ממש לא קישוט: לכנסת ה-21 צפויות להצטרף נשים ערכיות, איכותיות ומצוינות

החלטתה של אלונה ברקת להצטרף למפלגת הימין החדש, בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד הפתיעה רבים. לא רק משום שאיש לא ידע מהן דעותיה הפוליטיות, אלא בעיקר משום שברקת, שהפכה את הפועל באר שבע לקבוצה מנצחת, הובילה שם מהלכים של שילוב שחקנים ערבים בקבוצה וקו של שוויון וערכים הומניסטיים מובהקים. קצת שונה – שלא לומר הפוך – מהקו שהובילו בשנים האחרונות שקד ובנט.
 
אבל כך או כך, לכל מרימי הגבה – מימין, משמאל ומהמרכז – ברור שמדובר בתוספת איכותית למפלגה החדשה שאך זה קמה. ברקת הוכיחה את עצמה כאישה רצינית, מעמיקה, עם תפיסת עולם מגובשת – לפחות בנושאים חברתיים – עם משקל סגולי משמעותי בשדה הציבורי ובחיזוק הפריפריה. גם משום שהיא עצמה גדלה בפריפריה, באה ממשפחה דתית ואף התחנכה באולפנה, כל זה לפני שבעלה עשה את האקזיט המפורסם שהפך את בני הזוג לעשירים ועצמאיים. ברקת בחרה להשקיע את הזמן שהתפנה לה ואת הכסף שצברה בפריפריה.
 
שילובה במפלגה החדשה, לצד איילת שקד ושולי מועלם, בולטת במיוחד לאור מצבן העגום של הנשים ברשימת הליכוד לכנסת, שגם בתסריט האופטימי יהיו בקושי 6 בשלוש העשיריות הראשונות, כשברור שלפחות מחציתן השיגו את מקומן כפעילות פוליטיות ובקרבה לאנשים הנכונים ולא בקריירות מרשימות. אין ספק שמפלגות חדשות, שעוד אין להן מוסדות, סניפים, פעילים, ומנגנונים, ובוודאי לא מאגר מתפקדים, במפלגות כאלה קל יותר לייצר נבחרת חלומות, תפורה למידות, שיש בה מגוון נציגי קהילות שיקרצו לבוחרים הפוטנציאליים. הימין החדש עוד יצטרך להתאמץ כדי לשבור את מספר המנדטים סביבו הוא עומד מספר שבועות בסקרים, בינתיים מנבאים לו 8 מנדטים לכל היותר, ולכן שורותיו יהיו צפופות. לעומתם למפלגתו של בני גנץ, מנבאים הסקרים מספר כפול של מנדטים, ואולי אף יותר.
 
 
וכך, גם גנץ הפתיע בסוף השבוע שעבר כאשר צירף לרשימה המתהווה שלו שלוש נשים בעלות נפח ציבורי משמעותי, שכבר הוכיחו את כוחן בשדה העשייה החברתית, ובכך איזן את שלושת המשוריינים מתל"ם, מפלגתו של בוגי יעלון, גברים כמובן. 
 
אורית פרקש-הכהן גדלה בדרום, והיא בוגרת אולפנת בני עקיבא. אבל את מעמדה הציבורי רכשה כאשר כיהנה כראש רשות החשמל, ובעיקר כאשר פוטרה משם לבקשתם של ראש הממשלה ושר האנרגיה יובל שטייניץ. הסיבה לפיטוריה הייתה העמדה העצמאית שנקטה ביחס למתווה הגז, שנגדה את המהלך שהובילו נתניהו ושטייניץ. צירופה למפלגת חוסן לישראל מסמלת כיוון חברתי שהחליטה המפלגה לנקוט.
 
גם צירופה של מירב כהן מחזקת את הכיוון הזה. כהן הייתה ממקימי תנועת "התעוררות" בירושלים, ולאחרונה התפרסמה בזכות מאבקה חסר הפשרות נגד עושקי הקשישים בישראל. במסגרת הזאת הצליחה לרכז סביבה קבוצה גדולה של מתנדבים מסורים ולהוביל מהלכים חשובים לא רק בהעלאת המודעות לנושא העושק, אלא גם כשהצליחה לרתום את בית המחוקקים והבנקים, חברות האשראי והרשות להגנת הצרכן למאבק בנושא. למרות גילה הצעיר (35) הוכיחה את עצמה כהן כאישה נחושה, ערכית, אקטיביסטית, עתירת ידע בתהליכי קבלת החלטות, ובעיקר מלאת חמלה.
 
השלישית שצורפה למפלגתו של גנץ היא מיקי חיימוביץ'. (גילוי נאות: עבדתי עם מיקי במשך שנים). חיימוביץ' שמצטרפת לכנסת, אינה אותה אישה שהגישה במשך שנים מהדורות חדשות. מאז פרשה מכיסא המגישה, השקיעה את רוב משאבי הזמן שלה בנושא שהיא מאמינה בו. היא למדה אותו לעומק והובילה בעצמה, בהתנדבות, מהלכים משני מציאות בתחום צריכת המזון. היא הייתה ממוקדת ומיתגה את המהלך שלה תחת הכותרת Meatless Monday: יום שני ללא בשר. היא חרשה את הארץ, נתנה הרצאות, קיימה פגישות עם מנהלי מפעלים, חברות וארגונים גדולים ושכנעה רבים מהם להצטרף למהלך, שבו בימי שני לא יוגש בשר (או עוף) בחדרי האוכל ובקפיטריות שלהם. במקביל למדה לעומק את נושא תעשיית המזון המקומית והגלובלית, היא שולטת במספרים, במגמות, במחקרים. בנוסף הייתה מזוהה במשך כמה שנים עם תכנית תחקירים ייחודית בערוץ מסחרי – המערכת – שעסקה אך ורק בסוגיות חברתיות כמו פנסיות, מערכת הבריאות ופערים חברתיים.
 
בשלב זה קשה לומר מה מספר הנשים שיכהנו בכנסת ה-21, אבל כבר עכשיו ברור שיהיו שם כמה נשים ערכיות, איכותיות, בעלות נפח ציבורי משמעותי ועשייה חברתית מוכחת. הן מצטרפות לנשות יש עתיד, האחרונה שבהן האלופה במיל אורנה ברביבאי, שגם הן הגיעו עם קילומטרז' לא קטן של עשייה חברתית לפני שנשבעו אמונים לבית המחוקקים. עכשיו נותר לקוות שגם בהמשך ישכילו ראשי המפלגות לקדם נשים איכותיות נוספות, שיוכלו לשבת במקומות שבהם מתקבלות ההחלטות החשובות, ושיעניקו לזירה הציבורית את העומק, הנחישות, והחכמה שצברו בעשייה החברתית שלהן.
 
בחירות 2019 | אנחנו ב-Onlife מתחייבות להביא את כל הדעות ששמות במרכז את מה שחשוב לנשים. ההאשטאג שלנו #טובלנשיםטובלכולם. מוזמנות ומוזמנים לשתף.
#טובלנשיםטובלכולםאלונה ברקתבחירות 2019הימין החדשמיקי חיימוביץמרב כהן