בחירות 2019: תוצאות סקר הנשים הגדול של און לייף

לקראת סגירת הרשימות לבחירות 2019 ערכנו סקר מיוחד של onlife בשיתוף zetaTools מחקרי שוק בפיקוח מקצועי של רמי יולזרי ובשיתוף האתר בוקרא אשר בדק את הצבעת הנשים בישראל. הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של 1,248 נשים מגילאי 18 ומעלה. לצורך ניתוח הנתונים והשוואה בין פלחי האוכלוסיה נעשתה חלוקה לקבוצות הבאות: חילוניות, מסורתיות, דתיות, חרדיות וערביות.

17% מתלבטות

על פי נתוני הסקר 17% מכלל הנשים עדיין מתלבטות למי להצביע. בקרב החילוניות והדתיות אחוז המתלבטות גבוה יותר ועומד על 21% מתלבטות. פרופ' חנה הרצוג, מאוניברסיטת תל אביב ומנהלת שותפה של מיזם "שוות" לקידום נשים בזירה הציבורית במכון ון ליר לא מתפלאת מכמות המתלבטות: "היום רק חלק  מהמפלגות נשארו מפלגות של סדר יום ודרך. הכי דומות למה שהיה בעבר הן הליכוד, המפלגות הערביות, החרדיות, העבודה (מה שנשאר ממנה) ומר"צ . שאר המפלגות, במערכת בחירות זו מבקשות להגדיר עצמן מפלגות מרכז, לא אחת עם תפיסת עולם לא ממש סדורה בכל תחומי החיים. מפלגות שהכוח המניע אותן הם המנהיגים העומדים בראש ההתארגנות. ברגע שאין תפיסה סדורה, הבוחרות והבוחרים באמת לא יודעות/ים מה מרבית המפלגות חושבות על הנושאים. במצב כזה רק טבעי, שא.נשים  מתלבטים, ונוטים בסוף לעשות בחירה שהם חושבים היא בחירה אסטרטגית (כלומר איזה קואליציה אפשרית או כדאית)". 

הימין החדש לא מצליח למשוך חילוניות בכלל

מקרב מי שיודעות סופית מה הצבעתן, זו החלוקה לאחוזים לפי מפלגות מכלל המדגם: 19% תצבענה לליכוד, 11% לחוסן ישראל 7% ליש עתיד, 6% לימין החדש וגם 5% לתע"ל בראשות אחמד טיבי. מספר דומה יצביעו למפלגת העבודה. 

בקרב המצביעות המסורתיות 41% תצבענה לליכוד ורק 10% מהחילוניות. 22% מהחילוניות יצביעו לחוסן לישראל, רק 7% ליאיר לפיד ושימו לב- 0% מהחילוניות מתכננות להצביע לימין החדש.

בקרב החרדיות המפלגה הכי פופולרית היא דווקא המפלגה הזו, הימין החדש. 25% מהן יצביעו למפלגה החילונית-דתית בראשות איילת שקד ונפתלי בנט. יהדות התורה תקבל פחות קולות של חרדיות – 22% מקולות המצביעות. הליכוד עם 15% מקולות המצביעות וש"ס עם רק 6% מקולות המצביעות החרדיות. 

הדס רגולסקי כריסי, העורכת הראשית של onlife: "הנתון המעניין ביותר הוא ההתנערות הכמעט מוחלטת של החילוניות מהליכוד. דבר נוסף שמעניין הוא העובדה שנשים חרדיות שאינן מיוצגות במפלגות שלהן, מוצאות חירות בהצבעה החשאית מאחורי הקלפי ובהתאמה, רבע מתוכן הצהירו שיצביעו דווקא לימין החדש. המסר של המפלגה הזו, שחרטה על דגלה את שיתוף הפעולה החילוני-דתי, כרגע לפחות לא נתפס, ולא זוכה כלל לאמון המצביעות החילוניות. רוב המצביעות למפלגה מגיעות מהסקטור הדתי." 

היועץ האסטרטגי ניסים דואק, מבעלי קבוצת התקשורת יוניק (שלא מריצים מועמדים בבחירות הקרובות), אומר כי מתוצאות הסקר עולה נתון מאוד מעניין, לפיו הנשים לא קונות את הפסאדה הדתית-חילונית של הימין החדש. "מבחינתן, הימין החדש, למרות איילת שקד ולמרות אלונה ברקת, היא מפלגה דתית לכל דבר."

בקרב המצביעות הערביות ברור מי המפלגה המועדפת מבין שתי המפלגות הערביות: 38% יצביעו לתע"ל בראשות אחמד טיבי ורק 16% לרשימה המשותפת. 6% מהנשים הערביות מצהירות כי יצביעו לחוסן לישראל. שימו לב 3% יצביעו למרצ ו-לש"ס. הנתון המאכזב בקטגוריה הזו: 17% מהערביות לא יצביעו כלל, 11% עדיין מתלבטות.

