אבי גבאי: "אני שמח שהרשימה שלנו נשית ובולטת"

אתמול במהלך כנס "בוחרות 2019 – עיר לכולן", של עיריית ראשון לציון ואון לייף בשיתוף עמותת "איתך מעכי" משפטניות למען צדק חברתי, נאלץ יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי להתייחס לשאלות נוקבות בנוגע לאיבוד המנדטים, החיבור בין גנץ ללפיד ואיחוד אפשרי עם מרצ. ולמרות שלדבריו האיחוד בין חוסן לישראל ויש עתיד אמור דווקא להואיל למפלגת העבודה, אין ספק שיו"ר העבודה מתחיל להזיע. דפנה ליאל, הכתבת בכנסת של חדשות 12, שוחחה איתו.

 

4 נשים בעשירייה הראשונה

מערכת הבחירות מאד מתאפיינת בשיח מיליטריסטי. גנרלים מבחוץ, גם אצלך, במפלגת חוסן לישראל ובתלם. האם זה לא מתסכל לנשים שמסתכלות מבחוץ שהצבא הוא הכלי הכי משמעותי לפוליטיקה?

"אני מבין אישה שמתוסכלת מזה. בצדק, זה מתסכל. אבל אני מסתכל עלינו, שאנחנו עם 5 נשים שנבחרו בעשירייה הראשונה, זה אומר שבסופו של דבר העסק של הבחירה הזאת עובד. באופן טבעי מהצבא יוצאים יותר גברים מאשר נשים, אין לזה הסבר אחר. אני מאמין שביטחון זה דבר בסיסי חשוב מאד, אבל יותר חשוב ולא פחות חשוב זה איכות החיים של האנשים והיכולת שלהם להתמודד עם החיים ולהתקיים ולא רק לשרוד. היכולת של אישה לקבל שכר ראוי והוגן והיכולת של אדם לקבל שירותים ציבוריים טובים שיאפשרו לו לעבוד יותר".

כשאתה אומר באמת שיש 4 נשים, השאלה הבאה היא לשם מה? מה היית רוצה לראות בכנסת בסוגיות המגדריות? איזה חקיקה ואיזה יוזמות שלדעתך יכולות להיות משמעותיות?

"אני רוצה לומר לך שלקראת השיחה הזאת עברתי על כל הצעות החוק שלנו, אלה שעברו ולא עברו ואלה שנמצאות בתהליך וכו'. הייתי שר בממשלה, ובאגף תקציבים באוצר, ואני יודע איך המערכת הממשלתית עובדת מהצד של המערכת, של הממשלה, ומהצד של הכנסת. הסיפור האמיתי הוא לא עוד חקיקה, הוא אכיפה של החקיקה הקיימת, זה הסיפור האמיתי, וכאן אף אחד לא אוכף. כשאף אחד לא אוכף את יכולה לייצר עוד חוקים ועוד חוקים וגם אותם לא יאכפו ולכן, קחי את החוק שמדבר על שכר שווה או שוויוני, לא אוכפים את החוק הזה ואם לא אוכפים אותו וזה חוק נהדר, נכון וצודק".

אם אני לא טועה הוא לא קיים בשוק הפרטי, רק בציבורי.

"הוא קיים חד משמעית, זה החוק. לא אוכפים אותו. בכלל אגב באופן כללי מעבר לעניין המגדרי, הכנסת זה מן מפעל כזה לייצור חוקים, הממשלה ומשרדי הממשלה שלהם זה מן מפעל אחר שלא אוכף את החוקים האלה ולכן הסיפור האמתי הוא אכיפה, איך להנהיג את המדינה. אני באתי מניהול וניהלתי כל החיים שלי ואני רוצה לנהל את המדינה אחרת, אני רוצה שמדינת ישראל תפעל במדינה אחרת שהופך את החוקים האלה לדברים מעשיים".

יממה של איחודים

למה לא התאחדתם עם מרצ? מפלגת העבודה מאבדים מנדטים, ומספר המנדטים נפגע מאד מאז שנבחרת ליו"ר, מה יש לך לומר?

"בדקנו את הרצפה של מרצ ואת הרצפה שלנו, זאת אומרת, לוודא ששתי המפלגות אין להן בעיית אחוז חסימה, וראינו שלמר"צ אין בעיית אחוז חסימה ולכן כל מפלגה הולכת בנפרד וכל מפלגה יכולה להביא את הקהל שלה".

למה ויתרתם על הסכם עודפים איתם?

"ב- 2013 נחתם הסכם עודפים עם יש עתיד, זו סתם טענה פוליטית שאין מאחוריה אמת. שאלנו את עצמנו עם מי מר"צ יכולה לעשות הסכם עודפים, אז אם היא תעשה איתנו הרשימה המשותפת לא תוכל לעשות הסכם עודפים".

אני בטוחה שאתם מאד מודאגים מהעניין הזה.

"רצינו שהקולות של המחנה לא יפלו. הסתכלנו על סך כל המחנות".

איך אתה רואה איחוד בין גנץ ללפיד לגוש?

"לא חושב שזה יעשה שינוי ברמת הגוש וזה לא יביא מנדטים נוספים ולכן מה שחשוב זה רק מה שמביא מנדטים נוספים ומה שמעביר מימין לשמאל ואם לא אז זה חסר משמעות, ואני לא רואה איך זה מעביר מימין לשמאל. יש לזה יתרונות וחסרונות אם זה יקרה, אבל אנו רואים את זה בצורה טובה וזה שתי מפלגות שיש להן עמדות דומות, לכן זה רק יחדד את מפלגת העבודה. זה יאפשר לנו לחדד את המסרים שלנו שאנשים יוכלו לראות, כאן מדברים על שלום באמת ועל פתרון שתי המדינות וכאן מדברים על כלכלה צודקת ועל חוק הלאום לתקן אותו ומדברים על דברים ברורים. אנו אומרים בדיוק מה אנו רוצים".

