חמוטל גורי: ישראל חזקה בביטחון אבל חלשה בשוויון מגדרי

"חזקה בביטחון חלשה בשוויון מגדרי", זו אולי ססמת בחירות לא מוצלחת במיוחד, אבל זו בהחלט כותרת המסכמת בתמציתיות את תמונת המצב של ישראל נכון לינואר 2019. סקר גלובלי המדרג 80 מדינות חזקות לפי שורה של פרמטרים ("דירוג המדינות הטובות בעולם"), דירג את ישראל במקום ה-29 המכובד בדירוג הכללי, עם דירוג גבוה במיוחד בקטגוריה "כוח". הקטגוריה הזאת מורכבת מפרמטרים כגון צבא חזק, בריתות פוליטיות בינלאומיות, השפעה כלכלית ופוליטית ועוד. אבל באותו סקר, צונחת ישראל עשרה מקומות למטה בתחום האזרחות, עם ציון נמוך במיוחד בתחום השוויון המגדרי. 1.2 נקודות מתוך 10, ליתר דיוק.

כיפת ברזל בעת יירוט באוקטובר 2018. צילום: אמיר כהן, רויטרס

יש שיגידו, "נו, טוב, במציאות שבה אנו חיים, חוסן צבאי חשוב יותר משוויון בכלל ושוויון מגדרי, בפרט". אז זהו, שלא.

אנו הנשים מהוות 51% מהאוכלוסייה ואנחנו האחיות, הדודות, הסבתות והאימהות של יתר ה-49%. הקולות שלנו חשובים, ויכולים להכריע את הבחירות הקרובות. לכן, יש לנו הזכות והחובה לדרוש שהבחירות הללו יעסקו בסוגיות שיש להן השפעה מכרעת על חיינו כפרטים וכחברה: חינוך, רווחה, בריאות, תשתיות ותחבורה, וכמובן, ביטחון.

אבל ביטחון אינו מתחיל ומסתיים בנקודת מבט צבאית או בחוסנו של הצבא. ביטחון, הוא גם הידיעה שהמנהיגות הפוליטית עושה כל שביכולתה כדי לשקול חלופות מדיניות למלחמה, וחותרת לפתרון הסכסוך בדרכים של משא ומתן. ביטחון הוא הידיעה שההנהגה הפוליטית מחויבת לחזון מעורר השראה שיש בו תקווה.

ביטחון הוא קודם כל חוסנה של החברה ותחושת הביטחון האישית שהיא מעניקה לאזרחיה בכלל, ולנשים בפרט. ביטחון זה ללכת ברחוב בשעת ערב ולדעת שתגיעי הביתה בשלום. ביטחון זה לדעת שתקבלי שכר הוגן והולם על העבודה הקשה שלך, שתהיה לך קורת גג מעל לראשך ומזון בריא ומזין. ביטחון זה לעלות לאוטובוס ולדעת שאת יכולה לשבת איפה שאת רוצה. ביטחון הוא הזכות לחיים חופשיים מדיכוי, ניצול ואלימות.

ביוני 2018 הגישה המועצה המייעצת לנשיאות ה-G7 בנושא שוויון מגדרי מסמך המלצות מקיף ובו נכתב בין היתר: "שלום וביטחון יומיומי לנשים הם הבסיס והליבה לבנייתה של חברה צודקת, רודפת שלום ובת קיימא. עולם רודף שלום ובטוח, משמעו שלנשים, נערות וילדות יובטח עתיד של חופש מהתעמרות, ניצול ואלימות {…} על המדינות החברות להבין כי ביטחון הוא הרבה מעבר להקשר של מלחמות וסכסוכים אלימים, והוא כולל ביטחון אנושי ואזרחי בחיי היום יום."

ייצוג שוויוני מיטיב ללא ספק עם נשים, אבל גם עם החברה בכללותה. מחקרים ברחבי העולם מראים כי השתתפות פעילה של נשים בעמדות מנהיגות וייצוג שוויוני בבית הנבחרים ובממשלה תורמים ליציבותה של חברה דמוקרטית ולחוסנה. עוד הוסיפה המועצה המייעצת וקבעה, ש"שוויון מגדרי הוא המנבא הטוב ביותר לחברה שלווה ורודפת שלום".

אנחנו, יותר מ-40,000 חברות וחברים בתנועת "נשים עושות שלום" ידענו זאת מיום הקמת התנועה בשלהי קיץ 2014, בתום מלחמת "צוק איתן" ולכן הגדרנו שתי מטרות הכרוכות זו בזו: הגעה להסכם מדיני מכבד שיושג תוך מעורבות פעילה של נשים ממגוון הקהילות בחברה, ברוח החלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם מאוקטובר 2000. אנו ניצבות על כתפי ענקיות כאן וברחבי העולם אשר ידעו והאמינו שצדק מגדרי, ייצוג שוויוני ומעורבות פעילה של נשים בנושאי שלום וביטחון חיוניים להשגת הסכמים יציבים ובני קיימא.

נשים עושות שלום עם יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, באירוע בצפון. צילום: נשים עושות שלום

בקיץ 2014, ימי מלחמת צוק איתן, הייתה בתי נעמה בת 7. הטלוויזיה דלקה ומהמסכים ניבטו אליה גברים בחליפות שניסו לפרשן את המציאות הבלתי אפשרית ששמה מלחמה. התבוננתי בה, בילדה שנולדה בימי מלחמת לבנון השנייה ותהיתי, מה אומרות לה התמונות הללו, ואיך זה שהשנה היא 2014, אך רק גברים מדברים על מלחמה, ביטחון והפסקות אש, ואילו הנשים הן עדות אילמות?

ב-9 באפריל נצא שוב להצביע ונשתמש בקול האחד שיש לכל אחת ואחד מאתנו כדי להכריע, יחד, מי יהיה ראש הממשלה ומי תהיינה המפלגות שירכיבו את הקואליציה. הבחירות הקרובות יכריעו כיצד תיראנה ארבעת השנים הבאות; כיצד תיראה המדינה וכיצד יתעצב עתידנו. הזכות שלנו אינה מסתכמת בלשלשל מעטפה עם פתק ביום הבחירות. חשוב שנזכור ש"נבחרי הציבור" אינם מורמים מעם, אלא נבחרים על ידנו. בעת הזו הם אמורים להיות קשובים לנו במיוחד. זה הזמן לדרוש מכל המפלגות ייצוג שוויוני לנשים ממגוון הקהילות.

חמוטל גורי. צילום: גל מוסנזון

זה הזמן לומר, אנו, הנשים – יהודיות וערביות, דתיות וחילוניות, ילידות הארץ, עולות ומהגרות, מהצפון, המרכז והדרום –  איננו מוכנות להיות עדות אילמות למתרחש, אלא רוצות להיות שותפות מלאות ושוות זכויות בעיצוב החברה שלנו וסדרי העדיפויות שלה.

בחירות 2019 | אנחנו ב-Onlife מתחייבות להביא את כל הדעות ששמות במרכז את מה שחשוב לנשים. ההאשטאג שלנו #טובלנשיםטובלכולם. מוזמנות ומוזמנים לשתף.

#טובלנשיםטובלכולםבחירות 2019ביטחוןחמוטל גורימגדרשוויון מגדרי