דואק מבהיר כי צריך לזכור ששיעור ההשתתפות של הציבור הערבי בבחירות נמוך בהשוואה לציבור היהודי, ומקובל להסביר אותו באכזבה מהשלטון המרכזי – "לו שיעור ההצבעה של הנשים הערביות בבחירות הכלליות יהיה 83 אחוז (17 אחוז טענו מראש שלא יבחרו), הרי זה יהיה הנתון הגבוה ביותר שנרשם בקרב הציבור הערבי מזה עשורים רבים." לפי פרופ' הרצוג, זו הימנעות מחאה: "המפלגות הערביות לא מספיק עונות על צרכיהן והיהודיות מהצד השני כמעט כולן לא סופרות אותן."

עבור מי תצביעי בבחירות

מושפעות מהרשת החברתית ויודעות שהרוב זה פייק ניוז

51% מהנשים טוענות שההחלטה על ההצבעה מושפעת מהתוכן שהן קוראות ברשת החברתית. במקום השני משפחה וחברים (45%) ובמקום השלישי ערוצי הטלוויזיה (37%), רק במקום הרביעי ההצבעה בבחירות הקודמות (27%). סקרים במקום החמישי (23%).  לעניין ערוצי טלוויזיה – נשים חילוניות (58%) מושפעות מהן יותר בהשוואה לנשים דתיות או חרדיות

הגורמים שמשפיעים על הצבעת הנשים

ואחרי זה, הנתון הבא יותר ממפתיע: 74% מהנשים מאמינות במידה רבה מאוד ובמידה רבה שהבחירות האלה מושפעות מפייק ניוז. 84% מהערביות מאמינות בזה, וגם 78% מהחילוניות.

אנשים, אנחנו לא מאמינות לכם

57% מהנשים לא מאמינות למה שהן קוראות בדפי פייסבוק וטוויטר של אנשים פרטיים (בהנחה שהם אמתיים ולא בוטים). גם חומר שמגיע אליהן בווטסאפ חשוד בעיניהן – 55% אחוז לא קונות את מה שהן קוראות שם. פוליטיקאים גם הם לא אמינים בעיני הנשים – 45% לא מאמינות לעמודי הפייסבוק והטוויטר של הפוליטיקאים. דווקא ערוצי הטלוויזיה והעיתונים נחשבים לא אמינים רק על 17%-19% בהתאמה, לידיעת הקורא בנימין נתניהו. 

לפי ניסים דואק מעניין מאוד לגלות את הפער שבין צריכת המידע באמצעות הרשתות החברתיות, לבין האמינות הנמוכה שהנסקרות מגלות ביחס אליהן. "הנתון הזה הוא איום וגם הזדמנות – איום, כי יכולת המניפולציה ברשתות החברתיות היא גבוהה, והזדמנות – כי אם הרשתות החברתיות יאמצו סטנדרטים מחמירים יותר, הרי הן יוכלו לתפוס בעלות גם על הנכס המרכזי של התקשורת המסורתית – אמינות."

מי הנשים מחשיבות כפייק ניוז?

רמי יולזרי, עורך הסקר אמר בהתייחס לנתונים האלה: "חשבונות טוויטר/פייסבוק וקבוצות וואטסאפ נתפסות כמקורות העיקריים להפצת פייק ניוז.  אחריהם לא בפער גדול עמודי פייסבוק וחשבונות טוויטר של פוליטיקאים/מפלגות. נתון זה מעניין במיוחד כי רשתות חברתיות נתפסות כאחד הגורמים העיקריים שמשפיעים על הבחירה במי להצביע, הרבה יותר מאשר הבחירה שעשו בבחירות הקודמות.

מה הכי מדאיג אתכן?

הנושאים שמדאיגים את הנשים, על פי סדר יורד, הם: בטחון, יוקר המחיה, טיפול באוכלוסיות חלשות, מצב מערכת החינוך ומצב מערכת הבריאות. פחות מדאיגים אותן : תחבורה ציבורית, השפעת דת על החיים בישראל, מצב הדמוקרטיה והסכסוך הישראלי פלשתיני.

פרופ' הרצוג התאכזבה מהנתון האחרון: "נשים יותר מגברים משתמשות בתחבורה ציבורית, נשים יותר מגברים משלמות על הדרה, מעמד אישי (נישואין וגרושין בבתי דין רבניים) וכך חולשת הדמוקרטיה משפיעה על זכויותיהן. ולא פחות מכך מדאיג שהן לא מחברות בין הסכסוך והבעיות החברתיות המדאיגות אותן. הוצאות הביטחון הן עצומות, אבל ההשקעות בכל מה שאנו קוראות "ביטחון אישי וחברתי" רק מצטמצמות בשני העשורים האחרונים." 