גם אתם רציתם את החיבור הזה ופתאום שאתם לא חלק ממנו הוא לא בסדר?

"אני לא אומר שהוא לא בסדר. יש את מפלגת העבודה שמאד חדה בעמדות שלה וזה ישרת אותנו, כי הרבה אנשים רואים היום את נתניהו דוחף את איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי לתוך הרשימה של הבית היהודי ונותן לאנשים שהם פשוט גזענים מוחלטים לגיטימציה בשלטון הבא של מדינת ישראל. כשאנשים רואים את זה הם רוצים ללכת למי שאומר להם דברים הפוכים ובצורה ברורה".

השאלה אם זה לא יגרום לאנשים לומר שאנחנו כל כך רוצים "להיפטר" מביבי ונלך למי שיש יותר סיכוי גבוה להחליפו.

"גם כאלה יהיו, אבל בשורה התחתונה אנו יכולים להרוויח מהמיזוג הזה".

למה זה לא ישנה את המפה מבחינת הגושים, אתה לא חושב שיתנו למפלגה הגדולה ביותר להרכיב את הממשלה?

"גם אם תהיה מפלגה יותר גדולה מהליכוד, אם הגוש של הליכוד יותר גדול אז גוש הליכוד יקבל את המנדט להרכיב ממשלה. הרי היינו בסיטואציות האלה ומה שלא מעביר מנדטים לא עושה שינוי וזה לא יעביר מנדטים.

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי בכנס "בוחרות 2019-עיר לכולן". צילום בני גם זו לטובה

עונת הגנרלים

אתה מגיע היום ממסיבת עיתונאים די משמעותית. אני חושבת שהרבה זמן מפלגת העבודה לא משכה כל כך הרבה עניין וסקרנות במובן הטוב של המילה.

"היום עשינו מסיבת עיתונאים עם טל רוסו שהצטרף למפלגת העבודה. טל הוא אדם שהיה אלוף והשתחרר לפני 4 שנים, כך שהידע שלו עדכני. כשאנחנו שאלנו את עצמנו מה אנחנו רוצים, מי האיש שאנחנו רוצים ואיך אנו מאפיינים אותו אז אמרנו שאנו רוצים אדם שהוא מנהיג, ושיהיה עם ידע עדכני שיודע מה קורה עכשיו בסוריה, איראן ורצועת עזה ולא לפני 15 שנה".

איך נוצר הקשר אתו?

"אני לא אתייחס לרכילות הזו. עקבנו אחד אחרי השני הרבה זמן, זה חיזור. מעבר לזה שיש לו באמת ידע עדכני, הוא גם בעמדות שלנו, הדרך שלו היא הדרך שלנו והוא מאמין בדרך של מפלגת העבודה ובתפיסה שביטחון קודם לכל ואפשר לעשות גם שלום והסדר אזורי שכחלק ממנו פתרון שתי המדינות. מאמין בתפיסות של מפלגת העבודה".

צפויות עוד דמויות עד סגירת הרשימות, אולי אישה? אנחנו בכנס מגדרי.

"אני מאד שמח שהרשימה שלנו היא מאד נשית. מפלגת העבודה שריינה שתי נשים בעשירייה הראשונה ואני העליתי את זה לשלוש נשים ונבחרו ארבע. זאת אומרת, הנשים נבחרו בכוחות עצמן. זה היופי של מפלגת העבודה, גם קהלים אחרים יבחרו בכוחות עצמם, מזרחיים, דתיים, זה מאד יפה ומראה שחכמת ההמונים עבדה אצלנו יפה בהקשר הזה".

4 נשים בעשירייה הראשונה

 

צילום בני גם זו לטובה

תרצה להתייחס להיחלשות של המפלגה מאז שהגעת אליה?

"רק לעובדות. כשאני נבחרתי ליו"ר היינו 10 מנדטים בסקרים וגם עכשיו אנחנו 10 מנדטים בסקרים. במובן הזה לא קרה הרבה, אבל אני בהחלט לא מרוצה מזה. שלא נתבלבל, ואני חושב שבבחירות נשיג הרבה יותר ממה שהסקרים של הבחירות מראים לנו. צריך להבין שנכנסו שתי מפלגות חדשות בגוש שלנו, גם גשר וגם חוסן לישראל, כך שזה מפלגות שמתחלקות איתנו וזה חוזר לשאלתך הקודמת, שהגוש לא גדל ועוד שתי מפלגות יתחלקו".

בחמישי בערב מתחיל הפרק החדש בבחירות שזה כבר אחרי סגירת הרשימות, מתחילה התחרות האמיתית. האם אתה מתכוון לא לתקוף את המפלגות שאיתך בגוף, מה שנקרא ירי בתוך הנגמ"ש, או שאתה חושב שזה חלק לגיטימי מהתחרות?

"אם תסתכלי על הקמפיין שלנו מהשבועיים-שלושה האחרונים אנחנו מדברים רק על עצמנו ופחות על אחרים. ברור שנחדד את העובדה שיש לנו מסרים ברורים ולאחרים לא וכל אחד רוצה בסוף להשקיע גם בלקחת קולות לעצמנו, הם מתחרים איתנו על אותם קולות ובוודאי שתהיה תחרות אבל היא תהיה הוגנת, עניינית, לא אישית ולא שום דבר, על הנושאים עצמם".

 

#טובלנשיםטובלכולםאבי גבאיבוחרות 2019בחירות 2019בני גנץיאיר לפיד