשים שיוכלו לאזן את ארבעת הביטחוניסטים שכבר מובילים את הרשימה. נשים שיאתגרו את תפיסת הביטחון השמרנית שעליה גדלים בצבא, לפיה ביטחוננו נשען בעיקר על הצבא, על ציוד חימוש מתוחכם, על מטוסי קרב חדשניים, על אוגדות וטנקים. נשים שיוכלו לצקת תוכן רענן יותר בתפיסת הביטחון. לצד ארבעה גברים שירגישו נוח יותר לפעול ולדבר על נושאים ביטחוניים, הוא חייב לשלב נשים שיש להן תפיסת עולם מגובשת והצלחות בתחום הכלכלי-חברתי, אחרת יישארו כל הסיסמאות האלה על הנייר. הוא חייב לשלב נשים שיוכלו לשבת ליד השולחנות שבהם מתקבלות ההחלטות החשובות ביותר, שיוכלו להיות חברות בקבינט המדיני-ביטחוני, לא פחות מהגברים ברשימה. וכמובן להבין שלא כל הנשים מקשה אחת, כפי שלא כל הגברים מקשה אחת. וכמו שידע להעמיד לצידו את מיכאל ביטון ולא רק את בוגי יעלון, האוזר והנדל, כך יצטרך להעמיד לצידו נשים חזקות מקבוצות מגוונות. 
 
 
 
במפלגה ללא פריימריז המשימה הזאת קלה יותר. גנץ מציע כרטיס כניסה לכנסת בלי צורך לעמוד בתורים ארוכים, להתחכך בפעילים, לנשק תינוקות, להזיע בחתונות ולהבטיח הבטחות. זו הצעה שמעטים יעזו לסרב לה. בוודאי לא מי שרוצה להשפיע באמצעות עבודה ציבורית. הוא מציע כרטיס כניסה למפלגה שאין לה עבר, ולכן לא רשומות על שמה שום טעויות, מחדלים, או תיבות פנדורה לא פתוחות. זה המבחן הראשון של בני גנץ ומפלגתו. ובשולי הדברים נאמר שבסוף המבחן הזה נמתין לו אנחנו: הפמיניסטיות, הנשים המודעות, החושבות, הדעתניות, ונהפוך את המבחן הזה למורכב אף יותר.
 
בחירות 2019 | אנחנו ב-Onlife מתחייבות להביא את כל הדעות ששמות במרכז את מה שחשוב לנשים. ההאשטאג שלנו #טובלנשיםטובלכולם. מוזמנות ומוזמנים לשתף.
 
 
 
#טובלנשיםטובלכולםבחירות 2019בני גנץ