נשים חילוניות וערביות הכי מודאגות מיוקר המחיה. נשים חרדיות, ערביות ודתיות הרבה פחות מודאגות מהטיפול באוכלוסיות חלשות בהשוואה לנשים חילוניות או מסורתיות

בבואם להצביע למפלגה, מצא הסקר ש58% מהנשים אומרות שבמידה והמפלגה תקדם שיוויון בין המינים הן יצביעו לה. 77% מהחילוניות רואות בכך חשיבות, 70% מהמסורתיות 46% מהדתיות, רק 20% מהחרדיות ו 30% מהערביות

ד״ר מזל שאול מנכ״לית עמותת כ״ן, קואליציית ארציות 2019: "היינו רוצות ש100% מהנשים ייראו חשיבות בנושאים המגדריים כמו: שיוויון בשכר שבהחלט יש לו השפעה גם על יוקר המחיה, אלימות כלפי נשים בכלל ובמשפחה, הדרת נשים במרחב הציבורי, ייצוג שיוויוני נשים במוקדי קבלת החלטות וחינוך מודע מגדר מגיל גן. לצערנו, עדיין נושא הביטחון הוא הנושא המרכזי, כי ברוב המפלגות יש לא מעט ביטחוניסטים וגנרלים ולא מספיק נשים. אנחנו קוראות לכל הנשים מכל החברה הישראלית להצביע בקלפי למפלגות שיש להן ייצוג הולם לנשים ולבדוק טוב טוב את המפלגות שהמצע שלהן כולל את הנושאים החברתיים המהותיים שציינו. יש לנו את הקול לשנות הרי אנחנו 51.4% מהאוכלוסייה."

הנשים בישראל פסימיות ומודאגות

נשים, כך מסתבר, יותר פסימיות מהעתיד מאשר אופטימיות בכל הממדים שנבדקו (עתיד כלכלי, מצב בטחוני, מצב חברתי וחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית). שווה לשים לב: הכי אופטימיות לגבי העתיד הכלכלי שלהן ושל בני משפחתן הן החרדיות (50%) והכי פסמיות הן הערביות (64%)

גם לגבי המצב הביטחוני הכי פסימיות הן הערביות (67%). החילוניות בעיקר מוטרדות מהמצב החברתי בישראל (76%) וגם לגבי חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית (66%), יותר מכל המגזרים שנבדקו. רק הדתיות אופטימיות לגבי חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית (40%)

לפי פרופ' הרצוג, החלק האחרון מעיד על כך שנשים מבינות את המציאות והכיוונים אליהם צועדת מדינת ישראל. "אי אפשר למכור להן הבטחות כי כאלה הן כבר קבלו מהשלטון במידה רבה. תמיד היו הבטחות לימים טובים יותר, אבל בפועל יש הרעה. ומצבן של הנשים תמיד פחות טוב מאשר של הגברים. ממצאי מדד המגדר של 2018 מלמדים שבישראל הפער החברתי בין העניים והעשירים הוא בין הגבוהים בעולם. יש בישראל יותר נשים שחיות בעוני מאשר גברים, נשים מרוויחות פחות מגברים, הן מועסקות בשוק עבודה מעורער היינו, הן נתונות בחוסר ביטחון כלכלי יותר מאשר גברים, נאלצות לעבוד יותר ממשרה אחת כי הן עובדות חלקיות, הן עובדות יותר עבודות שקופות ללא שכר (בבית). הן מרגישות פחות בטוחות בהליכה ברחוב, מאלימות מינית ובמשפחה. הן מצויות פחות בעמדות השפעה וכוח (פחות מיוצגות בגופים הנבחרים כנסת ורשויות מקומיות) פחות מגברים בעמדת כוח כלכליות וכך גם באקדמיה ואפילו בתקשורת ובאמנות. מדד המגדר מלמד שהפער לא נסגר עם השנים. אז מאין שתשאבנה אופטימיות?". 

****

טעות דגימה 2.77%. הסקר נעשה בשיטת דגימה של multi sources sampling, דגימה מכמה מקורות כולל פאנל ודגימה מתוך רשתות חברתיות ואתרי אינטרנט מובילים. 

הסקר יוצג בכנס בוחרות 2019 של עיריית ראשון לציון ואון לייף ביום רביעי הקרוב אחר הצהריים. לרישום לכנס לחצו כאן. ההאשטאג שלנו "טובלנשיםטובלכולם". מוזמנות לשתף

 

 

בחירות 2019סקר הנשים